Atta Kolombika (Yaprak Kesen Karıncalar)

Yaprak Kesen Karincalar

Herkese merhabalar…

Bugün sizlere doğada yaşayan bir karınca türü hakkında bilgi ve düşüncelerimi aktarmaya çalışacağım.

Bilindiği üzere karıncalar doğanın çalışkan mimarları ve durmaksızın bir hareket ve hiyararşi halinde hareket eden canlılardır. Bilindik 10.000 den fazla tür karınca türü bulunmaktadır. Atta Colombika türü diğer adıyla yaprak kesen karınca olarak geçmektedir. Doğada bilinen 41 yaprak kesen karınca türünden sadece bir tanesidir Atta Colombica.Atta Colombica, Yaprak kesen Karınca, Mantar yiyen karınca, Peter Salvatore, Sualtı DünyamGüney Pasifik, Kostarika yağmur ormanlarında sık rastlanan bir karınca türüdür. Çok kalabalk koloniler halinde yaşarlar ve tuvalarını yaparkende ormanların taban , rüzgar sirkülasyonun ferah olduğu bölgeleri şeçerler. Atta Kolombika karıncasının en önemli özelliklerinden biri yaprak kesmesidir. Kolonide her karıncanın bir görevi vardır. Büyük Nilüfer yapraklarından tutunda bir çok yaprağı boyundan iki kat büyük olsa bile kesip yuvalarına taşımaktadırlar.Atta Colombica, Peter Salvatore, Sualtı DünyamResimdede görüldüğü gibi yüzlerce karınca yuvasına bu yaprakları kesip taşımaktadır. Büyük ihtimalle bu yapakları yuvalarına stok yaptıklarını ve ihtiyaçları doğrultusunda tükettiklerini düşünüyor olabilirsiniz.

Ama onları yemek için kesip yuvalarına taşımıyorlar. İşte burada bu içgüdü yada genetik programlama ve evrimsel sürecininde getirmiş olduğu öğrettiği ilginç bir nokta çıkıyor ortaya.

Yaprak kesen karıncalar bu yaprakları yuvasına taşıyıp onlar için yenilebilir bir mantar türünü besliyebilmek için bütün gün yaprak kesmekteler. Yalnız burada çok hassas bir denge söz konusu, oda şudur ki, yuvanın iç yapısındaki havalandırma çok önemlidir. Bu yüzden daha yuvayı inşaa ederken havanın nereden girip, karbondioksidin nereden çıkacağını hesaplayarak yaparlar ve yiyecekleri mantarıda ona göre yuvanın bol oksijen alan kısmında tutarlar. İkinci hassas nokta ise, bu mantar bu yaprak türü ile beslenmekte ama karıncalar bu mantarı fazla yaprakla besler ise, o zaman mantar yuca içinde karbondioksit miktarını artıracaktır, buda karıncaların ölmesi demektir. Bu yüzden sık sık mantarı beslememektedirler. Çünkü karıncaların ana besinide bu mantardır.

Atta Kolombika, yaprak kesen karıncalar, Peter Salvatore, Mantar yiyen kaııncalar

İşte bu inanılmaz matematik dengesi ve milyonlarca yıllık evrimin vermiş olduğu tecrübe ve nesilde nesile aktarilan bilgi ile yaprak kesen karıncalar bugünkü durumunu almışlardır. Benim hep söylediğim bir şey biz insan türü olarak hep hem cinslerimizden bir şeyler öğrenmeye gözlemlemeye çalışırız, oysaki kaçırdığımız nokta bu canlılar gibi daha nicelerinin biz daha yer yüzünde yokken bile bu bilgilere sahip olduklarıydı.

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim.

Çalışmalarımı web sitemeden takip edebilirsiniz. Sitemden Yotube taki kanalımada bağlanabilir oradaki videolarımıda takip edip abone olabilirsiniz.

Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Instagram: peter_salvatore

Web Site: www.psalvatore.com

Bir sonraki yazıma kadar şimdilik hoşçakalın.

Peter Salvatore.

Sualti Dunyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore