Dalışta Hava Tüketimi

Dalışta Hava Tüketimi

Herkese merhabalar…

Bugün dalışta önemli konulardan biri olan Hava Tüketimi hakkında bilgi ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Öncelikle dalışta seviyeniz ne olursa olsun hava tüketiminizin durumu önemlidir. Yeni başlayan arkadaşların hava tüketiminde artışlar yada yükseklik olabilir. Adaptasyon süreci içinde bu normaldir. Çünkü bu durum kişiden kişiye değişebilecek bir durumdur. Daha ileriki seviyelerde ise hava tüketimi önemli rol oynamaktadır. Eğer bir gurup lideri iseniz ve bir guruba hakimseniz hava sarfiyatınız gurubun içinde en iyisi olmalıdır, çünkü başlangıç seviyesindeki dalıcı adaylarının hava tüketimi çok olabilir ve sizden hava paylaşımında bulunmak isteyebilir. Bunun planını programını suya girmeden önce çok iyi organize etmek gerekir. Hava sarfiyatı fazla olan adayın dalış eşini az hava tüketen bir dalış eşi yapmak daha güvenli olacaktır. Eğer iki kişide çok hava tüketiyor ve siz bu kişileri dalış eşi yaptıysanız sıkıntılar çıkabilir.

Dalışta Hava tüketimi, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Hava tüketiminin önemiDalışta hava tüketimi, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Hava tüketiminin önemiPeki Dalışta fazla hava tüketimini nasıl önleyebiliriz ?

Öncelikle altın kurallardan biri olan ve dalıcılar arasında biraz ego çatışmasınada sebep olan ben senden daha az hava harcıyorum yok o şöyle bu böyle diye yarış yapılır. Ama bunu yaparkende dalıcı nefes tutarak bunu yapar, bu çok tehlikeli bir durumdur bunu kesinlikle yapmayınız.

Öncelikle, hava tüketimi fizik fizyoloji ile yakından ilgili bir durumdur. Yaşam tarzınızda buna eklenecek bir durumdur. Örneğin çok kilolu bir dalıcının fit bir insana göre hava tüketimi daha fazla olacaktır. Alkol ve sigara tüketiminiz fazla ise yine hava tüketiminde artış olacaktır. Dalış öncesi uzak bir noktadan araba kullanarak gelmişseniz ve az uyku uyuduysanız buda hava tüketiminizde artışa sebep olacaktır. Uzun zamandır dalış yapmayıp yani 6 ay yada daha fazla ara vermişseniz yapacağınız dalışta vücut adaptasyon sorunu yaşayabileceğinden bu hava tüketiminizi etkileyecektir. Suyun soğukluğu ve düşük görüş yine hava tüketiminizi arttırabilecek bir durumdur. Bunların hepsi tecrübe ile zamanla normal seviyeye çekilebilecek bir durumdur.Hava tüketiminin çok fazla olmasını etkileyen bir diğer önemli nokta dalışta yüzerlilik konusudur. Yüzerliliğiniz ne kadar düzgün ve suda ne kadar rahat hareket edebiliyorsanız o kadar hava tüketiminizin miktarı az olacaktır. Kardiyovasküleri kuvvetli bir dalıcı adayının O2 kullanması daha muntazamdır. Bunun içinde spor yapmak gerekmektedir. Spor performansı arttıracağından dalışada hava tüketiminede büyük yararı olacaktır. Düzgün beslenme ve bol su tüketimi hava tüketiminizi etkileyecek durumlardan biridir. Fazla yağlı dokular, hem azot emilimini artıracaktır hemde sizi gereksiz efora sokacaktır. Fazla efor hava tüketimini arttıracaktır.

Hava tüketimi zaman ve tecrübe ile belli bir seviyeye gelecek bir durumdur. Yaptığınız her dalışı gerek kendiniz gerekse eğitmeninizle tartışmak üstünden geçmek önemlidir. Eğer bir hata yaptıysanız ki yapın, bu hatalardan neler öğrendiğinizi gözlemleyin. Aynı zamanda başkalarının hataları yada tecrübelerindende çok şey öğrenebilirsiniz. Her dalış bir tecrübedir ve farkında olmadan çok şey öğretir. Bu en kötü yada keyifisiz dalışlarınızdan biri olsa bile.

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim. Arzu ederseniz youtube kanalıma abone olup videolarımı takip edebilirsiniz. Sualtına meraklıysanız burada yapmış olduğum çekimler ve gelecek olan belgesel projeleri de yer alacaktır. Aşağıdaki linkten youtube kanalıma ulaşabilirsiniz .

Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC6JbQlZ9tjIchIop-kGEUqw

Instagram: peter_salvatore

Web Site: www.psalvatore.com

Bir sonraki yazıma kadar şimdilik hoşçakalın.

Peter Salvatore.

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore