Neden Dalarız

Neden Dalış Yaparız ?

Merhabalar...

Bugün, dalış yapmayan, yada dalış yapmaya özenen insanların (bunu çaktırmasalarda) zaman zaman bana garip bakan gözlerle neden dalış yapıyorsun ? Ne anlıyorsun dalmaktan ? diye soran insanlar için benim adıma dalışın ne olduğunu anlatmaya çalışacağım...

Küçük yaştan beri sulak bir alanda büyümüş ve çocukluk zamanının çoğunu suda geçirmiş biri olarak su benim için vazgeçilmez bir tutkudur. Peki bu tutku herkesde aynı mıdır ?

Tabiki hayır. Öyle de olmak zorunda değil.

Genel eleştiri yapan insanlarada baktığımda, içten içe bir şeyler yapmak istediklerini ama belki ailevi şartlar, belki toplum baskısı ve kuralları ( bu konuda herneyse onu da çözmüş değilim, önemlide değil zaten ) yada cesaret edemediklerinden olsa gerek, karşısındakine karada hayat varken denizin dibinde ne işin var, tehlikeli şudur budur diye polemik yaratırlar, bu genelde ailenizde olabilir. Aslında durum sadece dalmak yada dalmamakta değil, bu kafes kültüründen ve bakış açısından kurtulduğumuz noktada, daha özgür bireyler olup, daha özgüvenli,daha bilinçli ve ülkeye daha fazla değer (bilimde,sanatta,sporda vs.vs.) katabilecek bireyler haline gelebiliriz diye düşünüyorum.

İnsanoğluna daha kundaktayken güdümlenen ve karşınızdaki nasıl istiyorsa öyle olacaksın düşüncesi aslında her iki taraf içinde kayıp bir durumdur. Bunu belli bir farkındalığa ulaştıktan sonra ancak anlıyabiliyor ve o zamanda kaybettiğiniz o değerli zamanların boşa gittiğini anlıyorsunuz. Farkındaysanız şu ana kadar neden dalıyoruz kısmı hakkında daha bir şey yazmadım, çünkü yaşadığımız bu kafes hayatların ve robotik yaşamın aslında insanların bu tür şeylere (dalmak,tırmanmak,rafting vs.) meyili olupta cesaret edememesinin en büyük nedenlerindendir.

• Toplum ne der ?

• Kazık kadar adam oldun, hala deniz diplerindesin

• Ne anlıyorsun orada olmaktan ?

Ne anlıyorsun orada olmaktan ?

En çok sevdiğim soru. Dalıyorum, çünkü keşfetmeyi seviyorum. Dalıyorum, çünkü bana kendimi ve herşeyi sorgulamama sebep oluyor. Ekosistemdeki canlıların birbirleriyle olan o muazzam etkileşimini gözlemliyorum, kendi varlığımı sorguluyorum, misyonumu sorguluyorum, insanların hem cinsleri ile olan anlamsız, aptal sapa çekişmelerini sorguluyorum ve en önemlisi aşağı indiğimde sessizliği, huzuru hissediyorum. Buda beni denize, doğaya canlılara tutkulu, saygılı ve özverili bir birey haline getiriyor. Kapitalist bir sistemin içinde ordan oraya savrulmak ne derece insanı insan yapabilir ki, sadece modern köleler olur dururuz. Özgürlük, önce düşünce ile başlar, ardından bir hayalle gerçekleşir. Doğa, deniz size hayal kurmayı öğretir. Suyun üstüde altıda bir uyumla hareket eder. Ekosistemi bozduğumuz zaman, herşeyi bozmuş oluruz. Bunu farkederek yaşayan bireylerin hayatlarına baktığınız zaman zaten bir doğa aktivitesi ile uğraştıklarını, zamanlarını orada harcadıklarını görürsünüz. v Bu yüzden dalıyorum, keşfetmek ve geriye güzel değerler bırakabilmek için. Bu şekilde devam edersek ne bırakacağız düşünsenize, betonarme şekilsiz yapılar ve içinden çıkalamayan karmaşık yozlaşmış hayatlar. Açıkçası yeni gelen nesiller için kaygılıyım, umuyorum onlarda farkındalığa erken varır ve hayallerinin peşinden koşarlar.

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim. Yotube kanalıma arzu ederseniz abone olup takip edebilirsiniz. Web sitemende sualtı ile ilgili yazılar bulabilir arzu edersenizde takip edebilrisiniz.Sualtına meraklıysanız kendi You Tube kanalımdada videolara ulaşabilirsiniz. Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Instagram: peter_salvatore

Web Site: www.psalvatore.com

Bir sonraki yazıma kadar şimdilik hoşçakalın.

Peter Salvatore.

Sualti Dunyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore