Herkes Dalış Yapabilir mi ?

Herkes Dalış Yapabilir mi ?

Yeni bir günde merhabalar...

Bugün dalış ile bağlantılı ve bu işe yeni başlayacak arkadaşlar içinde kendi kendilerine sık sordukları “Herkes Dalış Yapabilir mi?” Sorusuna hep birlikte cevap arayalım.

Benim bu konuya bakışım belki standart düşünce kalıpları içinde olan bir çok insandan farklı olabilir. Teoride kalıtımsal bir rahatsızlığı olmayan herkes dalış yapabilir fakat ne kadar ve nasıl dalış yapacağı önemli bir noktadır. Benim düşüncem herkesin dalış yapmaması ya da dalışın o kişiye uymaması olarakta adlandırabilirim.

Aklınıza ‘neden yapamasın ya da yapmasın?’ Sorusu gelebilir. Dalış, daha doğrusu doğa aktivitelerini yapabilmek için fiziksel kondüsyondan tutun da, ruhsal rahatlığa kadar kendinizi hazır hissetmeniz gerekmektedir. Bu noktada dalıcı adayının kişisel disiplini çok önemlidir. Dolayısıyla dalışa bakış açınız ve hayatınızda nereye koyduğunuz bu işe ne kadar ciddiyetle yaklaştığınıza cevap olacaktır. Dalış ciddi ve kendi içinde de riskleri olan bir aktivitedir. Daha evvel de kendi Youtube kanalımda paylaşmış olduğum videolarımda da dalışı anlatırken keyfini, eğlencesini anlattığım kadar risk faktörlerinden de bahsettim. Dalıcı adayının bunları ön bilgi olarak önemsemesi gerekir. Ben dalıcıyı kaçırmak, korkutmak istemem. Tam tersi onu gerektiği gibi yetiştirmek ve işin ciddiyetini kavrayarak eğitimlerini almasını ve pekiştirmesini sağlamaktır. Dalış, bana göre disiplin üzerine kurulu bir aktivitedir. Dalgıç adayı ne kadar konsantre olur ve ön hazırlığı iyi yürütürse o kadar rahat, sorunsuz ve keyif alınarak yapılan bır aktivite yaşayacaktır.

Dalışın fizik fizyolojsini anlamadan, acele ederek bröve kartlarından birine sahip olma isteğiniz ön plana geçerse aksamalar yaşayabilirsiniz. Su ile hele denizle şakalaşmak! Çok riski içinde barındırır. Öncelikle deneme dalışı yaptıktan sonra, sizin için suyun altında olmanın ne ifade ettiğini keşfetmeye çalışın. Bu sizi, olmanız gereken, istediğiniz hedefe doğru götürecektir. Daha sonra sabırlı ve istikrarlı olmalısınız. Sabır ve doğru bir çalışma şekli sizi hedeflerinize adım adım götürecektir. En önemli noktalardan biri de kendinize ve fizik fizyolojinize özen göstermenizdir. Bu işi yaparken bir çok dalıcının fizik fizyolojiye önem vermediklerini, hatta sizle dalga bile geçebilecek boyutlarda ‘abartıyorsun, ne önemi var fizik fizyolojinin, keyfini çıkar takıl’ şeklinde size atıflarda bulunduklarını görebilir ya da duyabilirsiniz. Şahsi düşüncem bu tür ithamlara kafa yormamanız ve kendi disiplininizden dışarı çıkmamanız olacaktır. Bu şekilde dalış aktivitesini uzun soluklu yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim. Çalışmalarımı web sitemden takip edebilirsiniz. Sitemden Yotube taki kanalımada bağlanabilir oradaki videolarımıda takip edip abone olabilirsiniz.

Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Web: www.psalvatore.com

İnstagram: Peter_salvatore

Facebook: Peter Salvatore

Youtube 4K: Benim Sualtı Dünyam

Peter Salvatore.

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualti Dunyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore