Su Altında Işıkların Konumu

Su Altında Işıkların Konumu

Herkese merhabalar...

Bugün su altında video çekimi ve ışıkların duruşu hakkında bazı bilgi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım. Öncelikle çekim konusuna gelmeden, bu işe gönül verecek olan arkadaşların bütçeleri doğrultusunda seçecekleri sistemi satın almadan evvel dalış hayatlarını objektif bir şekilde gözden geçirmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Yani demek istediğim, yüzerlilik konusunu çok iyi kavramalı ve suyun altında rahat olmalısınız. Yüzerliliğiniz ne kadar iyi ise çekeceğiniz görüntülerde ister fotoğraf olsun, ister video güzel olacaktır. Çektiğiniz her ne görüntü var ise silmeyiniz ve onları tarihlendiriniz.

Bunun en büyük yararı bu konuda kat ettiğiniz yolu size daha iyi gösterecek ve yıllar içinde de çekimlerinizi kıyaslama olanağı bulmuş olacaksınızdır. Yüzerlilik olayını hallettikten sonra, bütçeniz doğrultusunda bir sistem toplamanız gerekir. Bu konu ile ilgili şu marka şöyledir, bu marka böyledir diye bir yorum yapmayacağım, çünkü bu çok derinlemesine bir konudur. Aslında, teknoloji bana göre %10 geri kalan sizin gözünüz ve bakış açınızdır. Yani çok pahalı bir sistemide suyun altına indirmek en iyi görüntüyü çekeceksiniz anlamına gelmemektedir. Şimdi kısaca geniş açı ve makro çekimler üstüne konuşalım.

Geniş Açı özellikle bir batık dalışında sıklıkla çekebileceğiniz ve bu noktada kullanacağınız lenste geniş açılı bir lens olmalıdır. Eğer makinanızın standart portu ile çekim yapacaksanızda, ışıkların konumu ve açısı önemli olacaktır.

Sualtı ışıklarıının konumu, Peter Salvatore, geniş açı, Sualtı DünyamSualtı ısıkları, Sualtı Işıkları, Peter Salvatore, Sualtı DünyamBurada ışıkları dışa dogru açık tutmak ve portun önünde olmayacak şekilde konumlandırmak lazım. Dikkat edersenizde ışıklar biraz dışa dönük durmalıdır. Bunun sebebi beam spot olayının yanı 120 yada 160 derecelik bir açı ile iki ışığın yapacağı halkayı iç içe sokarsanız hem görüntünüzde almanız gereken gerçek rengi alamamış olacaksınız hemde backscatter denilen partikül tozlaşmayıda sıklıkla görmüş olacaksınız. Bu yüzden ışıklar biraz dışa dönük olmalıdır.

Beyaz ışık dengesini her 10 m bir yapmanız gerekmektedir. Bunun için ya beyaz bir slate yanınızda taşıyabilirsiniz, ya paletinizin biri beyaz olabilir, ya çevredeki kum varsa ondanda yardım alabilirsiniz. Isık kullanıyorsanız çekeceğiniz derinlikle, beyaz ısığı yaparken ışıklarında yanıyor olmasına dikkat ediniz. Eğer ışıkları kullanmadan beyaz denge ayarı yapar ve sonrada ışıkları açarsanız, renkler doğru gözükmeyecektir ve görüntülerinizde kırmızılık fazla olmuş olabilecektir. Bu yüzden makinaya doğru beyaz dengesini girmekte önemlidir. Ama ne kadar yaparsanızda yapın beyaz dengesi istenilen doğruluğa ulaşamıyacaktır. Çünkü hiç bir makina sualtı için tasarlanmamıştır. Bu noktada kullandığınız makinanın ayarlarına göre Kelvin değeri girip makinayı aldatabilirsiniz yani, daha sıcak ve doygun renkler için 7500 8000 kelvin değerlerini girip çekimlerinizi o şekilde de inceleyebilirsiniz. Küçük hatalarıda post prodüksiyon aşamasındada düzeltebilirsiniz. Çekimler ne kadar doğru düzgün renklerle çekilirse, o kadar prodüksiyon aşamasında işiniz kolaylaşacaktır. Kısacası beyaz ışık ayarı ister makroda ister geniş açıda sık sık yapılmalıdır.

Makro çekimler içinse durum biraz daha farklı. Burada ise ışıkları birbirine yakınlaştırmanız gerekmektedir. Yani ışıklarınız objeyi aydınlatmalıdır.

kameralar, sualtı kameraları, Peter Salvatore, Makro çekimSualtı çekimleri, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Makro çekimlerBurada yine çekeceğiniz objenin açısı ve durumuna göre ışıkları ya içe yada biraz dışa doğru açabilirsiniz. Bu tamamen nasıl bir efekt ve kompozisyon yapacağınız ile alakalı bir durumdur. Yine ışıkları dom portun çok çok önüne onu geçecek şekilde konumlandırmamakta fayda vadır. Aslında bu çekimleri yaparken her şekilde değişik kareler alıp aradaki farkı incelemek en iyi öğretici ders olacağını düşünüyorum. Bu yüzden çok fazla antreman ve kullanıdığınız makinanında bütün ayarlarına hakim olabilmek gerekiyor. Sualtında yaptığınız çekimleri aynı şekilde karadada yapın aradaki renk ve ışık farkını daha iyi gözlemlemiş olacaksınızdır.

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim.

Çalışmalarımı web sitemden takip edebilirsiniz. Sitemden Yotube taki kanalımada bağlanabilir oradaki videolarımıda takip edip abone olabilirsiniz.

Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Instagram: peter_salvatore

Web Site: www.psalvatore.com

Bir sonraki yazıma kadar şimdilik hoşçakalın.

Peter Salvatore.

Sualti Dunyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore