Su Altında Işıkların Konumu

Su Altında Işıkların Konumu

Herkese merhabalar...

Bugün su altında video çekimi ve ışıkların duruşu hakkında bazı bilgi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım. Öncelikle çekim konusuna gelmeden, bu işe gönül verecek olan arkadaşların bütçeleri doğrultusunda seçecekleri sistemi satın almadan evvel dalış hayatlarını objektif bir şekilde gözden geçirmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Yani demek istediğim, yüzerlilik konusunu çok iyi kavramalı ve suyun altında rahat olmalısınız. Yüzerliliğiniz ne kadar iyi ise çekeceğiniz görüntüler de ister fotoğraf olsun, ister video güzel olacaktır. Çektiğiniz her ne görüntü var ise silmeyiniz ve onları tarihlendiriniz. Arşivlemenin en büyük yararı bu konuda katettiğiniz yolu size daha iyi göstermesi ve yıllar içinde de çekimlerinizi kıyaslama olanağı bulmuş olmanızdır. Yüzerlilik olayını hallettikten sonra bütçeniz doğrultusunda bir sistem toplamanız gerekir. Bu konu ile ilgili şu marka şöyledir, bu marka böyledir diye bir yorum yapmayacağım, çünkü bu çok derinlemesine bir konudur. Aslında, teknolojinin önemi bana göre %10 geri kalanı sizin gözünüz ve bakış açınızdır.

Sualtı ışıklarıının konumu, Peter Salvatore, geniş açı, Sualtı DünyamSualtı ısıkları, Sualtı Işıkları, Peter Salvatore, Sualtı DünyamYani çok pahalı bir sistemi de suyun altına indirmek en iyi görüntüyü çekeceksiniz anlamına gelmemektedir. Şimdi kısaca geniş açı ve makro çekimler üstüne konuşalım.

Batık dalışında sıklıkla çekebileceğiniz ve bu noktada kullanacağınız lens geniş açılı olmalıdır. Eğer makinanızın standart portu ile çekim yapacaksanız da, ışıkların konumu ve açısı önemli olacaktır. Işıkları dışa doğru açık tutmak ve portun önünde olmayacak şekilde konumlandırmak gerekir ve ışıklar biraz dışa dönük durmalıdır. Bunun sebebi beam spot olayının yanı 120 ya da 160 derecelik bir açı ile iki ışığın yapacağı halkayı iç içe sokarsanız hem görüntünüzde gereken gerçek rengi alamamış olacaksınız hem de backscatter denilen partikül tozlaşmayı da sıklıkla görmüş olacaksınız. Bu yüzden ışıklar biraz dışa dönük olmalıdır.

Beyaz ışık dengesini her 10 m’de bir ayarlamanız gerekmektedir. Bunun için yanınızda beyaz bir slate taşıyabilirsiniz, ya da paletinizin biri beyaz olabilir, çevredeki kumdan da yardım alabilirsiniz. Işık kullanıyorsanız çekeceğiniz derinlikte beyaz ışığın yanıyor olmasına dikkat ediniz. Eğer beyaz denge ayarı yapar ve sonra da ışıkları açarsanız, renkler doğru gözükmeyecektir ve görüntülerinizde kırmızılık hakim olacaktır. Bu yüzden makinaya doğru beyaz dengesini girmekte önemlidir.

kameralar, sualtı kameraları, Peter Salvatore, Makro çekimSualtı çekimleri, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Makro çekimlerAma ne kadar yaparsanız yapın beyaz dengesi istenilen doğruluğa ulaşamıyacaktır. Çünkü hiç bir makina sualtı için tasarlanmamıştır. Bu noktada kullandığınız makinanın ayarlarına göre Kelvin değeri girip makinayı aldatabilirsiniz yani, daha sıcak ve doygun renkler için 7500 8000 kelvin değerlerini girip çekimlerinizi o şekilde de inceleyebilirsiniz. Küçük hataları da post prodüksiyon aşamasında düzeltebilirsiniz. Çekimler düzgün renklerle yapılmışsar prodüksiyon aşamasında işiniz kolaylaşacaktır. Kısacası beyaz ışık ayarı ister makroda ister geniş açıda sık sık yapılmalıdır. Makro çekimler için durum biraz daha farklıdır.. Burada ışıkları birbirine yakınlaştırmanız gerekmektedir. Yani ışıklarınız objeyi aydınlatmalıdır. Görüntüsünü çekeceğiniz objenin durumuna göre ışıkları içe ya da biraz dışa doğru açabilirsiniz. Bu tamamen nasıl bir efekt ve kompozisyon yapacağınız ile alakalı bir durumdur. Yine ışıkları dom portun çok çok önüne, onu geçecek şekilde konumlandırmamakta fayda vadır. Aslında bu çekimleri yaparken her şekilde değişik kareler alıp aradaki farkı incelemek en iyi öğretici ders olacağını düşünüyorum. Bu yüzden çok fazla antrenman yapmalı ve kullanıdığınız makinanın bütün ayarlarına hakim olmanız gerekir. Sualtında yaptığınız çekimleri aynı şekilde karada da yapın aradaki renk ve ışık farkını daha iyi gözlemlemiş olacaksınızdır.

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim. Çalışmalarımı web sitemden takip edebilirsiniz. Sitemden Yotube taki kanalımada bağlanabilir oradaki videolarımıda takip edip abone olabilirsiniz. Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Instagram: peter_salvatore

Web Site: www.psalvatore.com

Bir sonraki yazıma kadar şimdilik hoşçakalın.

Peter Salvatore.

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore