Derin Dalışta Dikkat edilmesi gerekenler

Derin Dalışta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herkese yeni bir günde merhabalar...

Bugün sizlere dalışın, önemli bir türü olan derin dalış hakkında dikkat edilmesi gereken noktaları maddeler halinde yazarak anlatmaya çalışacağım. • Derin Dalış Öncesi yapılması gerekenler: Videolarımda da söylediğim gibi dalış bir plan üzerine yapılan aktivitedir. Yani dalışını planla ve ona göre dal, plandan şaşma. Peki kısaca bu plan nasıl yapılmalıdır?

Gidilecek dalış bölgesinden başlayarak, bölge hakkında bilgi, ne tür canlılar görülebileceği, dip yapısı, derinliğin bilgileri, genel su yapısı, yani akıntısı bol olan bir yer mi yoksa zaman zaman mı akıntı oluşmaktadır, dalınacak grupta kimler var, tecrübeleri nedir ?

Derin dalista dikkat edilmesi gerekenler, Peter Salvatore, Sualtı Düntam, Derin dalışta dikkat edilmesi gerekenler, derin dalış

Maalesef ülkemizde çoğu derin dalış mantığı, 42 m ( hatta bazen 42 m bile olmuyor) , balık adamı indirip iki işlem yaptırdıktan sonra, dalıcıya derin dalış uzmanı denmesi... Bu açıkçası çok yanlış bir yaklaşım olmakla beraber, bu işi öğrencinin hafife alarak bakmasına sebep olmaktadır. Derin dalış kendi içinde riskleri olan bu risklerin artması ya da azalması yine balık adamın elinde olan ve balık adamın tecrübesi doğrultusunda ilerleyen bir durumdur. Yani bir kaç işlem yapmak, ya da sportif dalış için adayı 42 metreye eğitmen eşliğinde indirip çıkarmak kişiyi derin dalış uzmanı yapmaz. Başarılı dahi olsa, sertifikasını kestikten sonra eğitmenin, öğrencisine durumunu enine boyuna anlatmalıdır. (tabi ki eğitmen durumun ciddiyetini kavramış ise )

• Fizik-Fizyoloji: Bir diğer önemli konu fizik-fizyoloji konusu- ki bana göre dalışın en önemli noktalarından biridir- kendinize, bir birey olarak özen göstermelisiniz. Dalış fizik kondisyon gerektiren bir aktivitedir. Kadiyovasküler durumunuz ne kadar iyiyse sualtında o kadar rahat edersiniz. Hava tüketiminiz fazla olmaz, yüzerliliğiniz daha muntazam olur. Dalış öncesi ve sonrası yağlı gıdalar tüketmemek gerekir, bu vücuttaki azot emilimini artıracaktır ve atılımı güçleşecekti. Bedenimiz için olumsuz bir durumdur bu da. Spor yapmak her zaman fizik kondisyonun performansını yükseltecek ve dalışa büyük katkısı olacaktır. Dalış öncesi düzenli uyku çok önemlidir. Özellikle derin dalış planlanıyorsa, dalıştan bir gün önce erken yatmak önemlidir. Bedenin zinde olması hem dalışınızı hem de ruh sağlığınızı güçlü tutacaktır.

• Sıvı Tüketimi: Dalıştan önce ve sonra sıvı tüketmek, bol su içmek önemlidir. Sabah kahvaltılarında gazlı içeceklerden kaçınınız. Bu hem midenize, hem de basınç altında daha fazla sıkışmanıza sebep olabilir ve dipte mide bulantısına kadar gidebilecek bir durumdur. Hafif ama sağlıklı bir kahvaltı yapmakta yarar var. Dalış öncesi çok fazla zeytin tüketmeyin, fazla zeytin tüketimi midenizin dipte bulunmasına sebep olabilir. Aşırı kafeinli içecekler tüketmeyin, su kaybına sebep olacağından, dekompresyon riskini de artırabilir.

• Psikolojik Durum: Ruh sağlığı ve psikolojik durum, balıkadam için önemli bir noktadır. Eğer dalış bölgesi ya da kendi tecrübeniz, dalacağınız bölge hakkında kaygınız varsa bunu netleştirmeye bakın, hala kendinizi rahat hissetmiyorsanız o dalışa girmemelisiniz. Dalış , zorla yapılacak bir aktivite değildir. Zorladıkça , sorunların artmasına sebep olursunuz. Her zaman psikolojik ve ruhsal durumunuzu dalışa girmeden evvel göz önünde bulundurun. Dalacağınız nokta seviyenizin çok üstündeyse o dalışa girmeyin. Unutmayın bu ayıp değildir, kimse sizi ayıplamaz. Ayıplasa da, dalga geçse de umursamayın.

• Ego: Bu benim en sevdiğim, özellikle balıkadamlarda çok fazla görülen bir durumdur. Egosu tavan yapmış insanların dalış konusunu sadece derine inme yarışı olarak görmeleri, bu konuya yeteri kadar vakıf olmadıklarını gösteren bir durumdur. Dalış ego kaldırmayan bir aktivitedir. Yapılacak hatalar minimal derecede olmalıdır. Aksi halde bunun bize geri dönüşümü pek hoş olmamaktadır. Sonuçta bizler dipte misafiriz ve fiziğin kuralları doğrultusunda hareket etmek zorundayız. Tecrübeniz her ne olursa olsun, bu kurallar değişmeyecektir.

En iyi balıkadam yüzeye sağlıklı bir şekilde geri dönebilendir...

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim. Arzu ederseniz youtube kanalıma abone olup videolarımı takip edebilirsiniz. Sualtına meraklıysanız burada yapmış olduğum çekimler ve gelecek olan belgesel projeleri de yer alacaktır. Aşağıdaki linkten youtube kanalıma ulaşabilirsiniz . Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Youtube: My Underwater World

Instagram: peter_salvatore

Web Site: www.psalvatore.com

Facebook: Peter Salvatore

Bir sonraki yazıma kadar şimdilik hoşçakalın.

Peter Salvatore.

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore