Dalışta Eğitim Süreleri

Dalışta Eğitim Süreleri

Herkese merhabalar...

Bugün dalışın önemli konularından biri olan, ülkemizde sizce dalış eğitim süreleri yeterli mi değil mi hakkındaki bilgi ve düşüncelerimi aktarmaya çalışacağım. Bana göre; iki tür eğitmen ve tabii o doğrultuda da dalış okulları mevcut. Bunlardan biri, tamamen ticari ve oldu bittiye getiren, diğeri ise, gerçekten öğrencisiyle ilgilenen ve onun düzgün eğitim almasını sağlayarak temelini güçlendirip sektörde de önemli bir yer almasını sağlayan kişi. Maalesef ikinci söylediğim türden eğitmen ve kurum, çok çok az. Şimdi bu iki maddeyi biraz açalım.

İşini sadece ticari kaygılar ve günü kurtarmak amacı yapan kişi ve kurumlara gelip başlayan dalıcı adaylarının çok fazla öğrenmesi ve bu doğrultuda da bu işi ciddiye alması çok ta beklenmemeli. Dalış ciddi bir konu ve bir disipliner bütünlüktür.

Kapıdan giren dalıcı adayını siz döviz cinsinden görmeye başlar iseniz sadece günü kurtarmış olursunuz. İleriye dönük te, ne eğitmenin ne de kurumun bir kalitesi kalmış olur. Hızlı bir şekilde ağızdan ağıza olumsuz konuşma ve düşünceler yayılarak, dalış merkezinin git gide dibe batmasına sebep olur. Verilen temel eğitimlerin bile tam manasıyla dalıcıya aktarılmaması, dalıcı için riskler taşımaktadır. Bir eğitmenin adayla ön konuşmayı yaparken mutlaka olumlu ve olumsuz noktaları anlatılması gerekmektedir. ‘Bu iş çok keyifli, kafana takma, ortam harika oluyor, eğlenceli’ denmesi yeterli bir anlatım değildir. Yani ana konudan uzaklaşıp dalıcı adayını kafa kola alıp onu bünyesine katmak, bu işin ehemmiyetini de hiçe saymak olacaktır. Eğitim kısmına geldiğimizde ise bu tür bakış açılarında eğitime önem verilmez. Gel geç palavradan bir teorik eğitimin arkasında ne olduğu belli olmayan su çalışmaları ve dalıcı brövelendirilmiş olur. Sonuç iki taraf içinde olumsuzdur. Bir tarafta kötü eğitim ya da eksik eğitim veren kurum ve eğitmenleri, diğer tarafta ise yetişmiş kötü dalıcı adayları. Her dalışa gittiklerinde yaşanan sorunlar. Bunlar gerek dalış ile ilgili olsun gerekse de dalış teknesinde yaşanan sorunlar olsun.

Bu işi dalıcı adaylarına anlatırken, ‘lay lay lom şeklindedir, hemen öğrenirsin ve karşılığında şu bröveleri alırsın’ demenin çok ucuz bir pazarlama yöntemi olduğunu düşünüyorum.

İkinci seçeneğe baktığımızda ise, gerçekten işine bağlı gerek dalış merkezindeki disiplini ve gerekse de verilen teorik eğitimlerin tam manasıyla verilmesi akabinde de su çalışmalarında yapılan becerilerin doğru ve yanlış şekli ile dalıcıya anlatılması eğitimlerin kalitesini de arttıracak bir durumdur. Bu işi ciddiye alan eğitmenleri araştırmanın bir dalıcı adayı için önemli olduğunu düşünüyorum. Anlatılan teorik eğitimlerin sadece kitaba bağlı olmaması, ekstradan eğitmenin de pratik bilgisi yada anlattığı konuyu daha anlamlı hale getirecek şekilde kendi tecrübelerini de aktarması dalıcı adayı için önemli olacaktır. İsine bağlı eğitmen ve dalış merkezleri verdiği eğitim şekilleri ile diğer merkezlerden ayrılmaktadır. Bu farkı dalıcı adayı anlamalıdır, gözlemlemelidir. Dalıcı adayı bu işin sadece kartlardan ibaret olduğunu düşünmemelidir. Dalış bröveleri bitirdiğiniz seviyeyi gösterir bu doğrudur, ama sizin gerçekten o seviyede olup olmadığınızı göstermez. Zaten işini ciddi yapan eğitmen ve kurumlar da size o sertifikayı hak etmediğiniz sürece kesmezler. Bu iş uzun soluklu bir iştir ve zamana yaymak gerekir. Tecrübe, yaşanan olaylardan ders çıkarmak, gözlem en iyi eğitimdir. Tecrübelerin paylaşılması, gerekirse kaleme alınmasının eğitimler için de önemli olduğunu düşünüyorum.

Bilgi saklanarak değil, paylaştıkca büyür, biz toplum olarak gizlemeyi tercih edenlerdeniz bu yüzdende hemen hemen bir çok konuda da sığ kalmaktayız. Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim.

Çalışmalarımı web sitemden takip edebilirsiniz. Sitemden Youtube taki kanalıma da bağlanabilir oradaki videolarımı da takip edip abone olabilirsiniz.

Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Instagram: peter_salvatore

Web Site: www.psalvatore.com

Bir sonraki yazıma kadar şimdilik hoşçakalın.

Peter Salvatore.

Sualti Dunyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore