İspermeçet Balinası

İspermeçet Balinası

Herkese Merhabalar..

Bugün denizlerin en büyük memelileriden biri olan İspermeçet Balinaları hakkında bazı bilgi ve düşüncelerimi sizlere aktarmaya çalışacağım. Balinalar Cetacea takımının, dişli balinalar ve alttakımından etçil olan İspermeçet balınasıgiller ailesinden memeli bir canlıdır. Sualtında yaşayan memeliler olarak, evrenin oluşumundan bu yana milyonlarca farklı refleks geliştirmişlerdir. Oksijen solunumu yapan canlıların içinde en derine dalabilen canlı bu balina türüdür. Derinlerde avladıkları dev mürekkep balıkları için 2 km derinliğe kadar inmektedirler ve yaklaşık 2 saat kadarda o derinliklerde kalabilmektedirler. İlginç bir durumda vurgun yememek için ciğerlerindeki bütün havayı boşaltarak yaşamlarına, kanlarında kalan oksijenle devam etmektedirler. Bunun yanı sıra yine 2000 metrelere kadar dalabilen zeki foklar ise derine dalabilmek için taş yutmaktadırlar. Evrim bize her canlı için nedenli gelişim imkanı verdiğini göstermektedir.

İspermeçet balinalarının özelliklerine bakacak olursak, İspermeçet balinaları dişi balinaların en büyüğüdür. 2o m ye kadar uzayan boyları ve 50 tonu bulan ağırlıkları ile inanılmaz büyüklükte devasa canlılardır. Çok büyük bir başı olmakla beraber her bir dişi ortalama 20 cm uzunlukta ve ortalama yarım kilo ağırlığında, konik şekilde 40 dişi bulunmaktadır. İspermeçet balinaları çoğunlukla gri renklidir. Temel besin kaynakları devasa mürekkep balıklarıdır.

İspermeçet balinası, İspermeçet balinası özellikleri, İspermeçet balinası ağırlığıMaalesef ispermeçet balinalarının, balina avcıları tarafından soyları hızla tüketilmektedir. Bu mürekkep balıkları arasından Architeuthis cinsine karşı büyük savaş vermektedirİspermeçet balinası, İspermeçet balinası özellikleri, Peter Salvatore, Sualtı DünyamSebebi ise saldırı anında bu tür (Architeuthis ) kolları ile balina üzerinde büyük yaralar açabilmektedir. Sindirim konusundada İspermeçet balinaları sindirilmemiş mürekkep balıklarının kısımlarını sindirim borusunda toplar ve daha sonra ağız yada anüs yoluyla dışarı atarlar. İspermeçet balinalarının yağı çok değerlidir. Bu yüzden fazlasıyla avlanır. Bu türle beraber iki tür daha bulunmaktadır. Kogia cinsinden olan bu ispermeçet balinaları boyları 2 ile 4 m arasında olup ender bulunmaktadırlar.

İspermeçet balinaları, diğer tüm balinalar gibi dik uyurlar.İspermeçet balinası, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, İspermeçet balinası özellikleriİspermeçet Balinası, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, İspermeçet balinası özellikleriDik uyumalarının sebeplerinden biri ise beyinlerinin bir kısmının transa geçmesidir fakat tamamıyla beyinlerini işlev dışı hale getirmezler. Örneğin yunuslarda bir balina cinsi olduklarından beyinlerinin bir tarafını aktif tutarlarken, diğer taraflarını uyku haline geçirirler. Böylelikle olası bir saldırıya karşıda tetikte olmuş olurlar.

Dişi balinalar Miyosende Squalodon cinsiyle ortaya çıkmışlardır. Daha sonra evrim süresi boyunca bir grup ispermeçet balinalarını bir başka gurupta yunus balıklarının evrimleşmesine sebep olmuştur. Evrim bu canlıları nesilden nesile farklılaştırarak ve yaşadıkları ortama göre değiştirerek geliştirmiştir.

İspermeçet balinasının üreyebilmesi için 10 yaşına gelmesi gerekmektedir.İspermeçet balinalarının en çok Haziran aylarında çiftleşerek üredikleri gözlemlenmiştir. Yaklaşık olarak 15 aylık gebelik sürecinden sonra tek yavru doğururlar. İspermeçet balinaları 6 yılda bir doğum yaparlar ve nadiren ikiz doğururlar.

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim.

Çalışmalarımı web sitemeden takip edebilirsiniz. Sitemden Yotubetaki kanalımada bağlanabilir oradaki videolarımıda takip edip abone olabilirsiniz. Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Instagram: peter_salvatore

Web Site: www.psalvatore.com

Bir sonraki yazıma kadar şimdilik hoşçakalın.

Peter Salvatore.

Sualti Dunyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore