Dalış Öncesi Yapılması Gerekenler

Dalış Öncesi Yapılması Gerekenler

Tekrar Merhabalar...

Bu yazımda sizlerle dalış öncesi yapılması gerekenler hakkındaki fikirlerimi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım. Öncelikle, seyahat edeceğiniz bölgeye göre, ister arabayla gidin ister uçakla, dalış öncesi çok iyi dinlenin.

dalış öncesi yapılması gerekenler, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Deniz kartalı, Dalış öncesi hazırlık

Tabii ki arabayla seyahat daha yorucu olacağından dikkatli ve özenli olmakta yarar var. Dalış yapılacak yere bir gün önceden gidip incelemelisiniz. Akşam yemekleri ağır olmamalı. Bu tür beslenme midenizi yoracak, bedeninizde yağ olarak depo edilecektir. Dalış esnasında vücudunuzda biriken azotun daha fazla artması ve atılması daha güç olacaktır. Çünkü fazla yağlı bedenler, daha fazla azot emilimi ve tutulması demektir. Tüketilen alkol sizi susuz bırakacağından, bu dalışta istenilen bir şey değildir. Tam tersi bol su tüketilmelidir. Böylelikle kan daha akıcı hale getireceğinden, vücüdunuzdan azot atılımınızda daha hızlı ve efektif olacaktır. Gazlı içiceklerden uzak durmaya özen gösterin. Sebebi midede şişkinlik ve asidik etkisini yüselttiğinden nitrojenle yan etkisi olup, dipte gaz sıkışmaları ve geğirmelere, ağızda kötü bir tat olmasına sebep olur. Başta da yazmış olduğum gibi, iyi dinlenmek, kaliteli bir uykuyla güne başlamak dalış için önemli bir kıstastır.Ne kadar bedeninize, fizik fizyolojinize özen gösterirseniz, o kadar bu işi uzun vadeli yaparsınız. Gittiğiniz bir çok dalış bölgesinde, dalış öncesi ya da sonrası içki içildiğini görebilirsiniz. Bunlara kulak asmayın. Size “ne var ki, bir şey olmaz” gibi cahilce sözlerle yaklaşan kim olursa olsun, kulak asmayın. En önemli birincil kural, kişisel güvenliğiniz ve sonrasında da hedefleriniz doğrultusunda yaptıklarınız olmalıdır. Dalış öncesi ve sonrası SİGARA İÇMEYİN. Özellikle derin dalışlardan sonra bu daha da tehlikeli bir hal alabilir. Damar içi kan akışı, vücudunuzun oksijen taşıma kapasitesi ne kadar yüksekse, o sizin avantajınızdır. Bu, yaptığınız dalışların da güvenli ve rahat geçmesini sağlayacaktır. Oksijen kapasitesini artırmanın en güzel yolları, spor yapmak, kardiyovasküler antrenmanlar, meditasyon yoga yapmaktan geçer. Bu da dalış hayatınıza artı bir katkı sağlayacaktır.

Dalış öncesi malzemenizi hazırlarken, düzenli bakımının yapılmış olması ve çantanızdan onları çıkardıktan sonra da hepsini aynı yerde tutmaya özen gösterin. BC’ nizi tüpe bağladıktan sonra tüpünüzü kesinlikle dik bırakmayıp, zemine yavaşca yan yatırıp bütün malzemeleri de düzenli bir şekilde Bc’nin iç tarafına koyup beklemeye geçmelisiniz. Önceden Neopren elbisenizi giydiyseniz, güneş altında durmayın, bu terlemenize ve su kaybına sebep olacaktır. Hatta eibisenizi çıkarmakta yarar vardır. Uzun süre güneş altında neopren elbisenizle kalırsanız bu sizin halsiz kalmanıza sebep olur.

Diğer husus ise dalıştan çıktıktan sonra, neopren elbisenin çıkarılmaması ve bir sonraki dalışa kadar balık adamın o şekilde beklemesidir. Bu o an güneşinde etkisi ile vücudunuzun sıcak durması hissi aslında yanıltıcı bir histir, çünkü teninizle elbise arasında kalan ıslaklık sizin karada beklemiş olduğunuz süre içinde vücut ısınızı daha hızlı emecektir ve bir sonraki dalışa girdiğinizde daha çok üşürsünüz. Balık adamlar bazen buna şaşırırlar,’ yaz vakti neden ben üşüdüm?’ Diye sorarlar. Bunun sebebi yukarıda belirttiğim gibi, elbisenin çıkarılmamasıdır. Dalış öncesi hava kaynaklarınızı kontrol edin. Regülatörün ve ahtapotun doğru çalıştığından emin olmadan dalış yapmayın. Tüpünüzün havasını manometrenizden kontrol edin ve manometrenin, regülatörden nefes alıp verirken oynamadığından emin olun. Dalış kırmızı çizgileri olan ve kendi kafamıza göre esnetemediğimiz, ya da kafamıza göre kurallar koyamıyacağımız bilimsel çalışmalar doğrultusunda gelişen, ilerliyen bir aktivitedir. Çoğu insan dalışı spor olarak görse de, benim için spor değil, keşfetme duygusunu içinde barındıran bir aktivitedir.Keyifli sorunsuz sağlıklı dalışlarda görüşmek üzere …

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim. Yotube kanalıma arzu ederseniz abone olup takip edebilirsiniz. Sualtına meraklıysanız burada yapmış olduğum çekimler ve gelicek olan belgesel projeleride yer alıcaktır. Aşağıdaki linkten abone olup takip edebilirsiniz.

Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Youtube: My Underwater World

Instagram: peter_salvatore

Web Site: www.psalvatore.com

Facebook: Peter Salvatore Bir sonraki yazıma kadar şimdilik hoşçakalın.

Peter Salvatore.

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore