Dalış ve Sağlık

Dalış ve Sağlık

Herkese merhabalar

Umarım haftanız güzel ve istediğiniz şekilde sürmektedir. Bugün sizlerle dalış ve sağlık konusunu ele almayı düşünüyorum. Sizce sağlikli bir bedenin, kişinin yaptığı dalışa ne artısı olabilir ?

Dalış ve Alkol kullanımı, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam Yada sağlığın dalış aktivitesi için ne kadar önemli olduğunu kendimize sorabiliriz. Öncelikle dalış gibi, kendi içinde risklerde barındıran ve bir dizi disipline bir bakış açısıyla yapılması gerektiğini düşündüğüm bu aktivitede, sağlığınızın, sağlıklı olmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Dikkat ederseniz, dalış önceleri tekne amirleri sizlere bazı formlar doldurturlar, bunlardan bir tanesinde sizin kişisel sağlığınızla ilgili bir sürü sorunun olduğu bir form imzalatırlar. Dalıcılar, bu formdaki bütün cevaplara, bir şeyleri olsa dahi hayır işaretleyerek imza atarlar. Bunun yapılış amacı sistemin sizi koruma altına alması olarak söylensede burada korunan kurumdur. Aksi bir durum olduğunda ve size bir şey olduğunda bu belge mahkemeye kadar gidecektir ve orada siz kendi rızanızla imzaladığınız ve görünürde hiç bir şeyinizin olmadığını beyan etmiş olursunuz. Aslında bu çok ciddi bir konudur. Her ne olursa olsun sizin orada aksi bir durum var ise belirtmeniz gerekir ve karşı tarafında sizi daldırıp daldırmaması kuruma eğitmene bağlı bir durumdur.

Dalış, kendi içinde riskleri barındıran bir aktivite dedim, çünkü bağınız bir dalış tüpü ve regülator, bunlarla ilişkiniz kesildiği anda durum sıkıntıya girecektir, üstünede sağlık sorunları olan bir dalgıçsanız sorunlar iyicene büyüyecektir. Her sene beden kontrollerinizi, gerek kemik gerek genel checkup yaptırarak bazı verileri kontrol etmeniz gerekmektedir. Spor yapmanız gerek sağlığınız gereksede sporun sağlayacağı kondüsyonda sizin dalışlarda daha rahat etmenizi sağlayacaktır. Benim kondüsyonum iyidir, ihtiyacım yok diye düşünmeyin. Su direnci yüksek bir yerdir, sizin onunla mücadele edebilme gibi bir şansınız olamaz, bu yüzden onun avantajlarını kendinize çevirmeniz gerekir.

Dalış ve Sağlık, Dalışta Sağlığın Önemi, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam Kardiyovasküler kondüsyonunuzun yüksek olması lazım. Vücüdün oksijen kapisetesi ne kadar yüksekse, dalışınızda o kadar rahat ve keyifli geçecektir. Alkolün dalış öncesi ve sonrası tüketilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Alkol vücuttaki suyu atacağından olası bir dekompresyon hastalığı riskinide arttıracaktır. Bu konu ile ilgili videomu sitemdeki Eğitici Videolar kısmında da bulabilirsiniz. Erken yatmak, almanız gereken uykuyu, sağlıklı uykuyu alabilmek dalış için önemli bir durumdur. İyi dinlenmiş bir beden hem algıları daha açıktır, hemde olası nitrojen narkozuna girmeside, yorgun bir bedene göre daha zaman alır.

Dalış sonrasıda, yeteri miktarda su tüketimine önem vermek gerekiyor. Güneş altında dalış elbisenizle bir sonraki dalışa kadar beklmemelisiniz. Bunun sizi o an sıcak tuttuğunu hissediyor olsanızda bir sonraki dalışa girdiğinizde daha çabuk üşümenize sebep olacaktır. Çünkü vücüdunuz elbise ve tetiniz arası nemli yada ıslak olacağından hızlı bir şekilde ısı kaybetmeye devam edecektir. Rüzgarlı bir noktadan tekneye yada bota bindiyseniz, ve başlık ile daldıysanız karaya kadar olan yolculukta başlığınızı karaya gidene kadar çıkarmamanız iyi olacaktır. Eğer başlıksız dalmışsanız, bir kuru havlu yada bere başınıza koymanızda yarar vardır. Beden sağlığına herşekilde dikkat etmek özen göstermek gerektiğini düşünüyorum. Dalış hayatımızın uzun ömürlü olmasını istiyorsak bedenimize özen göstermeliyiz. Bedenimize ne kadar özen gösterirsek, bedenimizde bize o kadar isteklerimiz doğrultusunda karşılığını verecektir.

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim.

Çalışmalarımı web sitemden takip edebilirsiniz. Sitemden Yotube taki kanalımada bağlanabilir oradaki videolarımıda takip edip abone olabilirsiniz.

Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Instagram: peter_salvatore

Web Site: www.psalvatore.com

Bir sonraki yazıma kadar şimdilik hoşçakalın.

Peter Salvatore.

Sualti Dunyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore