Kutu Denizanası

Kutu Denizanası

Merhabalar!!!

Bugün sizlere, sualtında herdaim dikkatimi çeken ve beni büyüleyen denizanalarından biri ve en zehirli türü olan kutudenizanaları hakkında bilgi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım.

Kutu Denizanası zehri bir insanı 5 dakika gibi kısa bir süre içinde öldürebilir. Dokunçlarının boyu 3 metreyi bulmaktadır. Genelde Hint Okyanusu bölgesinde yaşar. Yaklaşık 500 milyon yıldır deniz ve okyanuslarda hayatlarını sürdürmektedirler. Kutu denizanasının özelliklerine bakıcak olursak, 24 göz yani her köşesinde 6 şar göz toplamda 24 gözü bulunmaktadır. 60 tan fazla dokunaçları bulunmakla beraber, her bir dokunacında 5 milyardan fazla kapsül bulunmaktadır. Diğer deniz analarının beyni ve gözleri yoktur ve ısığa göre hareket ederler. Kutu denizanası gözleri olduğundan durum farklıdır. Boyutuna göre hızlı manevrelar yapabilmektedir. Avının bulunduğu derinliğe yada yüzeye rahatlıkla çıkabilmektedir. Kutu Denizanası normalde saldırgan bir canlı değildir. İnsanlara özellikle bir saldırısı yoktur, yalnız onların bölgesinde dalışlar yapıyorsanız çok yaklaşmamaya özen gösteriniz. Şeffaf yapılarından ötürü duyargalarını göremiyebilirsiniz yada güneş ışığı onları görünmez hale getirebilir, bu yüzden dalış yaparkende suyun ısısına göre mutlaka üstünüzde bir dalış elbisesi olmasını tavsiye ederim. Bu canlı genelde Asya ve Avustralya tropik suları sever. Duyargalarında yüksek miktarda nematosist üreten yakıcı hücrelerle doludur. Kurbanına saldırdığı zaman deriyi delerek kana zehri akıtır, kısa bir süre sonra kurbanın kan basıncı yükselir, bu durum ani kalp durmalarına ve genellikle ölümle sonuçlanır. Tedavi olarak ısırılan bölgeye 20 – 30 dakika arası sirkeli su bastırılmalıdır. Isırıldıktan sonra yara yeri ovuşturulmamalıdır, çünkü patlamayı bekleyen bir sürü zehir kapsülünüde patlatmış olursunuz. Açtığı yaralar çok sancılı olmakla beraber, kurtulanlarda ise dokunduğu yerdeki izler ömür boyu vücütlarından kaybolmamaktadır. Bu inanılmaz canlılar aslında doğanında ne kadar mucizevi olduğunu evriminde nasıl işlediğini açıkca bizlere sunmaktadır. Bilim insanları bu canlının zehrinden bir çok ölümcül hastalıklara çareler aramaktadırlar. Son yıllara baktığımızda özellilkle kendi sularımızda deniz analarının giderek arttığını gözlemlemekteyim. Tabi bunların artışının en büyük sebeplerinden biri iklimlerin değişimi ve sularımızın ısısınında değişmesini göz önünde bulundurabiliriz.

Çünkü deniz suyu sıcaklığının artması, fosfor ve azot gibi besleyeci elementlerin artmasına sebep olduğu için deniz kirliliğindede artış gözlemlenmektedir. Buda deniz analarının artmasına sebep olamaktadır. Deniz anaları planktonla beslenir. Ama burada başka bir sorunda çıkmaktadır, artan denizanaları planktonları tüketirken, planktonla beslenen diğer canlılarda, yeteri kadar plankton bulamayacaklarından, yok olmalarına sebep olmaktadır. Plankton bittiğinde bu sefer denizanaları balık larvaları ile beslenmeye başlayacaktır. Ayrıcada sularımıza gemilerin balans suları ilede gelen türler bulunmaktadır. Denizanaları için avantaj, ama ekosistem için olmayan diğer nokta ise, denizanaları oksijeni düşüki kirli sularda rahatlıkla yaşayabilirler.

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim.

Yotube kanalıma arzu ederseniz abone olup takip edebilirsiniz. Web sitemende sualtı ile ilgili yazılar bulabilir arzu edersenizde takip edebilrisiniz.Sualtına meraklıysanız kendi You Tube kanalımdada videolara ulaşabilirsiniz.

Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Instagram: peter_salvatore

Web Site: www.psalvatore.com

Bir sonraki yazıma kadar şimdilik hoşçakalın.

Peter Salvatore.

Sualti Dunyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore