Damla Balığı Blob Fish

Damla Balığı Blob Fish

Herkese merhabalar...

Derin sular, derin su canlıları her zaman beni büyülemiştir. Bugün ender rastlanan ve nesli tükenmekte olan Damla Balığı hakkında bazı bilgi ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Derin su canlıları dedim, çünkü karanlığa adapte olmuş bütün canlıların kendilerine ve bulundukları ortama göre de geliştirdikleri savunma ve saldırı mekanizmaları, milyonlarca yıllık bir evrimin bu canlıları nasıl şekillendirdiğinin de bir kanıtıdır. O zaman Damla Balığı’nın özelliklerine bakalım.

Bilimsel adı Psychrolutes Marcidus’tur Yağlı kafalı balıklar ailesine ait bir isimdir. Avustralya, Tazmanya ve Yeni Zelanda civarında görülürler.

Blob fish, Damla balığı, Damla baligi, Sualtı DünyamDamla balığı, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Blob fishBlobfish olarak da bilinen bu balık aslında güzellik konusunda en çirkin ünvanı almış olsa bile bana göre çirkin değildir. Yapısı gereği kemiksiz bir tür olması onun derin su canlısı sınıfına girmesini kolaylaştırmıştır. Denizin genellikle 900 – 1200 m derinlerinde dibe bağımlı ve ağır hareket eden bir canlıdır. Dipte normal bir balık edası şeklinde durur ama suyun dışına çıktığında jelimsi geniş bir hal alır. Çünkü denizin ezici basıncı altındadır. Yüzeye çıktığında 1 atm’de olduğundan kendini jel gibi bırakmaktadır. Dişleri olmadığından ısırma özellikleri de yoktur. O ezici derinliklere bizler insek bütün organlarımız kemiklerimiz birbirinin içine girer ve kırılır, damla balığı ise rahatlıkla o derinliklere adapte olarak yaşar.

Yediklerine gelince : Şu ana kadar kimse ne yediğini açıkça görüntülüyememiştir. Bilim insanları kabuklularla beslendiklerini, deniz kestaneleri, yengeçler ve o derinliklerdeki küçük kabukluları yediklerini düşünmektedirler. Dişleri olmadığı halde nasıl yiyebiliyor?

Kasları olmadığından, aslında kendisi avlanmaz. Ağzını açarak o an suyun akışı ile önünden ne geçerse süpürge makinası gibi çekmeye çalışır. Bu yüzden çok tembel bir derin canlısıdır. Belki de o karınlıkta, soğukta ve ezici basınçta bizle de olsaydık aynı şekilde avın bize gelmesini beklerdik. Çünkü derinlerde fazla enerji tüketmek onlar için olumsuz bir durumdur. Şartlar zor olduğundan en kolay ve kendi istifadeleri doğrultusunda geliştirmiş oldukları yöntemlerle avlanmaları gerekmektedir.

Üremeleri de bir o kadar gizemli olan bir derin su canlısıdır bu balık. Tek bilinen yüzlerce yumurtanın üstüne dişi damla balığı ya da onun erkeği yine başka bir dişi yumurtaların üstüne oturarak onların gelişmesini sağlarlar. Çünkü yumurtaları saklayacak yerleri yoktur. Deniz tabanı genellikle düz ve korumasız yerler oldukları için, diğer yırtıcılardan yumurtalarını ancak bu şekilde koruyabilmektedirler.

Nesli tükenen ve az sayıda olması nedeniyle, trol ağlarına ancak takıldıklarında tutulmaktadırlar. Ortalama 100 sene ömürleri vardır. Ne yazık Damla Balığı da nesli azalmış canlılar sınıfındandır. Onları korumak için bulundukları bölgelerde trol avcılığını yasaklamak gerekir. Ekosistemde hiç bir canlı sebepsiz değildir. Hepsi birbirini tamamlarlar, birisi diğerinin artığını yok eder, öbürü ise bir başkasının büyümesini ve gelişmesini sağlar. Bu denli muhteşem döngünün içinde bizler kendimizi herşeyin hakimi ve yöneticisi olarak görerek ne kadar egosu yüksek fakat bir o kadar da zavallı olduğumuzu görmeliyiz. Unutmamak gerekir ki, doğanın asla bize ihtiyacı yok hatta bizsiz çok daha huzurlu olacak. Bizimse doğaya ihtiyacımız var.

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim. Çalışmalarımı web sitemden takip edebilirsiniz. Sitemden Yotube taki kanalımada bağlanabilir oradaki videolarımıda takip edip abone olabilirsiniz. Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Instagram: peter_salvatore

Web Site: www.psalvatore.com

Facebook: Peter Salvatore

Bir sonraki yazıma kadar şimdilik hoşçakalın. Peter Salvatore.

İlgili Yazılar


Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore