Vibrio Vilnificus

Vibrio Vulnificus

Merhabalar…

Bugün sizlere, ilginç bir bakteri türü hakkında bilgilerimi paylaşmaya çalışacağım. Bu bakteriyi anlatmamın sebeplerinden biri, aslında biz dalıcılarıda ilgilendiren bir bakteri olduğunu düşündüğümden paylaşmak istedim.

Peki kimdir bu Vibrio Vulnificus ?

Bu bakteri Pasific, ve Mexica körfezinin tatlı ve tuzlu sularının karıştığı bölgelerde bulunmaktadır. Enteresan bir bakteri olmakla beraber deriye kan yoluyla girdiğinde vücudu kemirmeye başlamasıdır. Yediği bölgelerede kendi larvalarını bırakıp yoluna devam etmektedir. Eğer tedavi edilmezlerse bütün bedeni sarıp ölümcül olurlar.

Vibrio Vilnificus, Vibrio vilnificus bakterisi, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, My Underwater WorldResimdede gördüğünüz üzere etleri yenmiş ve deforme olduğunu görebilmektesiniz. Vibrio Vilnificus kramp kasılmaları, mide ağrıları ile başlayarak yüksek ateş ve havalelere kadar vücütta semptompları artabilen bir durumdur. Bakteri vücüdün beyaz kan hücrelerinden saklanabilmektedir. Zaman içinde bağışıklık kazanmış olduğu apaçık ortadır. Peki bu bakteri bedenimize nasıl girmektedir ?Vibrio Vilnificus, Vibrio vilnificus bakterisi, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, My Underwater WorldÖzellikle çiğ tüketilen balık ürünlerinde bu bakterinin olması pişmiş balığa göre kıyaslandığında çok daha fazladır. Özellikle iyi pişmemiş midye,istridye yada yengeç kabuklarında bulunur. Enfekte olmuş canlıyı da yediğinizde bakteri hızlıca bedeninize sinir hücrelerinize yerleşmeye başlayıp, etlerinizi ufak ufak yemeğe başlayıp, çürütür.

Diğer bir husus, vücüdunuzda bulunan açık yada tam kapanmamış yaralardan girmesidir. Özellikle sığ ve biraz bulanık sularda şnorkel yapıyorsanız, daha kesilmiş bir yaranız var ise ve o anda suda da bu bakteri geziyorsa, büyük olasılıkla bu bakteri tarafından saldırıya uğrayacaksınızdır.

Vibrio Vilnificus, Vibrio vilnificus bakterisi, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, My Underwater WorldResimdede gördüğünüz üzere, bacağı enfekte olmuş bir hasta görülmekte. Acil cerrahi müdahale yapılıp çürümüş etler temizlenmez ise bakteri yemeğe devam edecektir ve bu durum kangrene kadar gidilebilecek bir durumdur. Tedavinin en önemli ve temel unsuru hızlı oluşacak dehidrasyonu düzeltmek olacaktır. Bu amaçlada kaybedilen su elektrolitlerininde yerine konması gereklidir. Daha sonrada Antibiyotik tedavisi yapılarak bakterinin ekzo toksin yapması azaltılıp hızlı bir şekilde vücüttan elemine edilebilir. Hasta izole edilmeli ve dışkısıda dezenfekte edilmelidir.

Bu yüzdende taze yaralarınız, çürükleriniz varsa , bakterinin bol olacağı yerlerde denize girmemek daha mantıklı olacağını düşünüyorum. Balık adamlar için ise o tarz sularda dalış yapacaklarsa mutlaka ve mutlaka koruyucu bir dalış kıyafeti giymeleri gerekmektedir. Dalış kıyafeti hem onları bakteriden, hemde oluşabilecek dipte yada kayalara sürtünmeden dolayı deri kesiklerindende korumuş olacaktır.

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim.

Çalışmalarımı web sitemeden takip edebilirsiniz. Sitemden Yotube taki kanalımada bağlanabilir oradaki videolarımıda takip edip abone olabilirsiniz. Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Instagram: peter_salvatore

Web Site: www.psalvatore.com

Bir sonraki yazıma kadar şimdilik hoşçakalın.

Peter Salvatore.

Sualti Dunyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore