Herkes Dalış Yapabilir mi ?

Herkes Dalış Yapabilir mi ?

Herkese Merhabalar...

Bugün dalış ile bağlantılı ve bu işe yeni başlayacak arkadaşlar içinde kendi kendilerine sık sordukları “Herkes Dalış Yapabilirmi” sorusuna hep birlikte cevap arayalım.

Benim bu konuya bakışım belki standart bir çok insan gibi aynı olmayabilir. Teoride kalıtımsal bir rahatsızlığı olmayan herkes dalış yapabilir fakat yapabilir kısmına baktığımızda, ne kadar ve nasıl dalış yapacağı olacaktır. Bu noktada benim düşüncem herkesin dalış yapmaması yada dalışın o kişiye uymaması olarakta adlandırabilirim.

Diyeceksiniz neden yapamasın yada yapamasın ?

Dalış, daha doğrusu doğa aktivitelerini yapabilmek için fiziksel kondüsyondan tutunda, ruhsal rahatlığa kadar kendinizi rahat ve hazır hissetmeniz gerekmektedir. Bu noktada dalıcı adayının kişisel disiplini çok önemlidir. Dolayısıyla dalışa bakış açınız ve hayatınızda nereye koyduğunuz bu işe ne kadar ciddiyetle yaklaşmanıza cevap olmuş olacaktır. Dalış ciddi ve kendi içinde de riskleri olan bir aktivitedir. Daha evvelde kendi Youtube kanalımda paylaşmış olduğum videolarımda da dalışı anlatırken keyfini, eğlencesini anlattığım kadar risk faktörlerinden de bahsettim bu durumları çok iyi anlamak gerekmektedir. En azından dalıcı adayının bunları kafasında oluşturabilmesi gerekir. Burada durum dalıcıyı kaçırmak, korkutmak değildir, tam tersi onu olması gerektiği gibi yetiştirmek ve işin ciddiyetini kavrayarak eğitimlerini almasını ve pekiştirmesini sağlamaktır. Dalış, bana göre disiplin üzerine kurulu bir aktivitedir. Dalış için ne kadar konsantre ve ön hazırlık iyi olursa, dalışta o kadar rahat, sorunsuz ve yüksek keyif alınarak geçecek demektir.

Dalışın fizik fizyolojsini anlamadan, acele ederek bu işi yaparak sonunda sahip olacağınız bröve kartlardan öte bir durumda olmayacaktır. Öncelikle deneme dalışı yaptıktan sonra, sizin için suyun altında olmanın ne ifade ettiğini keşfetmeye çalışın. Bu sizi, olmanız gereken, istediğiniz hedefe doğru götürecektir. Daha sonra sabırlı ve istikrarlı olmalısınız. Sabır ve doğru bir çalışma şekli sizi hedeflerinize adım adım götürecektir. En önemli noktalardan biri ise de kendinize fizik fizyolojinize özen göstermenizdir. Bu işi yaparken bir çok dalıcının fizik fizyolojiye önem vermediklerini, hatta sizle dalga bile geçebilecek boyutlarda abartıyorsun ne önemi var fizik fizyolojinin, keyfini çıkar takıl şeklinde size atıflarda bulunduklarını görebilir ya da duyabilirsiniz. Şahsi düşüncem bu tür ithamlara kafa yormamanız ve kendi disiplininizden dışarı cıkmamanız olacaktır. Bu şekilde dalış aktivitesini uzun soluklu yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim.

Çalışmalarımı web sitemden takip edebilirsiniz. Sitemden Yotube taki kanalımada bağlanabilir oradaki videolarımıda takip edip abone olabilirsiniz.

Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Instagram: peter_salvatore

Web Site: www.psalvatore.com

Bir sonraki yazıma kadar şimdilik hoşçakalın.

Peter Salvatore.

Sualti Dunyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore