Video ve Montajın Önemi

Video ve Montajın Önemi

Herkese merhabalar...

Bugün sizlere video ve video çektikten sonra montajın, yapacağınız film için önemini anlatmaya çalışacağım. Öncelikle sualtında video çekmeden evvel, mutlaka kafanızda ne çekeceğinize dair konunun olması, kısa film şeklinde yapacaksanız da mutlaka bir senaryonun, textinizin olması gerekmektedir. Yazılı metinden, plandan sonra bir çekim planınızın olması bir storyboard şeklinde hazırlanması çekim aşamalarını kolaylaştıracaktır. Genelde hep aynı yerde dalış yapıyorsanız, aşağı yukarı neler görebileceğinizi tür açısından bilmelisiniz. Özel bir canlı ya da tür çekecekseniz mutlaka dalış noktasına gitmeden evvel ön araştırma yapmanızda yarar vardır. Örneğin, çekeceğiniz canlı mevsimsel olarak gideceğiniz dönemde orada mı, ortalama derinliği nedir, hangi aylarda daha sık görülürler gibi bir çok veriyi birleştirerek yol haritası oluşturulmasında yarar olduğunu düşünüyorum.

Çekmeye başladığınız noktadan itbaren canlandırmış olduğunuz senaryo ve çekim planlanı doğrultusunda hareket etmenizde yarar olduğunu düşünüyorum. Çekeceğiniz canlının uzak, orta ve yakın planlarını alırsanız, hem konuyu anlatırken hem de montaj esnasında rahat edersiniz. Uzak bir plan almadan, yakın plan ya da detay plana çekerseniz, bu sefer seyirci o canlı hakkında ve o canlının ne olduğunu anlamada zorlanabilir. Bu yüzden uzak bir plan ve daha sonra yakın ya da detay plan anlatım için daha güzel olacağını düşünüyorum. Bakış boşluğu ve canlının kadraja düzgün oturması önemlidir. Genelde temel hata, dalış başladığı andan bitene kadar ya da uzun bir zaman kayıt tuşuna basılıp yapılan çekimdir. Suyun altında beyaz ısık ayarı, ışığın sıcaklık ayarlamasını yapmadan sadece kayıt tuşuna basmak gerçek renkleri alamayacağımız gibi, çekeceğimiz görüntüler kötü görünecektir. Bu yüzden beyaz ışık ayarı yapmamız gerekmektedir, ya da makinanıza lümen değeri girebiliyorsanız lümen değeri de girebilir iki seçenek arasında geçişler yapabilirsiniz. Bu tamamen ne tarz bir etki ve çekim yapmak istediğiniz ile de alakalıdır. Kullanacağınız ekstra lensler de buna dahildir. Bu yüzden suya girmeden evvel ne çekeceğinizi kafanızda belirlemeniz gerekir. Kısacası suyun altına indiğinizde karar vereceğiniz bir durum değildir.

Çekimleri çok çok uzun yapmamakla beraber çok kısa da yapmamalısınız, çok kısa çekimler ya da çekim esnasında ben cimrilik diyorum yaparsanız, o zaman montajda ciddi zorlanmalar yaşayabilirsiniz. Ham görüntüleriniz ne kadar iyi ve doğru renklerle çekilmiş olursa o kadar da montajda işiniz daha rahat olacaktır.

Bütün çekiminiz bittiğinde, makinanızın SD kartının içindeki bütün görüntüleri bilgisayarınıza atmaya hazırsınız demektir. Burada atmadan evvel düzenli olması adına konunuza uygun isim klasörleri yaratmanız ve eğer çok fazla görüntü var ise bunları senaryoya uygun şekilde sabit diskinizde klasörlemenizde yarar olduğunu düşünüyorum. Böylelikle montaj zamanında ne nerde diye aramak zorunda kalmazsınız. Klasörlerin isimleri düzgün verilmelidir. Çünkü montaj aşamasında bu klasörlerden dosyalarınızı kullandığınız montaj programına çağıracaksınız. Müzikler içinde ayrı klasör yapınız. Böylelikle herşeyiniz düzenli bir şekilde sabit diskinizde durur. SD kartınızın içindekileri bilgisayarınıza attıktan sonra hemen silmeyin. Olur da bilgisayarınızdaki görüntülere bir şey olur ise tekrar SD karttan yükleyebilirsiniz.

Montaj aşamasında artık çekim aşamasında dosyalarınızı ilgili klasörlerden çağırmaya başlayabilirsiniz. Mutlaka montaj yaparken ya iki monitör ya da kullandığınız montaj programında bir ekranı ana ham görüntü diğer ekran görüntüsününde montajlı halini seyredebildiğinizden emin olunuz. Yine senaryonuz, anlatımınız doğrultusunda montajı yapmalısınız.

Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, video ve montajın önemi, video ve montaj, sualtı videoları

Uzun ve gereksiz konuşmalar var ise, ya da filminizin akışını bozacak görüntüler onları koymamalısınız. Videoda Montaj kısmı, bu işin en önemli bölümlerindendir. Çok iyi su altı görüntüleriniz olmuş olabilir, ama bunların montajı iyi yapılmamış ise, filminiz kötü olacaktır ve o güzel görüntülere de yazık olmuş olacaktır. Montaj zamanına geçmeden önce görüntülerinizi izleyin ve onları nerden keseceğinize dair zamanlama kodları (time codes) bir sayfaya yazabilirsiniz. Bu da size montaj aşamasında zaman kazandıracaktır. Görüntülerinizi hepsini kullandığınız zamanla çubuğu olan (time line) kısmına koyduktan sonra mutlaka renk düzenlemesi yapmalısınız. Müzik, ses seçimininizde filminiz, yada belgeseliniz için çok çok önemlidir. Çalışmanızın ruh halini en iyi şekilde Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, video ve montajın önemi, video ve kurgu ilişkisi, kurgu nedir, Sualtı GazetesiKısacası montaj konusuna çok önem verilmelidir. Aslında baştan sona her işlem önemlidir, ama montaj son nokta olduğu için her noktanın düşünülmesi gerekir. Bu yüzden montaj ile orta halli bir sualtı çekimini çok daha iyi hale getirebilir ama tam tersi çok iyi çekilmiş bir filmide kötü montaj teknikleri ya da yersiz kullanılan efektlerle de başarısız hale de getirilebilir.

Doğada ve mavide kalmanız dileğiyle.

Çalışmalarımı web sitem üzerinden takip edebilir, web siteme abone olarak gelecek olan yeniliklerden de haberdar olmuş olursunuz.

Hepinize iyi çalışmalar, mutlu haftalar diliyorum.

Web: www.psalvatore.com

İnstagram: Peter_salvatore

Facebook: Peter Salvatore

Youtube: My Underwater World

Peter Salvatore.

Sualti Dunyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore