Dalış Hakkında Yazılar 6.Bölüm
Dalışa Hazırlık Aşaması, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Dalışın Hazırlık Aşaması

Dalışa Hazırlık Aşaması

Dalışta Hazırlık Aşaması

Herkese merhabalar...

Bu gün sizlere dalış aşamalarının ilki olan dalışa hazırlık aşamasının önemini anlatmaya çalışacağım.

Dalışa hazırlık aşaması neden önemlidir ?

Aslında dalışa hazırlık aşaması evde başlar. Evinizde malzemenizi hazırlarken ve çantanıza yerleştirirken neleri alıp almayacağınızı, dalacağınız bölgeye göre acil Devamını Oku...
Ortada suda dalış yapmak, Orta suda askıda kalmak, mükemmel yüzerlilik, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam

Orta Suda Askıda Kalmak

Orta Suda Askıda Kalmak

Herkese merhabalar…

Bu gün sizlere dalışta orta suda dalış yapmak ve aynı zamanda askıda kalmak ile ilgili bilgi ve düşüncelerimi aktarmaya çalışacağım. Öncelikle her dalışın bize bir tecrübe katacağını unutmamak gerekmektedir. Aynı zamanda her dalış bizim istediğimiz gibi olmayabilir. Bazı durumlarda dalış noktaları ortalarda olur. Bu durumda orta sudan hedef noktasına inerken mutlaka uyulması, dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Kısaca bunlara bakacak olursak:

• Tekne, çapa attıktan sonra genelde referans olarak çapa zinciri kullanılır.
• Orta suda tekne çapa atmadan dalış olmaz, olmamalıdır. Çünkü hedef noktanızı şaşabilirsiniz. Olası bir akıntıda ineceğiniz hedefe referans halatı olmadan inemez, farklı bir noktaya inersiniz. Bu aynı zamanda dalış eşinizden kopmanıza neden olabilir. Devamını Oku...
BCD nedir, BCD kullanımı,  bcd yüzerlilik kontrolü, yüzerlilik kontrol ekipmanı, bcd ne işe yarar

BCD Kullanımı

BCD Kullanımı

Herkese merhabalar…

Bu gün dalış malzemelerinin önemli donanımlarından biri olan BCD denge yeleği hakkındaki bilgi ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım. BCD nedir?

BCD ( Bouyancy Compensator ) yani denge yeleği; bazı modelleri ceket, bazıları wing kanat bcd olarak adlandırılan bir dalış malzemesidir. Bunlardan hangisi daha iyidir ya da nedir konusunu başka bir başlık altında daha sonra paylaşacağım.
Öncelikle BCD seçimi önemlidir. Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri bedeninize uygun bir BCD seçmenizdir. Eğer BCD’niz büyükse dalış konforunuz sıkıntıya girecektir. Bedeniniz BCD’nin içinde dönecek kadar boşluk olursa bu durum sepyenizi yani yüzerliliğinizi bozacaktır. Dalışta yüzerlilik ile ilgili yazımı web sitemden okuyabilirsiniz.
Devamını Oku...
Türkiyede dalışa ilgi, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Türkiyede dalış, Türkiyede dalış merakı

Türkiye'de Dalışa İlgi

Türkiye'de Dalışa İlgi

Herkese merhabalar…

Bugün ülkemizde dalışa ilgi konusu ile ilgili bilgi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım. Sizce, ülkemizde dalışa ilgi diğer ülkelere göre daha mı yüksek?

Bence değil.

Aslında bunun sebepleri çok yönlü. Birincisi üç tarafı denizlerle çevrili bir iç denizimiz olan Marmara’yı da katarsak, toplumca yeteri kadar denizlere önem vermiyoruz. Çünkü denizci bir toplum değiliz. Denize karşı oturmaktansa denize sırtını dönerek oturan kaç toplum vardır ki bugün dünyada. Elimizdeki bu olağan üstü olanakları, yeterince kullanmıyoruz. Kirletmek ve yok etmek içinde elimizden geleni yapmaktayız. Devamını Oku...
Dalış Sertifikaları Kaliteyi yansıtır mı, Dalış Sertifikaları, Dalışta sertifika, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam

Dalış Serfikaları Kaliteyi Yansıtır mı

Dalış Serfikaları Kaliteyi Yansıtır mı

Herkese merhabalar...

Bugün dalış endüstrisinin sorunlarından biri olan ‘dalış sertifikaları dalışın kalitesini yansıtır mı?’ konusunu gündeme getirip bu konudaki bilgi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım. Bu hususun aslında bütün profesyonel ve bu işten kazanç elde eden herkes için önemli olduğunu düşünüyorum. Peki, sertifikasyon sistemi bir dalıcının sahip olduğu dalış belgesi dalıcının kalite ve seviyesini gösterir mi ?

Elbetteki hayır. Bir sertifika olmalı. Bu belgeye sahip olmayan biri dalış yapmamalı. Bu aynen ehliyetsiz araba kullanmaya benzer. Ve bazen sonuçları vahim olabilir. Devamını Oku...

Sualti Dunyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore

Bumerang - Yazarkafe