Yunus Katliamı

Yunus Katliamı

Merhabalar..

Bugün sizlere pekte hoş olmayacak bazı görüntüler paylaşmak istiyorum. Bu sabah Vatoz Dalış Merkezinden sevgili Ekrem Birol hoca karaya vurmuş ölü bir yunusun fotoğraflarını paylaştı ve bende bunun üstüne bunu kendi sitemde okurlarla paylaşmak istedim.

Açıkçası fotoğraflara baktığımda bu sevimli yunusun doğal yollarla ölmediğini düşünüyorum. Kesikler yarıklar, sanki işkence yapılmış gibi duruyor. Herne olursa olsun bu ölümler de insan potansiyeli yüksek olmaktadır.

Yunus katliamı, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Vatoz Dalış MerkeziBu güzel canlıdan ve ekosistem içinde önem taşıyan bu canlıyı neden öldürürler anlamış değilim. Kamikaze gibi heryeri yok eden canlılar olarak derdimiz nedir anlamış değilim. Her ne olduysa ister dinamit atılsın yada ağlara takılsın böyle bir durum kabul edilir olamaz. Bu canlılar ve bugün yeryüzünde bilinen yada keşfedilmeyi bekleyen her bir canlının yaşam geçmişi, evrimi bizden çok daha gerilere gitmektedir. Ama nasıl bir ego ise artık bizimki, herşey bizim için yaratılmış yada bize itaat edecekcesine düşünüyor olmamız aslıda bizim zeki değil, ne kadar aciz olduğumuzunda bir göstergesidir. Bu denli herşeyin üstüde nefret duygusu ekerek yaşamak nasıl insanlık olabilir, ondan sonra hiç bir şey yokmuş gibi yaradana sığınmak ne saçma bir mantık ve ideolojidir. Vatoz Dalış Merkezi, Ekrem Birol, yunus katliamıyunus katliamı, Peter Salvatore, Sualtı Dnyam, Vatoz dalış merkeziBu canlı eğer ağa takıldıysa ki muhtemeldir, bir şekilde onu çıkararır yaşam alanına geri bırakırsın. Kızmanın, celallenmenin ne manası var. Onların dünyasındayız, onlar gibi hareket etmek zorundasınız eğer verim almak istiyorsanız. Aslında bütün canlılar birbirlerine bağımlıdırlar ve birbilerin den fayda görerek hareket ederler. Ama biz İnsanoğlu elimizden geldiğince herseyi yok etmeye programlanmışız. Herşeyi biliyor edasında hareket etmekteyiz. Anlamaya, empati kurmaya çalışmıyoruz. Denizlerimizi hiçe sayıp birde onları kirletip sonrada, umut bağlıyor bize hayat vermesini bizi doyurmasını bekliyoruz.

Vatoz dalış merkezi, Peter Salvatore, Sualtı DünyamYunus katliamı, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Ekrem BirolBu nasıl olabilir ki ?

Onunda bir yaşam döngüsü vardı, ama bir sebepten ötürü belkide bir sonraki nesillere yol olabilecekken olamadı. Böyle bir çok canlının nesli tükendi tükenmektedir. Yunusları modern hapishane havuzlarında insanlara hizmet etsin diye ve şaklabanlık yapsınlar diye para verip insanların gidip izleyeceklerine, bu tarz olayların önüne nasıl geçilebilir diye düşünmeleri gerektiğini düşünüyorum. Ama kimin umurundaki...

İnsan karnım doysunda gerisi hikaye demekte, Yunusta kimmiş, doğada neymiş....

Yunus ölüsü, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Ekrem birol, Vatoz dalış merkeziEmin olunki oda aynı amaç için bu dünyada. Yaşamak, beslenmek ve çoğalmak için. Enazından onlar bizim gibi vahşi değiller. Umuyorum bu olayın perde arkası en kısa zamanda aydınlanır, yakınen yapacağım dalışlarda bu konu ile ilgili daha fazla video çekmeye çalışacağım. Doğaya ihtiyacımız olduğunu ne zaman anlayacağız acaba, merakla bunun sonucunu beklemekteyim..

Vatoz Dalış Merkezine, Ekrem Birol hocanın bu konuyu benle paylaştığı için tekrar teşekkür ederim.

Kalın sağlıcakla..

Sualti Dunyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore