Dalış Turizmi Hakkında Bilgi

Dalış Turizmi Hakkında

Herkese merhabalar.

Bugün ülkemizdeki dalış turizmi hakkındaki bazı düşüncelerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Bir çok konuda olduğu gibi üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin denizlerini yeteri kadar tanıtamamaktayız.

Dalış turizmi açısından bakılacak olursa, bir çok dalış yapılan ülkeye göre zayıf kalmaktayız, peki ama neden ?

Placeholder imageÖncelikle dalış aktivitesine yeteri kadar önem vermiyoruz. Her zamanki gibi olayları kısa yoldan geçiştirerek bir işi yapmaya çalışıyoruz. Yani burada en karlı para kazancı turiste dıscovery (deneme) dalışı yaptırmak. Çünkü hiç uğraşmadan detaya girmeden dalıcıyı 15 dakika gezdirip parasını almak bu sektörü bir yere getiremez. Bütün dalıcıların elini taşın altına koyması gerekir ve tabi eğitim merkezlerininde. Denizlerimizi tanıtamıyoruz. Hemen hemen her dalıcının elinde en basit kompakt makinadan profesyonel makinalara kadar değişik teknolojiler bulunmakta ve bunları kullanmaktadırlar. Kişisel verilerin dışında, etkinliklerin daha fazla yapılması, desteklenmesi gerekmektedir. Bu etkinlikleri sosyal medyanın gücünüde kullanarak yaymak gerektiğini düşünüyorum. Sosyal projeler oluşturulmalı, yabancılara sularımızda neler olduğunu gösterip onu gelmesi için cezbetmeliyiz, ama bu lafla yada Sultanahmet edası konuşmalarla kandırmacalarla olmamalı. Çünkü onu yaptığınızda bir kere kandırırsınız bir daha o kişi yada kişiler gelmeyeceklerdir. Kısacası ahlaklı ve dalışı dalış gibi öğreterek pazarlanması gerektiğini düşünüyorum.

İkinci önemli husus, sularımızın temizliği. Pis bir suya dalıcıyı sokarsanız tedirgin olup korkacaktır yada yine kandırıldığını düşünüp uzak duracaktır. Yine kurum yada işletme kaybetmiş olacaktır. Eğer Devlet yada bağlı olduğun belediyeler sana destek vermiyorsa moral bozmaya gerek yok gücünün yettiği kadar, senin yanında olabilecek ve desteğini suda esirgemiyecek dalgıçlarla sualtı temizliği yapmak hem ekosistem için hemde o bölgenin canlanması açısından önemlidir. Bütün gün teknede oturup dalanları seyrederek yada rakı balık yaparak bu sektörün bir yere gelmesi zordur. İstemek lazım, elimizdeki değerlerin farkında değiliz. Bir o kadarda bu işin tarihsel boyutu var. Filmi çekilecek anlatacak o kadar çok şey varki. Bir yerden başlamak ve istikrarlı bir şekilde ilerlemek gerektiğini düşünüyorum. Çoğu insan para gerekiyor bu işler için diye deyip kendilerini geri çekiyorlar, aslında bu da işin bahanesi. Önce başlamak ve kaliteli içerikler üretmek lazım, kaliteli işler mutlaka birilerinin dikatini çeker ve kapı kapıyı açar.

Biz öğretmiyoruz, öğretmek için çaba sarfetmiyoruz. Herşeyin sihirli bir değnekle bir an evvel olmasını istiyoruz. Hele ki dalış ve tanıtım bir yeri keşfetmekse bunlar zaman ve emek alan kendinizden çok fedakarlık yapmayı gerektiren durumlardır. Dalış tekneleri yada eğitim merkezleri her yaz aynı yere gitmekten başka bir şey yapmıyorlar yada biraz nokta uzaksa ya hava patlak mırın kırın ederek daha yakın kolay yerleri tercih ediyorlar. Niye çünkü oradan hazır para daha hızlı geliyor. Geliyor ama sonrası yok, sonra gelemiyor onu düşünemiyoruz. Günü kurtararak yaşarsak yada bunu tercih edersek ne dalış endüstirisi nede dalış turizmi gelişecektir. Dalıcılar öyle yada böyle binlerce lira ödeyip yurtdışına gitmeyi tercih edeceklerdir.

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim.

Çalışmalarımı web sitemden takip edebilirsiniz. Sitemden Yotube taki kanalımada bağlanabilir oradaki videolarımıda takip edip abone olabilirsiniz.

Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Instagram: peter_salvatore

Web Site: www.psalvatore.com

Bir sonraki yazıma kadar şimdilik hoşçakalın.

Peter Salvatore.

Sualti Dunyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore