Dalış Turizmi Hakkında Bilgi

Dalış Turizmi Hakkında

Herkese merhabalar….

Bugün ülkemizdeki dalış turizmi hakkındaki bazı düşüncelerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Bir çok konuda olduğu gibi üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin denizlerini yeteri kadar tanıtamamaktayız. Dalış turizmi açısından da bir çok ülkeye göre zayıf kalmaktayız, peki ama neden ?

Placeholder imageÖncelikle dalış aktivitesine yeteri kadar önem vermiyoruz. Her zamanki gibi olayları kısa yoldan geçiştirerek bir işi yapmaya çalışıyoruz. Yani burada en karlı para kazancı turiste dıscovery (deneme) dalışı yaptırmak. Çünkü hiç uğraşmadan, detaya girmeden dalıcıyı 15 dakika gezdirip parasını almak bu sektörü bir yere getiremez. Bütün dalıcıların elini taşın altına koyması gerekir ve tabii eğitim merkezlerinin de. İşte bu nedenle denizlerimizi tanıtamıyoruz. Hemen hemen her dalıcının elinde en basit kompakt makinadan profesyoneline kadar değişik teknolojiler bulunmakta ve bunları kullanmaktadırlar. Kişisel verilerin dışında, etkinliklerin daha fazla yapılması, desteklenmesi gerekmektedir. Bu etkinlikleri sosyal medyanın gücünü de kullanarak yaymak gerektiğini düşünüyorum. Sosyal projeler oluşturulmalı, yabancılara sularımızda neler olduğunu gösterip onu gelmesi için cezbetmeliyiz, ama bu lafla ya da Sultanahmet edası konuşmalarla kandırmacalarla olmamalı. Çünkü onu yaptığınızda bir kere kandırırsınız bir daha o kişi ya da kişiler ülkemize gelmeyeceklerdir. Kısacası ahlaklı ve dalışı dalış gibi öğreterek pazarlanması gerektiğini düşünüyorum.

İkinci önemli husus, sularımızın temizliği. Pis bir suya dalıcıyı sokarsanız tedirgin olup korkacaktır ya da yine kandırıldığını düşünüp ülkemizden uzak duracaktır. Yine kurum ya da işletme kaybetmiş olacaktır. Eğer devlet ve bağlı olduğun belediyeler sana destek vermiyorsa moral bozmaya gerek yok. Gücünün yettiği kadar, senin yanında olabilecek ve desteğini suda esirgemiyecek dalgıçlarla sualtı temizliği yapmak hem ekosistem için hemde o bölgenin canlanması açısından önemlidir. Bütün gün teknede oturup dalanları seyrederek ya da balık yapıp rakı içerek bu sektörün bir yere gelmesi zordur. İstemek lazım, elimizdeki değerlerin farkında değiliz. Bir o kadar da bu işin tarihsel boyutu var. Filmi çekilecek, anlatacak o kadar çok zenginliklerimiz var ki. Bir yerden başlamak ve istikrarlı bir şekilde ilerlemek gerektiğini düşünüyorum. Çoğu insan para gerekiyor bu işler için diye deyip kendilerini geri çekiyorlar, aslında bu da işin bahanesi. Önce başlamak ve kaliteli içerikler üretmek lazım, kaliteli işler mutlaka birilerinin dikatini çeker ve kapı kapıyı açar.

Biz öğretmiyoruz, öğretmek için çaba sarfetmiyoruz. Her şeyin sihirli bir değnekle bir an evvel olmasını istiyoruz. Hele ki dalış ve tanıtım bir yeri keşfetmekse bunlar zaman ve emek isteyen, kendinizden çok fedakarlık yapmayı gerektiren durumlardır. Dalış tekneleri ya da eğitim merkezleri her yaz aynı yere gitmekten başka bir şey yapmıyorlar. Biraz gidilecek nokta uzaksa mırın kırın ederek daha yakın kolay yerleri tercih ediyorlar. Niye çünkü oradan hazır para daha hızlı geliyor. Geliyor ama sonrası yok, onu düşünemiyoruz. Günü kurtararak yaşarsak ya da bunu tercih edersek ne dalış endüstirisi ne de dalış turizmi gelişecektir. Dalıcılar öyle ya da böyle binlerce lira ödeyip yurtdışına gitmeyi tercih edeceklerdir.

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim. Çalışmalarımı web sitemden takip edebilirsiniz. Sitemden Yotube taki kanalımada bağlanabilir oradaki videolarımıda takip edip abone olabilirsiniz. Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Instagram: peter_salvatore

Web Site: www.psalvatore.com

Bir sonraki yazıma kadar şimdilik hoşçakalın.

Peter Salvatore.

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore