DESSAT

    Dessat, Marmara Bölgesinde dalış yapılabilecek ve canlılık açısından en canlı bölgelerden biridir diyebilirim. Tabiki Marmara'da dalış yapmak diğer denizlerimize pek benzememektedir. Özellikle kısıtlı görüş, Akdeniz ve Ege Denizine göre daha düşüktür. Ama Marmara denizinde rahatlıkla dalış yapabilen bana göre heryerde çok rahat dalış yapabilir düşüncesindeyim. Çünkü dalıcıya ayrı bir bakış açısı katar ve gelişmesi açısındanda çok iyidir. Bir diger ilgi çeken ve 1999 depreminde malesef binlerce yurttaşımızın hayatını kaybetmesi bir çok yapınında zaman içinde doğal bir batık şehir haline gelmesine sebep olmuştur, tabiki bu şekilde olması çok üzücü bir durumdur.

   İstanbul'dan gerek Avrupa ve Asyadan gidiş, köprünün trafik durumuna göre değişmektedir, ama benim gibi Yeşilköy ve civarında oturuyorsanız en mantıklı yol Yenikapıdan arabalı feribota binip Yalovaya gitmek ve ordanda yaklaşık 30 km kadar rahat bir yolculukla (DEĞİRMENDERE SU ALTI TOPLULUĞUNA) DESSAT'a ulaşmaktır.

       Su altı faunasına bakıcak olursak bir iç denize göre çok fazla canlı barındırmaktadır. Sayıcak olursak bunlar, karides ile başlapyıp jumbo karidesler,       dülger balığı, lapinler, deniz igneleri,karagözler,gelincik balığı ve kırlangıç olarak sıralıyabiliriz. Özellikle deniz atları fotoğrafçı arkadaşlar içinde       güzel pozlar vermektedirler. Daha derinlerde mevsimsel olarakta Kalkan balığı görüntülüyebiliyoruz. Özellikle gece dalışlarında canlılık gündüze       oranla çok daha artmaktadır. Kalamarlar ve yumurtaları dalıcılara güzel eskizler, görüntüler vermektedir.
      Dessat,Değirmendere,GölcükSoldaki resimdede gördüğünüz gibi uzun bir iskelesi ve kıyıdan dalişlar yapılmaktadır.       Lojistik desteği çok iyi olan, gerek dalış liderleri ve eğitmenler olsun dalıcıları ile yakınen ilgilenmektedirler, buda her seviyedeki dalıcının evinde       gibi hissetmesi demektir. Her seviyeden olan dalıcının gidip görmesi gereken ve tecrübesine, gerek daliş gerekse bilgisine bilgi katması için ideal       bir yerdir.
Şimdi sizlerle 2016 yılında Dessat için çekmiş oldugum tanıtım videosunu paylaşmak istiyorum.