Tanıtım Dalışının Önemi

Tanıtım Dalışının Önemi

Herkese merhabalar.

Tanıtım dalışı bir diğer adıyla Discovery Keşif neden yapılmalıdır, neden önemlidir bu konu hakkında bilgilerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Şahsi fikrim tanıtım dalışı yapmadan dalış eğitimi alınmasını, doğru bulmayanlardanım.

Neden dersiniz ?

Düşünün ki hiç dalış yapmadınız ve suyla ilgili hiç bir deneyiminiz yok ve hemen bir dalış okuluna gittiniz ve dalış eğitimi almak istediğinizi söylediniz. Kurumun eğitmeni ya da sahibi size hemen eğitimler hakkında bilgi ve fiyatlandırma bilgilerini verdikten sonra sizi kaçırmamaya bakacaktır. Çünkü ticari açıdan bakacağı için onun için sizin bu konudan keyif almanız ya da almamanız onun için önem teşkil etmeyecektir. ( Tabi bu durum herkez için geçerli değildir.) Bu görünürde size bu şekilde yansıtılmasa da maalesef böyledir. Oysa bana göre izlenecek yol ne olursa olsun önce bir tanıtım dalışından geçmektir.

Tanıtım dalışı nedir, Discovery dalışı nedir, Tanıtım dalışının önemi nedir, Tanıtım dalışı kuralları nelerdir, Tanıtım dalışı neden yapılır İyi de neden önce tanıtım dalışı ?

Çünkü tanıtım dalışı size bu işi yapıp yapamayacağınızı, sevip sevemeyeceğinizi ilk etapta alacağınız huzur ya da huzursuzluğu, keyfi ya da keyifsizliği size gösterecektir. Bu belki bir tanıtım dalışı ile olmayabilir, bir kaç dalış sonrasında bunu görebilirsiniz. Kişiden kişiye değişken bir durumdur bu. Aynı zamanda gelecekte eğer o kurumdan eğitim alacaksanız az da olsa kurum ve içindeki eğitmenlerin davranışları ve işin işleyişi ile de ilgili size bilgi verecektir. Tanıtım dalışları 5 metreyi geçmemek kaydıyla yapılan dalışlardır. Bazen kulağıma gelir 15- 20 metrelere indirilen dalıcı adayları olabiliyor. Bu son derece yanlış ve tehlikelidir. Gerekçede “E canım dalıcı suyun altında rahattı indirdim, oluyor”der. Sertifikasız bir dalıcıyı o derinliklere indirmekte ayrı bir sıknıtı teşkil edecektir. Buradaki amaç sizi derine indirmek değil, ilk su ile teması sağlayıp suyun altında nefes alıp vermenin nasıl bir duygu olduğunu az da olsa daldığınız bölgenin su altı faunasının canlılığını görebilmek, eğer var ise. Ama en önemlisi sizin ne hisettiğiniz hissedeceğiniz olacaktır. Belki korkup bu iş bana göre değil, yapamam diyeceksiniz ve orada bu defteri kapatacaksınız, belki de o büyülü dünya sizi daha çok çekip eğitimlere başlayacaksınız. İşte bu yüzden kendinizi görmek açısından çok çok önemli olduğuınu düşünüyorum. Peki tanıtım dalışı yapmadan eğitim alınamaz mı ? Elbetteki alınır.

Şimdi senaryonun ikinci kısmına bakalım. Gittiniz dalış okuluna konuştunuz anlaştınız ve eğitimlere başladınız. Sonuç olarak bu işe bir bütçe, zaman ve emek harcayacaksınız. Su çalışmasına geldiğinizde yazının başında bahsettiğim sorunlarla karşılaşmaya, korkmaya ve bu işin külfeti de sizi zorlamaya başladığını gördüğünüzde o zaman bu işten uzaklaşacağınız üstü üstüne de ekipman da aldıysanız ve bu işe devam etmeyecekseniz elinizde kalması yazık günah olacaktır. İşte bu noktada başta da belirttiğim üzere tanıtım dalışı size bu işi yapıp yapamayacağınızı gösterecek önemli bir dalış türüdür. Herkesin suya yatkınlığı farklıdır, her şeyde olduğu gibi kimisi çok sevecek kimiside çok korkabilecektir, tedirgin olabilecektir. Bunuda görebilmek ve bundan sonra alınacak kararlar doğrultusunda eğitimlere başlamak en doğru yol olacağını düşünüyorum. Bu sizi zaman ve maddi olarak da artıya geçirecek bir durumdur. Sonuç olarak malum dövizin de artması ile hem ekipman hem de eğitimler öyle eskisi gibi ucuz olmamaktadır.

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim. Çalışmalarımı web sitemden takip edebilirsiniz. Sitemden Youtube taki kanalımada bağlanabilir oradaki videolarımıda takip edip abone olabilirsiniz.

Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Instagram: peter_salvatore

Web Site: www.psalvatore.com

Bir sonraki yazıma kadar şimdilik hoşçakalın.

Peter Salvatore.

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore