Dalış Malzemelerinin Önemi

Dalış Malzemelerinin Önemi

Herkese merhabalar.

Bugün sizlere dalış malzemelerinin bir dalgıç için ne denli önemli olduğunu anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle Scuba ekipman bazlı bir aktivitedir. Yani dalış malzemelerinin size uygunluğu çok önemlidir. Yeni başlayan arkadaşların çoğunun hangi markayı alsam diye kafaları hep karışır. En pahalı malzeme en iyi malzeme değildir. Bu noktada bütçeniz doğrultusunda ve önceliğinize göre malzemelerinizi almaya başlayabilirsiniz. İlk olarak ABC diye nitelendirdiğimiz, maske, palet ve dalış kıyafetlerinden başlayabilirsiniz. Bu noktada bu üçlüyü seçerken, kıyafet alımında bedeniniz her ne olursa olsun, dalış kıyafetini giymeden kesinlikle almayınız. Kıyafet sizi ne çok sıkmalı ne de üstünüzde bol olmalıdır. Aynı şekilde maskede suratınıza oturmalıdır. Çok büyük maske içine su alacağından dalış konforunuzu bozacaktır. Bu üçlüyü aldıktan sonra eğer dalış hayatınıza devam etmeyi düşünüyorsanız bu işten keyif aldığınızı ve ben bu işi ilerleteceğim diyorsanız o zaman geri kalan malzemeleride peyder pey yada bütçeniz doğrultusunda almanızda yarar vardır.

Konu ile ilgili VİDEOYU BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ. Dalış Malzemeleri nelerdir, dalış malzemelerinin önemi, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam Dalış merkezlerindeki malzemelerinin çoğu çok sağlıklı olmamakta. Elbetteki işini ciddi yapan ve malzemelerinede önem veren okullar var. Geneline baktığımızda malzemelerin bakımının çok önemsenmediğini, yeni başlayan dalıcıları daldırırlarken ana regülatördeki sorun yüzünden ahtapotu kullandırdıklarını görüyorum. Bu son derece yanlış ve kurum içinde etik bir durum değildir. Güvenlik ihlali söz konusudur. Oluşabilecek istenmeyen olaylarada maal vermektedir. Bu yüzden her dalıcının kendi ekipmanın olması ve bu ekipmanında periyodik bakımlarını yaptırması gerekmektedir. Kendi malzemesi olan dalıcı herzaman kendini daha rahat hissedecek ve daha güvenli dalışlar yapacaktır. Dalış sonrası mutlaka malzemelerinizi tatlı sudan geçirmenizde yarar vardır. Gün sonu evinize geldiğinizde mutlaka malzemelerinizi tektek yıkamalısınız. Yıkamadan kaldırılan malzemelerde zaman içinde tuzun yaratacağı kireçlenme ve pas etkisi malzemelerinizi hızlı bir şekilde çürütecektir. Bakımsız bir malzeme ile suya girmek herzaman risktir ve sizi strese sokacaktır.

Dalış okullarında malzemelerinizi kurduktan sonra, mutlaka muntazam bir şekilde tüpünüzü dik konumda bırakmayarak yan yatırmalısınız. Geri kalan bütün malzemeleride patik,eldiven,paletler, başlık vb BC nin içine koyarak dalışa hazır bir konuma getirmelisiniz. Eğer etrafa bırakırsanız hem başkaları kulup malzemesi diye alabilir, çalınabilir ve sizde dalış zamanı geldiğinde zorluk yaşayabilirsiniz. Aynı şekilde dalıştan çıktıktan sonra, malzemelerinizi çıkardıktan sonra muntazam bir şekilde aynı yerde toplamalısınız. Bu sizin hem planlama ve toplanma aşamasında malzemelerinizi eksiksiz bir şekilde olmasını gözden kaçan bir şey var isede sizin bunu hızlıca farketmenizi sağlayacaktır.

Çantanıza koymadan evvel, eğer çantanızın içinin ıslanmasını istemiyorsanız mutlaka yanınızda battal boy çöp torbası götürünüz ve malzemeleri çöp torbasına koyduktan sonra çantanıza koyunuz. Böylelikle çantanızda ıslanmayacaktır. Malzemenize ne kadar iyi bakarsanız o kadar uzun ömürlü olacak ve size güzel dalışlar yaptıracaktır. Unutmamak gerekir ki regülatör sizin hayatınızdır. Bu yüzden periyodik regülatör bakımlarını es geçmeyiniz. Kullandığınız tüp size ait ise, onunda zamanı geldiğinde hidrostatik basınç testlerini yaptırmanız gerekir, olası tüp içinde oksitlenme var ise bu temizlenmelidir. Paslı bir havayı solumak hem sizin için çok riskli hemde dalışınızı riske atacaktır.

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim.

Çalışmalarımı web sitemden takip edebilirsiniz. Sitemden Yotube taki kanalımada bağlanabilir oradaki videolarımıda takip edip abone olabilirsiniz.

Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Web: www.psalvatore.com

İnstagram: Peter_salvatore

Facebook: Peter Salvatore

Youtube: Benim Sualtı Dünyam

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore