Dalış mı Bröve mi

Dalış Mı Bröve Mi ?

Herkese merhabalar...

Bugün dalışın bröveye endeksli bir aktivite olmadığını anlatmaya ve sizlerle düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım. Ülkemizde neredeyse peynir ekmek gibi bröve dağıtıldığı ( işini ciddi yapan kurum ve eğitmenler hariç ) ve bu bağlamda da dalışın sezonluk bir aktivite olduğu şeklinde anlatılması ve öğretilmesi nedeniyle denizlerimiz de yeteri kadar keşfedilemiyor.Bunun sebebinin de dalışa yeni başlayanların (tekrar belirtmek isterim işini ciddi yapan kurum ve eğitmenlerimiz hariç ) doğru eğitilememesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Öncelikle bu işi basite indirgeyerek anlatan ve sonunda kesmek için bröve sertifika kesmek hem dalıcı kalitesini hem de eğitmen ve kurumun kalitesini düşürmektedir. Tabii bu işin vicdani tarafı ayrı. Ama zaten olayı ticarete dökmüş kişi ya da kurumların vicdani tarafı düşünmesini beklemek anlamsız olacaktır.

Bugün bir çok sistemden kredi kartı dağıtır gibi bröve sistemlerininde dağatıldığını gözlemlemekteyim.

dalış sertifikası, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Dalış mı bröve mi
Dalış Sertifika programı, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam

Sizce bir eğitmen ya da kurum için bröve mi önemli yoksa kaliteli ve bu işe önem veren dalıcı kadrosunu iyi eğitmek mi önemli olmalı?

Tabii ki kaliteli ve bilgisini paylaşan dalıcılar yetistirmek ilk sırada olmalıdır. Dalıcı temelini baştan sağlam bir şekilde oluşturmalı. Eğitim almak için bir dalıcıyı döviz olarak gördüğümiz sürece ne bu sektör ilerler ne de denizlerimizle ilgili keşifler, çalışmalar yapabilir ne de sularımızın tarihini Dünyaya tanıtabilmiş oluruz. Bir hizmet verirken bilgi kalitesi önemlidir. Eğitim süresince yeri geldiğine bilgi verilmezse bu yanlış ve kaybedici bir bakış açısıdır. Bilginin karşılığı olmaz, çünkü hepimiz bir şekilde öğreniyor, çalışıyoruz. Dalıcı adayına en baştan neyin ne olduğunu anlatırsak o zaman dalıcı da kendini ona göre şekillendirecek, merakı ve hedefleri doğrultusunda araştırmalarını ona göre yapacaktır. Aksi takdirde eğitmene ve kuruma bağımlı dalıcı yetiştirmekten başka bir şey yapmamış oluruz. Zaten çoğu eğitim merkezinin de istediği budur.

Kaç dalıcı kendi arkadaşını alıp bir lider ya da eğitmen olmadan kendi planlarına göre dalış yapabiliyorlar? Maalesef örnekleri çok az. İşte bunun sebebi yukarıda söylediğim, kuruma ya da eğitmene bağımlı dalıcı yetiştirmekten geçiyor.

Bu yüzden bröve olayın en basit kısmıdır. Banka kartı gibi dalıcının kalitesini ortaya koymaz. Dalıcı daha hazırlanırken kendini gösterir. Bu noktadan sonra yıldızların, sayıların önemi kalmaz. Ya da olası bir sorunda brövelerin şekli, rengi dalıcıyı kurtarmaz. Bröve yaptığınız işi yasallaştıran bir belgedir. Nasıl ki ehliyetsiz araba kullanamıyorsanız brövesiz de dalamazsınız. O kart satılır ya da pazarlanırsa o zaman dalıcının algısı ‘bir an önce brövemi alayım da ne olursa olsun’ olur.

Daha sonra dalıcı, cüzdanında gururla yok ben mağara dalgıcıyım, yok derin dalış uzmanıyım yok şuyum yok buyum diye göğsünü kabarta kabarta yürür. Ama deyin ‘hadi git dal şurada’ birden afallıyor.

Nasıl yani siz de bizimle gelmeyecek misiniz? Diye sorar.

Sonuçta bröve olarak buna iznin var ise brifingi alıp dalabiliyor olman lazım, ama maalesef böyle olmuyor. Bu yüzden siz siz olun brövelere çok takılmayın. Eğitim, okumak araştırmak en önemli bir parçalarındandır dalışın.

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim. Çalışmalarımı web sitemden takip edebilirsiniz. Sitemden Yotube taki kanalımada bağlanabilir oradaki videolarımıda takip edip abone olabilirsiniz.

Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Instagram: peter_salvatore

Web Site: www.psalvatore.com

Facebook: Peter Salvatore

Bir sonraki yazıma kadar şimdilik hoşçakalın.

Peter Salvatore.

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore