Akıntı Dalışı Nedir

Akıntı Dalışı

Herkese merhabalar...

Bugün sizler için dalışta karşılacağımız, bazı bölgelerde de sadece bu tip dalışlar yapılan Akıntı Dalışları, diğer adıylaDrift Dalışı ya da Drift Diving hakkında bazı bilgi ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Dalıcıların, her ne seviyede olursa olsunlar bazen’ akıntı var’ ya da ‘akıntı dalışı olacak’ lafını duyduklarında irkildiklerini, tedirginleştiklerini gözlemlemekteyim. Akıntı, doğanın yapmış olduğu önemli bir eylemdir. Kısaca deniz ya da okyanuslardakı büyük su kütlelerinin yer değiştirmesi olayıdır. Buna da sebep olan rüzgarlar, suyun tuzluluk yoğunluğu ve seviye farkları olarak sıralayabiliriz. Akıntının bir diğer en önemli olmazsa olmazları oksijeni denizlerde sirküle etmeleridir. Bu sirkülasyonla besinler bir noktadan diğerine taşınırlar ve ekosistemin yaşaması içinde çok önemlidirler. Bu denli önemli bir olayı göz ardı etmek ya da keşke olmasaydı diye hayıflanmak aslında yanlış bir bakış açısıdır.

Her zaman söylediğim üzere, dalıcı seviyesi doğrultusunda dalışlar yapmalıdır. Eğer siz o akıntılı yerde dalış yapmak istemiyorsanız ya da sizi tedirgin ediyorsa, gününüzde değiliseniz kesinlikle o dalışı yapmamalısınız.

Akıntı dalışı, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Akıntı dalışı kuralları, akıntı dalışı nedir

Akıntı dalışlarında, dalış bölgesine varıldığında dalıcılar suya atlamadan önce lider size brifing vermelidir. Bölgedeki akıntı durumunu kontrol ederek akıntı durumu ile ilgili şiddeti hakkında size bilgi verir. Özellikle bazı yurtdışı bölgelerinde önden lider atlar ve bu kontrolü gerçekleştirir. Daha sonra ise boş bc ya da normal şekilde atlamanız ile ilgili bilgi verir. Akıntı dalışlarında ve her açık denizde yanınızda SMB yüzey belirlerme şamandıranızın olması gerekir. Bir adet akıntı kancasını da yanınızda bulundurmalısınız. Özellikle akıntı dipte ise ve siz elinizde makina ile görüntü çekiyorsanız, akıntı kancası

Akıntı dalışı, Akıntı kancası, akıntı kancası nedir, Peter Salvatore, Sualtı Dünyamişinize çok yarayacaktır. Akıntı kancasını dipte mercanların üzerlerine kesinlikle takmayınız. Bu hem mercanlara zarar verecektir hem de tutunamamış olursunuz. Bir kayanın tutacak bir yerine diğer kısmını da Bc’ nizin üstündeki D-ringe takmalısınız bu şekilde o noktada sabit kalıp çekiminizi gerçekleştirebilirsiniz. Akıntı şiddetli ise, akıntıya karşı palet vurarak kendinizi yormamalısınız . Bu hem hava tüketiminizi arttıracak hem de sizi bedenen yoracaktır. Bunun yerine akıntıya kendinizi bırakmanız ve diğer ekip arkadaşlarınızı takip etmeniz olacaktır. Burada palet vurmamalısınız

Akıntı dalışı, akıntı dalısı kuraları, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Dip Gezgini

Çünkü hem akıntı hem de palet vurursanız takım arkadaşlarınızı ve lider de geçmiş olursunuz. Kendinizi paletlerinizi aşağı tutarak kürek misali yavaşlatabilirsiniz. Genelde ya reef yanında iseniz akar gidersiniz ama reef üstüne çıktığınızda çoğu zaman akıntı durma noktasına gelecektir. Bu aslında tamamen o günkü hava şartı ile alakalı bir durumdur.

Olası dalış eşinizden kopar ve tek kalırsanız paniklememeye özen gösterin, reefi takip edin, reeften çok açık suya çıkmayın, açık su referans kaybetmenize ve yanlış yöne gitmenize sebep olabilir. Oldu da açık suda kaldınız. Kurallar ve çıkış hızlarına uyularak, yüzey işaretleme şamandıranızı atarak hem onun üstünde dinlenir hem de yüzeydeki tekne ya da botlara bulunduğunuz yeri göstermiş olursunuz.

Akıntı dalışlarında, yüzerlilik önemlidir. Neden derseniz. Deko beklemeniz var ise ya da emniyet beklemenizde yoyo etkisi varsa su sizi olduğunuz yerde tutmuyorsa, kendinizi bekleme yapacağınız derinlikte muntazam tutabilmeniz için yüzerlilik önemlidir. Aslında akıntılı yerlerde , dalmayı tercih etmelisiniz. Özellikle fotoğraf ya da video çekiyorsanız, akıntılı yerler herzaman canlılığın da bol olacağı yerlerdir. Ne kadar akıntı o kadar canlılık demektir.

Özellikle yurtdışında Manta görmek isteyenler için şunu derler. “No current No Manta” yani akıntı yoksa manta da yoktur. Çünkü Manta ağırlıklı olarak planktonla beslenen bir canlıdır. Akıntı da ona bütün planktonları enerjisini tüketmeden önüne hazır bir şekilde getirmiş olur. Dalıcılara da güzel görüntüler verir. Tabii ki bunu Manta ile sınırlandıramayız. Bir çok canlı için dibe bağımlı olanlara akıntı besin ve oksijen taşır. İşte denizin ve tabiatın muhteşem birliği:Akıntı. Her dalışda tecrübenizin daha çok arttığını ve bilincinizin genişlediğini farkedeceksiniz..

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim. Çalışmalarımı web sitemden takip edebilirsiniz. Sitemden Youtube taki kanalımada bağlanabilir oradaki videolarımıda takip edip abone olabilirsiniz. Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Instagram: peter_salvatore

Web Site: www.psalvatore.com

Bir sonraki yazıma kadar şimdilik hoşçakalın.

Peter Salvatore.

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore