Dalış Hakkında Yazılar
Dalış Turizmi hakkında bilgi, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Sualtı Turizmi

Dalış Turizmi Hakakkında

Dalış Turizmi Hakkında

Herkese merhabalar.

Bugün ülkemizdeki dalış turizmi hakkındaki bazı düşüncelerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Bir çok konuda olduğu gibi üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin denizlerini yeteri kadar tanıtamamaktayız.

Dalış turizmi açısından bakılacak olursa, bir çok dalış yapılan ülkeye göre zayıf kalmaktayız, peki ama neden ?

Öncelikle dalış aktivitesine yeteri kadar önem vermiyoruz. Her zamanki gibi olayları kısa yoldan geçiştirerek bir işi yapmaya çalışıyoruz. Yani burada en karlı para kazancı turiste dıscovery (deneme) dalışı yaptırmak. Çünkü hiç uğraşmadan detaya girmeden dalıcıyı 15 dakika gezdirip parasını almak bu sektörü bir yere getiremez. Devamını Oku...
Sualtı Işıklarının duruşu, Sualtı Işıkları, Peter Salvatore, My Underwater world

Su Altında Işıkların Duruşu

Sualtı Işıklarının Duruşu

Herkese merhabalar...

Bugün su altında video çekimi ve ışıkların duruşu hakkında bazı bilgi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım. Öncelikle çekim konusuna gelmeden, bu işe gönül verecek olan arkadaşların bütçeleri doğrultusunda seçecekleri sistemi satın almadan evvel dalış hayatlarını objektif bir şekilde gözden geçirmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Yani demek istediğim, yüzerlilik konusunu çok iyi kavramalı ve suyun altında rahat olmalısınız. Yüzerliliğiniz ne kadar iyi ise çekeceğiniz görüntülerde ister fotoğraf olsun, ister video güzel olacaktır. Çektiğiniz her ne görüntü var ise silmeyiniz ve onları tarihlendiriniz. Bunun en büyük yararı bu konuda kat ettiğiniz yolu size daha iyi gösterecek ve yıllar içinde de çekimlerinizi kıyaslama olanağı bulmuş olacaksınızdır. Devamını Oku...
Dalış mı Bröve mi, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Dalışta bröve önemlimi

Dalış mı Bröve mi ?

Dalış mı Bröve mi

Herkese merhabalar...

Bugün dalışın bröveye endeksli bir aktivite olmadığını anlatmaya ve sizlerle düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım.

Ülkemizde neredeyse peynir ekmek gibi bröve dağıtıldığı ( işini ciddi yapan kurum ve eğitmenler hariç ) ve bu bağlanmda da dalışın sezonluk bir aktivite olduğu şeklinde anlatılması ve öğretilmesi nedeniyle denizlerimizinde yeteri kadar keşfedilememekte.Bunun sebebinin de dalışa başlayanların (tekrar belirtmek isterim işini ciddi yapan kurum ve eğitmenlerimiz hariç ) doğru eğitilememesi olduğunu düşünüyorum. Öncelikle bu işi basite indirgeyerek anlatan ve sonunda kesmek için bröve sertifika kesmek hem dalıcı kalitesini hemde eğitmen ve kurumun kalitesini düşürmektedir. Tabi bu işin vicdani tarafı ayrı, ama zaten olayı ticarete dökmüş kişi yada kurumların vicdani tarafı düşünmesinide beklemek anlamsız olacaktır. Devamını Oku...
blob fish, damla baligi, damla balığı, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam

Damla Balığı Blob Fish

Damla Balığı Blob Fish

Herkese merhabalar...

Derin sular, derin su canlıları herzaman beni büyülemiştir. Bugün ender rastlanan ve nesli tükenmekte olan Damla balığı hakkında bazı bilgi ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Derin su canlıları dedim, çünkü karanlığa adapte olmuş bütün canlıların kendilerine ve bulundukları ortama görede geliştirdikleri savunma ve daldırı mekanizmaları, milyonlarca yıllık bir evrimin bu canlıları nasıl şekillendirdiğininde bir kanıtıdır.

Peki kimdir bu Damla balığı ?

Bilimsel adı Psychrolutes marcidus bu da yağlı kafalı balıklar ailesine ait bir isimdir. Avustralya, Tazmanya ve Yeni Zelanda civarında görülürler. Devamını Oku...
derin dalista dikkat edilmesi gerekenler, Peter Salvatore, derin dalışta dikkat edilmesi gerekenler, Sualtı Dünyam

Derin Dalışta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Derin Dalışta Dikkat Edilmesi Gerekenler


Herkese tekrar merhabalar.

Bugün sizlere dalışın, önemli bir türü olan derin dalış hakkında dikkat edilmesi gereken noktaları anlatmaya çalışacağım. Bu noktaları maddeler halinde sıralamak daha anlamlı olacaktır düşüncesindeyim.

• Derin Dalış Öncesi yapılması gerekenler: Öncelikle her daim videolarımda da söylediğim üzere, dalış plan üzerine yapılan bir aktivitedir. Yani dalışını planla ve plana göre dal, plandan şaşma. Peki kısaca nedir bu plan dediğimiz şey ?
Gidilecek dalış bölgesinden başlayarak, bölge hakkında bilgi, ne tür canlılar görülebileceği, dip yapısı ve derinlikler hakkında bilgi, genel su yapısı, yani akıntısı bol olan bir yer mi yok zaman zaman mı akıntı oluşmaktadır ? dalınacak grup kimlerdir ve tecrübeleri nedir ? Devamını Oku...
derin dalista dikkat edilmesi gerekenler, Peter Salvatore, derin dalışta dikkat edilmesi gerekenler, Sualtı Dünyam

Bröve Savaşları

Bröve Savaşları


Merhabalar !!!
Umuyorum güzel bir hafta geçiriyorsunuz ve dilekleriniz istekleriniz gerçekleşiyordur. Bugünkü konumuz, ülkemizde dalış sertifikalarının hangi sistemden olursa olsun peynir ekmek gibi kesilmesi olacaktır.
Bazılarınızın belki hoşuna gidecek belki gitmeyecek ama, ben kişisel öngörülerimi düşünmekte özgür olduğumdan , özellikle dalışa yeni başlayacak arkadaşların azda olsa bakış açılarında belki bir dikkat oluştururum diye ümit etmekteyim.
Öncelikle konuya dalışa başlayacak olan arkadaşların bröve ( dalış sertikaları ) kaygılarını bir kenara bırakmalarını söylemekle başlayabilirim. Sertifikasyon , bana göre düşünmeniz kafa yormanız gereken en son şey olmalı. Öncelikli bir balık adam adayı olarak, kendinize objektif olarak neden dalmak istediğinizi sormalısınız..
Devamını Oku...
Dalışta Hava tüketimi, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, hava tüketiminin önemi

Dalışta Hava Tüketimi

Dalışta Hava Tüketimi


Herkese merhabalar…

Bugün dalışta önemli konulardan biri olan Hava Tüketimi hakkında bilgi ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Öncelikle dalışta seviyeniz ne olursa olsun hava tüketiminizin durumu önemlidir. Yeni başlayan arkadaşların hava tüketiminde artışlar yada yükseklik olabilir. Adaptasyon süreci içinde bu normaldir. Çünkü bu durum kişiden kişiye değişebilecek bir durumdur. Daha ileriki seviyelerde ise hava tüketimi önemli rol oynamaktadır. Eğer bir gurup lideri iseniz ve bir guruba hakimseniz hava sarfiyatınız gurubun içinde en iyisi olmalıdır, çünkü başlangıç seviyesindeki dalıcı adaylarının hava tüketimi çok olabilir ve sizden hava paylaşımında bulunmak isteyebilir. Bunun planını programını suya girmeden önce çok iyi organize etmek gerekir.

Devamını Oku...
dalış ve insan psikolojisi, dalışın psikolojisi, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Abzu Technical diving

Dalış ve İnsan Psikolojisi

Dalış ve İnsan Psikolojisi


Herkese merhabalar.
Umuyorum keyifli, huzurlu bir hafta geçmektedir.
Geçen haftadanda belirtmiş olduğum gibi, yavaş yavaş dalış konuları hakkındaki bilgi, birikim ve tecrübelerimi paylaşmaya çalışacağım. Bugün sizlere, dalışın insan psikolojisini nasıl etkilediğini, artıları ve eksileriyle anlatmaya çalışacağım. Bilindiği üzere, insan bedenin yüzde %65-70 i sudur. Her ne kadar suya adapte olabilen canlılarda olsak, su ortamı aslında bizim için bir misafirhanedir. Balıkadam olarak, asla orda misafir olduğunuzu ve oranın dinamiklerine, fizik ve matematiğine göre hareket etmemiz gerektiğini unutmamalıyız. Peki, dalış yapmak bize ne gibi artıları yada insan psikolojisinde, ne gibi etkileri olabilir?
Devamını Oku...
akniti dalisi, Akıntı Dalışıı nedir, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Dip Gezgini, Deniz Kartalı, Akıntı dalışı tehlikelimi

Akıntı Dalışı

Akıntı Dalışı


Herkese merhabalar...

Bugün sizler için dalışta karşılacağımız, bazı bölgelerde de sadece bu tip dalışlar yapılan Akıntı dalışları diğer adıyla drift dalışı yada drift diving hakkında bazı bilgi ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Dalıcıların, her ne seviyede olursa olsunlar bazen akıntı var yada akıntı dalışı olacak lafını duyduklarında irkildiklerini, tedirginleştiklerini gözlemlemekteyim. Akıntı, doğanın yapmış olduğu önemli bir eylemdir. Kısaca deniz yada okyanuslardakı büyük su kütlelerinin yer değiştirmesi olayıdır. Bunada sebep olan rüzgarlar, suyun tuzluluk yoğunluğu ve seviye farkları olarak sıralayabiliriz.
Devamını Oku...
dalış öncesi yapılması gerekenler, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Deniz kartalı, Dip Gezgini

Dalış Öncesi Yapılması Gerekenler

Dalış Öncesi Yapılması Gerekenler


Tekrar merhabalarrrr.....

Bu yazımda sizlerle dalış öncesi yapılması gerekenler hakkındaki fikirlerimi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım. Öncelikle, seyahat edeceğiniz bölgeye göre, ister arabayla gidin ister uçakla, dalış öncesi çok iyi dinlenin. Tabiki arabayla seyahat daha yorucu olacağından daha dikkatli ve özenli olmakta yarar var. Gidilecek bölgeye, bir gün önceden gitmek, akşam yemeklerini çok yağlı ve ağır bir şekilde yememekte yarar vardır. Ağır ve yağlı gıdalar, hem midenizi yoracaktır, hemde bedeninizde yağ olarak depolanıcaktır ki, dalış esnasında vücüdunuzda biriken azotun daha fazla artması ve atılması daha güç olucaktır. Çünkü fazla yağlı bedenler, daha fazla azot emilimi ve tutulması demektir. Devamını Oku...

Sualti Dunyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore