Sualtı Videolarım

Çırpınan Marmara

Çırpınan Marmara 2017 senesinde katılmış olduğum Yaşiyan Marmara konulu sualtı görüntüleme yarişması için hazırlamış olduğum bir video çalışmamdı. Bu video ile anlatmak istediğim, denizlerimizin kirlenmemesi, kirletilmemesi. Çöplerin, denizlerimize değilde ÇÖP KUTULARINA atılması gerektiğini vurgulamaya çalıştım. Yaşadığımız bu eşşiz coğrafyanın ne denli önemli olduğunu anlamamız ve gelicek olan nesillere bomboş sular değilde, canlısı bol olan sular ve yaşamlar bırakmalıyız. Bugün Marmara Denizi hala üretmeye devam ediyor, ama bizler bir yandanda yok etmeye, kirletmeye devaö etmekteyiz. Aslında kendi sonumuzuda hazırladığımızın farkında bile değiliz. Bu beni gerçelten üzen bir konu ve önüne geçilmesse daha büyük felaket ve sonuçlar doğuracağıda apaçık ortadadır. Bile bile yapılan hatalar bana çok anlamsız ve cahilce gelmektedir. Doğanın kabul etmediği hiç bir şeyi denizlere atmayınız. Doğa onları bize katlamalı bir şekilde geri yollayacaktır. Bunu kendiniz içim yapamıyorsanız, bir sonraki nesiller için yapın. BENCİL OLMAYALIM!!!!
Bu konu şle ilgili videomu kendi sayfamdan arzu ederseniz izliyebilir beni takip edebilirisiniz.

Yaşayan Marmara

Yaşayan Marmara yarışması için hazırlamış olduğum ve Uluslararası Portfoliyo dalında 2.lik ödülüne layık gösterildiği bir çalışmadır.Burdaki temel tema Marmaranın kirlenmesine rağmen halen yaşadığı, canlılık ürettiği farkındalığını göstermeye çalıştım. Kara çekimleri Büyük Ada ve çevresinde gerçekleşirken, su çekimleri Marmaranın çeşitli yerlerinde yapmış olduğum dalışlardan derlemiş olduğum çekimlerdir. Büyük Ada, maalesef eski huzuru ve ambiyansı bozulduğunu görmekteyim. Bu üzücü bir durum olmakla beraber, yapılan yapılaşmanın artması ve bu doğrultudada insan profilinin değiştiğini farkettim. Maalesef tarihi ambiyans ve güzelliklerimizi koruyamamktayız. Bunun neden böyle olduğunu anlayamasamda , bir vurdumduymazlık, başıboşluk, umursamazlığın olduğunu görmekteyim. Gelecek nesillerimize betonarmei mimariden yoksun yapılar ve tarihi yok olmuş şehirlermi bırakmak istiyoruz ?
Yoksa o eski kültürü korumaya çalışmak ve bunu aktarmaya çalışmakmı amacımız. Bence bir an önce bazı önemlemler almassak, elimizdekileride yok etmiş olacağız ve daha büyük geri dönülmez bir yola girmiş olacağız. Yaşayan Marmara ile ilgili videomu kanalımdan arzu ederseniz izleyebilir beni takip edebilirsiniz.

Vintage 2017

Bu yil Vintage 2017 dalışlarının görüntülerini gerek su üstu ve altı çekimlerini bizzat kendim üstlendim. Üstat Osman Yaşar Kulaç ve birbirinden farklı bu malzeme ile daha evvel dalmış dalgıçların Herekede Vatoz dalış merkezini reklendirmesi ile çok güzel bir etkinlik gerçekleşmiş oldu. Vintage dalışı eski malzemelerle yapılan eskiden kastım günümüz malzemeleri gibi olmayan Kaptan Kusto ve ekibinin o zamanlar kullanmış olduğu malzemelerle dalışların yapıldığı ve günümüzde halen bu malzemelerin koleksiyonunu yapan ve yapmaya devam eden dalıcıların yapmış olduğu bir dalış türüdür. Videoyu seyrettiğinizde zaten daha iyi görmüş olacaksınız. Ülkemizde halen bu tarz dalışların yapılması aslında gurur verici bir durum. Alltan yetişen dalıcı adaylarınında zamanında insanların ne tür ekipmanlarla ne zorluklar içinde daldığını ve günümüz ekipman teknolojisine kadar bunların nerden nereye geldiğini gösteren cok kaliteli bir kaynak olduğunu düşünmekteyim. 50 yıl sonra büyük ihtimalle şuan mevcut sisteminde ne kadar geri kaldığını ozaman ki dalıcı adaylarıda bizi görerek ne tarz malzemelerle daldığımızı görüp anlamiş olacaklar diye düşünüyorum. Aslında hiç bir malzemeyi atmamak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bunlar zamanı geldiğinde eşşiz ve bulunamayacak malzemeler olmuş olacaklar. Vintage 2017 videomu kanalımdan izleyebilir, beni takip edebilirsiniz.

Hereke

Hereke, Marmara Bölgesinde yaptığım iginç ve bir okadarda canlılığı yoğun olan bir dalış noktasıdır. Gidilen bölgede Vatoz Dalış Bölgesi bulunmaktadır. Burası, bir dalış okulu olup eğitmenleri çok cana yakın ve dalıcıyı rahat ettiren bir yerdir. Gitmiyenlerin mutlaka uğraması gereken bir yer olduğunu düşünüyorum. Dalışlar gerek kıyıdan gerekse bot ile gidilen bazı noktalar bulunmaktadır.Canlılık, mevsimsel olarak ve görüşünde farklılaşmasıyla değişmektedir. Özellikle en güzel ve ilgi çekici canlılardan biri olan Deniz Atları o bölgede oldukça fazla görülmektedir. Zehiri ile ünlü Trakonya balığı, tiryaki balığı, özellikle gece dalışlarında bir hayli fazlaca görülmektedirler. Kısacası canlılık açısından yoğun ve görülmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyorum. 12 metrelerde bir araba bulunmaktadır, buda gerek fotoğraf yada çekim açısından keyf vermektedir. Dalış okulunun malzemeleri, çok kaliteli olmakla beraber tüplerin heğsi alüminyumdur ki sağlık açısından alüminyum tüpler her daim tercih edilmelidir. Konu ile ilgili videomu izlemek isterseniz kanalımdan izleyebilir beni takip edebilirsiniz.

Sivri Ada

Sivri Ada adalar civarında bana göre en güzel dalış nokatlarından biri belkide en güzeli olduğunu düşünmekteyim. Neden derseniz ?
Sivri Ada sakinliği açısından dalıcıları cezbeden ve özellikle fotoğraf yada Video çekicekler içinde tercih edilen ve görülmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyorum. Her seviye dalıcıya derinlik sunabilen, zaman zaman akıntısı bol olan bir yerdir. Özellikle mercanı bol olan bir yerdir. Düşünün ayvalık gibi bir kaç kırmızı mercan görebilmek için yüzlerce kilometre gitmektense dibimizdekş Sivri Adada bir duvarında, duvarın komplesinde mercanlar olduğunu görebilirsiniz. Bu Marmara Denizi için inanılmaz bir görüntüdür. Çünkü, bu halen denizde oksijen olduğunu ve yaşadığını gösteren bir durumdur ve bizim bu mercanları gözümüz gibi korumamız gerekmektedir. Mercan yok olumu iklimlerin hızlıca değişmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden onları korumalıyız, gerek tekne ile gidildiğinde o noktalara çıpa atılmaması gerekiyor, çünkü mercanlar çok narin ve kırılgandırlar. Gerek makro canlılıkta bir hayli bölgede yoğundur. Sivri Ada ile ilgili videomu kanalımdan izliyebilir beni takip edebilirsiniz.

Adalar Istanbul

İstanbul Adalar bölgesi, bana göre Marmara'nın en canlı ve aktif bölgelerindendir. Belli mevsimler bu yoğunluk dahada artmaktadır. Lojistik bakımından TBK Türk Balık Adamlar Kulübü tarafından genellikle sağlanmaktadır. TBK kulübu Adalar mevkiine sık sık gelişim ve eğitim dalışları düzenlemektedir. Ben TBK ile bir çok dalışta bulundum. Gerek lojistik destekleri gerekse yapılarından ötürü kaliteli ve seviyeli dalışlar gerçekleştirdiklerine şahit oldum. Adalar dediğim gibi çok canlı bölgelerdir. Gerek Sivri Ada, Büyük Ada Neandros çevresi makro canlılık açısından zengin bölgelerdir. Mevsimsel olarakta domuz köpekbalılarını görme şansınız yüksektir. Bolca çatlakları ve duvarları olan adalarda sarı mercanlar bol bulunmaktadır. Karides bir hayli fazladır. İstanbul civarında iseniz ve hafta sonu için çok uzak mesafeler kat etmek istemiyorsanız, Adalar gidilecek en güzel noktalar olduğunu düşünüyorum. Bununla ilgili videomu kanalımdan izleyebilir arzu ederseniz beni takip edebilirsiniz.

Ege Denizi Canlıları

Ege Denizi kendine has faunası ile diğer denizlerden ayrılmaktadır.Görüşün Marmaraya göre daha iyi olması ve depremsel açıdanda daha fazla girinti,çıkıntı barındırması dip yapısınında bir hayli derin ve engebelli olduğunu göstermektedir. Bölgede bolca savaş batıkları bulunmaktadır, bunlar sportif dalış limitlerinden başlayarak çok daha derinlere kadar gitmektedir. Bu tür derin batıklara ise mutlak ve mutlak Teknik Dalış bilgi ve birikimide olmadan dalış yapılmamalıdır. En ünlü canlılarından olan Müren ve Mığrı bolca görülmektedir. Böcek belli bölgelerde oldukça fazla görülmektedir.Gerek reefleri, duvaları ve batıkları ile meşhur olan Ege Denizi İstanbul bölgesindeki dalış noktalarından sonra gidilebilecek en yakın dalış noktalarını içermektedir. Ege bölgesinde dalış yapmadan evvel, mutlaka lojistik destek alabilmek için iyi bir dalış kurumu yada teknesi araştırmalısınız. Bunun içinde İnternette bölge hakkında mutlaka araştırmalar yapın. Böylelikle hem daha güvenli dalışlarınız olur hemde daha fazla keyif almış olursunuz. Ege Denizi canlıları ait videomu kanalımdan izleyebilir arzu ederseniz beni takip edebilirsiniz.

Karsad 2017

 Karsad, Karamürsel bölgesine bağlı şirin mi şirin bir dalış okuludur Karsad. Karamürsel Sualtı Topluluğu olarak geçmektedir. Karamürsel İstanbuldan yaklaşık 160km lik, daha doğrusu benim yaşadığım yerden 160 km uzaklıktadır. Karamürsel Sualtı Topluluğu gerek eğitmenleri gereksede sualtı canlılığı ile farklılıklar yaratmaktadır. Belli mevsim aralıklarında görüş düşükte olsa her dalıcının uğrayıp görmesi gereken bir yer olduğunu düşünmekteyim. Eğitmenleri, okul içi temizlik, düzen ve lojistik destek üst düzey seviyesindedir. Dalış sonrası gerek dinlenmek için oturup çayınzı,kahvenizi içebileceğiniz çok nezih ve cana yakın aile ortamı gibi hissetmenizi sağlayan bir yerdir. Sualtı gelicek olursak İnönü batığı olarak bilinen bir yolcu gemisi batığı bulunmaktadır. Bu batık gerek penetrasyon için gerekse dıştan gezmek adına dalıcıya keyifli görüntüler vermektedir. 14 metrelerde bir otobüs bulunmaktadır. Bununda rahatlıka içine girip gezebilirsiniz. 28 metrelerde bir balıkçı teknesi bulunmaktadır. Bolca İskorpit, deniz atı ve tavşanları görülmektedir. Arada kalkan görme ihtimalinizde bulunmaktadır. Kırlangıç zamanı isede bir hayli fazla kırlangıç görebilme şansınız olmabilmektedir. Karsad tanıtım videomu kanalımdan arzu ederseniz izleyebilir beni ordan takip edebilirsiniz.

İbrice 2016

 İbrice Ege Bölgesinde Mecidiye Köyüne bağlı şirin mi şirin bir balıkçı koyudur. Yaşadığım bölegen yaklaşık 260 km lik bir mesafede bulunmaktadır. Trakya istikametindeki yol güzergahı her daim sakin ve keyifli olmaktadır. Bir sürü Ayçiçeği tarlasından geçeip doğanın, yeşilin bir sürü değişik tonunu seyrederek yolculuğunuza devam ederseniz. Mecidiye köyüne ulaştığınızda çok şirin ağaçlar içinde bir kafeterya bulunmaktadır, burada çok dolu bir sabah kahvaltısı yapabilirsiniz. bu kafenin adı Mert Kafedir. Mutlaka İbriceye yolunuz düşerse Mert Kafeye uğramayı unutmayın. Mert kafeden devam ettiğinizde 5 dakkika içinde limana varmış olursunuz. Liman bildiğiniz küçük bir balıkçı limanı olmakla beraber 5 tane dalış kulübü bulunmaktadır. Burada istediğiniz kulubü seçip dalışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Oradada bir kafeterya bulunmaktadır. Soğuk ve sıcak içecekler ve fast fod tarzı gıdalar bulabilirsiniz. Ailenizlede, dalış yapmasanız bile gidip görebileceğiniz ve haftasonunu geçirebileceğiniz şirin bir yerdir. Sualtı faunası zengin olmakla beraber, gerek makro ve geniş açı açısındanda zengin bir canlılık faunası görülmektedir. Konaklama açısındanda eğer çadırda kalabiliyorsanız, çadırınızı kuracak yerler bulunmaktadır. Pansiyon ve bir kaç otelde mevcuttur. Erikli özellikle İbrice Limanına 15 km uzaklıktadır ve akşamları gidip deniz ürünleri yemeği tercih ederseniz mutlaka uğramanız gerektiğini düşünüyorum. Konu ile ilgili videomu kanalımdan izleyebilir arzu ederseniz beni takip edebilirsiniz.

Dessat 2016

 Dessat, Değirmendere Sualtı Topluluğu olarak geçmektedir. Kocaeli mevkii yönünde Değirmenderede olan şirin mi şirin bir dalış okuludur. Gerek cana yakın eğitmenleri ve lojistik desteğiylede kendinizi evinizde gibi hissedersiniz. Dalış nokataları gerek kıyıda gerekse 1999 Gölçük depreminin olduğu merkez diye tabir edilen bölgedekş harabelere dalış yapmak farklı bir his, duygu hissettirmektedir. O kacaman binaları,Çınar agaçlarını gördüğünüz zaman, bundan 18 yıl evvel orda bir yaşamın olduğu, kimi yaşamların bittiği, ama yeni yaşamlarında o bölgede yeşerdiğini gözlemlemeteyim. Canlılık bir hayli çeşitlilik göstermektedir. Eşkina sürülerinden, karagöze kadar, kırlangıçlara kadar geniş bir yelpaze görmeniz mümkündür. Kış aylarında canlılık daha öok artmaktadır, ama su ısısı soğumaktadır, bu yüzden kuru elbise ile dalmanızı tavsiye ederim. Böylelikle daha fazla zaman geçirip keyfin tadına varmış olursunuz. Merkez bölgesine bir referans halatı tarafından yapılmaktadır ve indiş bir Çınar ağacından başlamakta. Eğer elinizde fotoğraf yada video makinası varsa mutlaka alltan yukarıya doğru güneş ışığınında iyi konumlandırarak çekimler yapabilirsiniz. Dessat ile ilgili tanıtım videomu ve sualtı videomu kanalımdan izliyebilir, arzu ederseniz beni takip edebilirsiniz.

Marmara Festivali

 Marmara Festivali benim yarışmacı olarak katıldığım değil ama bütün yarışmacıları ve etkinliği çekmiş olduğum bir çalışmamdır. Bir gün çalışırken bir telefon gelir ve çok saygı duyduğum Sevgili üstat sanatçı Saygun Dura hoca telefon açar telefonumu Engin Aygün hocada almış. Engin hocada benim takdir ve saygı duyduğum gerek bilgisine ve kişiliğine ve belgesel çekim ve teknik bilgi konusundada sonuna kadar güvendiğim benim için özel hocamdır. Velhasıl Saygun hoca benden rica etti acaba etkinliği çekebilirmisin diye, bende seve seve dedim. Benim için farklı ve keyifli bir deneyimdi. Yarışma sabah ben çok erken gitmiştim, olurda trafik vs bir aksilik olur vsvs. Ben bu tarz konularda temkinli olmaya çalışırım bu yüzden bekletmeyi asla sevmem. Yarışma toplanma bölgesi Caddebostanda Türk Balık Adamlar Külübünde gerçekleştı ve ben çekimlere orda başlamıştım. Ordan sahil bölgesine ve teknede çekimler devam etti. Daha sonra yarışmacıların dalacağı bölgeye ulaşıldığıda herkes hazırlandı ve bende en son buddymle girerek, bütün yarışmacıları rahatsız etmeden ne çekiyorlarsa bende onları görüntülemeye çalıştım dalış süresi boyunca. İnanılmaz keyifli bir gündü, bu projeye beni layik göre Engin Aygün ve Saygun Dura hocaya tekrar teşekkürlerimi belirtmek isterim. Konuyla ilgili videomu kanalımdan arzu ederseniz izleyebilir, beni takip edebilirsiniz.

Sualtı Temizliği

Yapmış olduğumuz Adalar bölgesi sualtı temizliğinden bazı çalışmaları sizler için görüntülemeye çalıştım. Maalesef, adalar çevresi canlılığın bol olması ama bir okadarda pis olması beni rahatsız eden durumlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Neden !!! Neden bu kadar duyarsız insanlarız ve gerek teknelerden gerekse kıyı bölgelerinden elimize ne geliyorsa denizlerimize atıyoruz. Ne kadar sanşlı olduğumuzun fardakında bşle değiliz, çoğu Avrupa ülkesinin denize kıyısı bile yokken bizim üç tarafımız denizlerle çevriliyken, biz bunun önemini hala kavrayamamaktayız. Gerçekten bu şuursuzluk, bu ayvazlık beni çok rahatsız etmekte. Nasıl düzeecek bu durum allah bilir. Pek inancım yok ama pozitifliğide kaybetmemek lazım. Yeni nesillere hiç bir şey bırakamamak çok acık olucak. En büyük acıyı aslıda yine bizler yaşayacağız. Doğa bu atılan ve doğa tarafından tüketilemeyen bu atıkları bize geri püskürtecektir. Konu ile alakalı videomu izlemek isterseniz link üstüne gelip izleyebilirsiniz. Kanalımada abone olmak takip etmek isterseniz olabilirsiniz.

At Mezarlığı

Ada Temizliği sonrasında At mezarlığı denilen bölgede sualtı çekimleri yaptım. Çok keyifli ve canlılığı, özellikle makro canlılığı bol olan bir bölge olmasıda daha bir keyif katmakta. Fotoğraf ve video çekecek arkadaşların mutlaka bu bölgede dalış yapmasını tavsiye ederim. At Mezarlığı denmesinin sebebi ise, eskiden ölen atları faytoncular bir tepeden buraya denize atmasıyla At Mezarlığı olarak isim almıştır. Üzücü bir durum olasada, makro canlılığı bol olan bir bölge. Çok fazla horozbina ve deniz tavşanları bölgeye hakim durumda. Ayna yengeci olarakta tabir edilen yengeç çeşitlerindende bolca bulunmaktadır. Çok iyi kamufle olduklarından dikkatli bakmak gerekiyor. Ada etrafı oldukça canlılık barındırmakta. Havanındda durumuna göre önü yada arka tarıfına gidilerek keyifki dalışlar yapabilirsiniz. Konu ile ilgili videomu linkten izleyebilir, arzu ederseniz kanalımada abone olabilirsiniz.

Ana Sayfa