Dalış mı Bröve mi

Dalış Mı Bröve Mi ?

Herkese merhabalar...

Bugün dalışın bröveye endeksli bir aktivite olmadığını anlatmaya ve sizlerle düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım.

Ülkemizde neredeyse peynir ekmek gibi bröve dağıtıldığı ( işini ciddi yapan kurum ve eğitmenler hariç ) ve bu bağlanmda da dalışın sezonluk bir aktivite olduğu şeklinde anlatılması ve öğretilmesi nedeniyle denizlerimizinde yeteri kadar keşfedilememekte.Bunun sebebinin de dalışa başlayanların (tekrar belirtmek isterim işini ciddi yapan kurum ve eğitmenlerimiz hariç ) doğru eğitilememesi olduğunu düşünüyorum. Öncelikle bu işi basite indirgeyerek anlatan ve sonunda kesmek için bröve sertifika kesmek hem dalıcı kalitesini hemde eğitmen ve kurumun kalitesini düşürmektedir. Tabi bu işin vicdani tarafı ayrı, ama zaten olayı ticarete dökmüş kişi yada kurumların vicdani tarafı düşünmesinide beklemek anlamsız olacaktır.

Bugün bir çok sistemden kredi kartı dağıtır gibi bröve sistemlerininde dağatıldığını gözlemlemekteyim.

dalış sertifikası, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Dalış mı bröve mi Dalış Sertifika programı, Peter Salvatore, Sualtı DünyamSualtı seriflkaları, dalış bröveleri. Peter Salvatore, Sualtı DünyamSizce bröve mi önemli yoksa kaliteli ve bu işe önem veren dalıcı kadrosumu eğitmek önemli olmalı bir eğitmen yada kurum için ?

Tabiki kaliteli ve bilgisini paylaşan dalıcılar yetistirmek ilk sırada olmalıdır. Dalıcının temelini baştan sağlam bir şekilde inşaa etmek lazım. Kapıdan içeri giren bir dalıcıyı döviz olarak gördüğümiz sürece ne bu sektör ilerler ne denizlerimiz ile ilgili keşifler çalışmalar yapabiliriz, nede sularımızın tarihini Dünyaya tanıtabilmiş oluruz. Bir hizmet verirken ve bu hizmet bilgi vermek üzerine kurulu ise, süre bitti bir dahaki derse kadar bilgi vermek yok mantığını sürdürmek yanlış ve kaybedici bir bakış açısıdır. Bilginin karşılığı olmaz, çünkü hepimiz bir şekilde öğreniyor çalışıyoruz. Baştan dalıcı adayına neyin ne olduğunu anlatırsak o zaman dalıcıda kendini ona göre şekillendirecek, merakı ve hedefleri doğrultusunda da araştırmalarını ona göre yapacaktır. Aksi takdirde eğitmene ve kuruma bağımlı dalıcı yetiştirmekten başka bir şey yapamayız. Zaten çoğu eğitim merkezininde istediği budur.

Kaç dalıcı kendi arkadaşını alıp bir lider yada eğitmeden olmadan kendi planlarını yapıp dalış yapabiliyorlar. Maalesef çok az sayıda olmakta. İşte bununda sebebi yukarıda söylediğim, kuruma yada eğitmene bağımlı dalıcı yetiştirmekten geçiyor.

Bu yüzden Bröve olayın en basit kısmıdır. Banka kartlarından farksız o kartların dalıcının kalitesini ortaya koymaz. Dalıcı daha hazırlanırken kalitesini, suya girdiği zamanda bütün herşeyini göstermiş olur. Bu noktadan sonra yıldızların sayıların önemi kalmaz. Yada olası bir sorunda brövelerin şekli, rengi dalıcıyı kurtarmaz. Bröve yaptığınız işi yasallaştıran bir belgedir, tıpkı ehliyetsiz araba kullanamacağınız gibi. Ama buradaki algı tamamen bröve satışı, pazarlaması üstüne olur ise o zaman dalıcının algısı bir an evvel brövemi alayım da ne olursa olsun olur.

Daha sonra dalıcı cüzdanında gururla yok ben mağara dalgıcıyım, yok derin dalış uzmanıyım yok şuyum yok buyum diye göğsünü kabarta kabarta yürüyor. Ama deyin hadi git dal şurada, birden bir affalama yaşıyor.

Nasıl yani sizde bizimle gelmeyecekmisiniz diye sorar ?

Sonuçta bröve olarak buna iznin var ise brifingi alıp dalabiliyor olman lazım, ama maalesef olmuyor.

Bu yüzden siz siz olun brövelere çok takılmayın. Eğitim, okumak araştırmak en önemli bir parçalarındandır dalışın.

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim.

Çalışmalarımı web sitemden takip edebilirsiniz. Sitemden Yotube taki kanalımada bağlanabilir oradaki videolarımıda takip edip abone olabilirsiniz.

Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Instagram: peter_salvatore

Web Site: www.psalvatore.com

Bir sonraki yazıma kadar şimdilik hoşçakalın.

Peter Salvatore.

Sualti Dunyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore