Damla Balığı Blob Fish

Damla Balığı Blob Fish

Herkese merhabalar...

Derin sular, derin su canlıları herzaman beni büyülemiştir. Bugün ender rastlanan ve nesli tükenmekte olan Damla balığı hakkında bazı bilgi ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Derin su canlıları dedim, çünkü karanlığa adapte olmuş bütün canlıların kendilerine ve bulundukları ortama görede geliştirdikleri savunma ve daldırı mekanizmaları, milyonlarca yıllık bir evrimin bu canlıları nasıl şekillendirdiğininde bir kanıtıdır.

Peki kimdir bu Damla balığı ?

Bilimsel adı Psychrolutes marcidus bu da yağlı kafalı balıklar ailesine ait bir isimdir. Avustralya, Tazmanya ve Yeni Zelanda civarında görülürler.

Blob fish, Damla balığı, Damla baligi, Sualtı DünyamDamla balığı, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Blob fishBlobfish olarakta bilinen bu balık aslında güzellik konusunda en çirkin ünvanı almışta olsa bana göre çirkin değildirler. Yapısı gereği kemiksiz bir tür olmasıda onu derin su canlısı sınıfına girmesini kolaylaştırmıştır. Denizin genellikle 900 – 1200 m derinlerinde dibe bağımlı ve ağır hareket eden bir canlı olarak bilinmektedir. Dipte normal bir balık edası şeklinde dursada suyun dışına çıktığında jelimsi geniş bir hal alır. Bunun aslında bulunduğu ortamdaki ezici basınçla alakası vardır. Yüzeye geldiği zaman 1 atmde olduğundan kendini jel gibi bırakmaktadır. Dişleri olmadığından ısırma özellikleride yoktur. O ezici derinliklere bizler insek bütün organlarımız kemiklerimiz birbirinin içine girip kırılırken, damla balığı rahatlıkla o derinliklere adapte olarak yaşarlar.

Yediklerine gelince, şu ana kadar kimse ne yediğini açıkça görüntülüyememiştir. Bilim insanları kabuklularla beslendiklerini, deniz kestaneleri, yengeçler ve o derinliklerdeki küçük kabukluları yediklerini düşünmektedirler.

Peki dişleri olmayan bir canlı nasıl yiyebilir diye düşünebilirsiniz.

Kasları olmadığından, aslında kendisi avlanmaz. Ağzını açarak o an suyun akışı ile önünden ne geçerse süpürge makinası gibi çekmeye çalışır. Bu yüzden çok tembel bir derin canlısıdır. Belkide o karınlıkta, soğukta ve ezici basınçta bizlerde olsaydık aynı şekilde avın bize gelmesini beklerdik. Çünkü derinlerde fazla efor, enerji tüketmek onlar için dezavantaj bir durumdur. Şartlar zor olduğundan en kolay ve kendi istifadeleri doğrultusunda geliştirmiş oldukları yöntemlerle avlanmaları gerekmektedir.

Üremeleride bir o kadar gizemli olan bir derin su canlısıdır. Tek bilinen yüzlerce yumurtanın üstüne dişi damla balığı yada onun partneri yine başka bir dişi yumurtaların üstüne oturarak onların gelişmesini sağlarlar. Oturmalarının en büyük sebeplerinden biri yumurtaları saklayacak yerlerinin olmamasıdır. Deniz tabanı genellikle düz ve korumasız yerler oldukları için, diğer yırtıcılardan yumurtalarını ancak bu şekilde koruyabilmektedirler.

Nesli tükenen ve az sayıda olması nedeniyle, trol ağlarına ancak takıldıklarında tutulmaktadırlar. Ortalama 100 sene ömürleri vardır.

Yazıkki çok az kalmışlardır. Bu denli az sayıda olan canlıların belkide korunması bulundukları bölgelerde trol avcılığının olmaması gerekir. Ekosistemde hiç bir canlı sebepsiz değildir. Hepsi birbirini tamamlarlar, birisi birinin artığını yok eder, öbürü ise bir başkasının büyümesini ve gelişmesini sağlar. Bu denli muhteşem döngünün içinde bizler kendimizi herşeyin hakimi ve yöneticisi olarak görerek ne kadar egosu yüksek fakat bir o kadarda zavallı olduğumuzu görmekteyiz. Unutmamak gerekir ki, doğanın asla bize ihtiyacı yok hatta bizsiz çok daha huzurlu olacak. Bizimse doğaya ihtiyacımız var.

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim.

Çalışmalarımı web sitemden takip edebilirsiniz. Sitemden Yotube taki kanalımada bağlanabilir oradaki videolarımıda takip edip abone olabilirsiniz.

Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Instagram: peter_salvatore

Web Site: www.psalvatore.com

Bir sonraki yazıma kadar şimdilik hoşçakalın.

Peter Salvatore.

Paylaş

Sualti Dunyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore