Türkiyede Tüplü Dalış

Türkiyede Tüplü Dalış

Herkese merhabalar.

Umuyorum hepiniz iyi ve sağlıklısınızdır. Bugünkü yazımda sizlerle Türkiyede tüplü dalış hakkında bazı bilgi ve görüşlerimi paylaşmaya çalışıcam. Öncelikle nedir Tüplü dalış ?

Tüplü dalış ek malzemeyle yapılan , sualtında bize hava sağlıyabilen ve satıhtan bağımsız bir şekilde yapılan normal soluduğumuz hava bileşenlerini içeren yani ( %21 Oksijen ve % 79 Azot yada Nitrojen ) bir karışımla yapılan dalıştır. Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili olmasına karşın ve bir iç denizde olan Marmarayıda katarsak , dalış için elverişli bir çok bölgenin olduğu, gerek tarihi yada yapay resiflerinde olduğu zenginliklerle doludur. Ama malesef biz insaoğlu bunun ne derece önemli olduğunun farkına varmış değiliz. Denizlerimiz, özellikle Karadeniz ve Marmara olmak üzere, Karadenizin bir hayli pis ve anoksik ( yani oksiken seviyesinin düşük olması ) sebebiyle 200 m altında canlı yaşamamaktadır. Bunu takiben Marmara denizide malesef , İstanbulun nufus ve bina yoğunluğunuda göz önünde bulundurursak , bir çok kimyasal atık ve ev atıklarınında denize döküldüğünü bilmekteyiz. Bu çok acı bir tablo olup, yaşıyan canlı türlerinide bir bir yok etmekteyiz. Denizci bir toplum da olmadığımızdan bunun ne denli önemli olduğunu kavramış degiliz. Ben yapmış olduğum Marmara ve çevresi dalışlarımda her türlü, beyaz eşyadan tutunda , kimyasal atıklara kadar atıldığını gözlemledim. İnsanlar binlerce dolar sarfedip yurtdışına gidip dalış yaparken, ülkemize dalış turizimi açısından fazla rağbet görmemektedir. Örneğin Çanakkale ve çevresinde 400 den fazla tarihi savaş batıkları bulunmaktadır. Bu batıkların bir çogu dalınabilir seviyelerden 1000 metre derinlıklere kadar uzanmaktadır. Bu denli tarihi derin olan ülkemizde daha fazla özverili olup denizlerimizi korumuş olsaydık ki gelicek olan nesillerede bir şeyler bırakmış olurduk.

Tüplü dalış bu nokta , dalıcı adaylarınında bilinçlenmesi ve mevcut su birikintilerinin altında neler olduğunu ögrenmeye ve keşfetmeye dair çok güzel bir keşfetme aktivitesidir. Kurmuş olduğum kanalımdada Tüplü dalışla ilgili videolar ve sualtı görüntüleri bulunmaktadır, arzu ederseniz burdanda yaptıklarımı kanalıma abone olup takip edebilirsiniz.

You tube: https://www.youtube.com/channel/UC6JbQlZ9tjIchIop-kGEUqw

Web Sitesi: www.psalvatore.com

Peter Salvatore.

Ana Sayfa