İspermeçet Balinası

İspermeçet Balinası

Herkese Merhabalar..

Herkese Merhabalar.. Bugün sizlere denizlerin en büyük memelileriden biri olan İspermeçet Balinaları hakkında bilgi ve düşüncelerimi sizlere aktarmaya çalışacağım. Balinalar Cetacea takımının, dişli balinalar ve alttakımının etçil türü olan İspermeçet Balınagiller ailesinden bir canlıdır. Sualtında yaşayan memeliler olarak, evrenin oluşumundan bu yana milyonlarca kez farklı refleksler geliştirmişlerdir. Oksijen solunumu yapan canlıların içinde en derine dalabilen balina türüdür. Derinlerde avladıkları dev mürekbalıkları için 2 km derinliğe kadar inmektedirler ve yaklaşık 2 saat kadar da o derinliklerde kalabilirler. İlginç bir durumda vurgun yememek için ciğerlerindeki bütün havayı boşaltarak yaşamlarını, kanlarında kalan oksijenle devam edebilirler. Bunun yanı sıra yine akıllı foklar derin e dalabilmek içi taş yutarlar. Bütün bu örnekler evrim sürecinin her canlı için ne denli gelişim imkanı verdiğini bizlere göstermektedir.

İspermeçet balinası, İspermeçet balinası özellikleri, İspermeçet balinası ağırlığıİspermeçet ler dişi balinaları en büyüğüdür. 20 m’ ye kadar boyları uzayan ve ağırlıkları 50 tonu bulan inanılmaz devasa canlılardır. Çok büyük bir başı vardır. Çünkü ağzında 20 cm uzunluğunda ve ortalama 500 gram ağırlığında olan koni şekilde 40 diş bulunmaktadır. Rengi çoğunlukla gridir. Temel besin kaynakları devasa mürekkep balıklarıdır. İspermeçet balinası, İspermeçet balinası özellikleri, Peter Salvatore, Sualtı DünyamMaalesef İspermeçet Balinalarının soyları avcıları tarafından hızla tüketilmektedir. Bu mürekkep balıkları arasından Architeuthis cinsine karşı büyük savaş vermektedir

Sebebi ise saldırı anında bu tür kolları ile balina üzerinde büyük yaralar açabilmektedir. Sindirim konusunda da İspermeçetler sindirilmemiş mürekkep balıklarının parçalarını sindirim borusunda toplar ve daha sonra gerek ağız ya da anüs yoluyla dışarı atarlar. İspermeçet Balinalarının yağı çok değerlidir. Bu yüzden fazlasıyla avlanır. Kogia cinsinden olan bu İspermeçetlerin boyları 2 ile 4 m arasında olup ender bulunmaktadırlar.Diğer balinalar gibi bunlar da dik uyurlar.İspermeçet balinası, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, İspermeçet balinası özellikleriİspermeçet Balinası, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, İspermeçet balinası özellikleriDik uyumalarıın sebeplerinden biri ise beyinlerinin bir kısmının transa geçmesindendir. Ama tamamıyla beyinlerini işlev dışı hale getirmezler. Örneğin yunuslar da bir balina cinsi olduklarından beyinlerinin bir tarafını aktif tutarlarken, diğer taraflarını uyku haline alırlar. Böylelikle olası bir saldırıya karşısında tetikte olurlar.

Dişi balinalar Miyosende Squalodon cinsiyle ortaya çıkmışlardır. Daha sonra evrim süresi boyunca bir gurup İspermeçet Balinalarını bir başka tür de yunus balıklarının evrimleşmesine sebep olmuştur. Evrim bu canlıları nesilden nesile farklılaştırarak ve yaşadıkları ortama göre de geliştirmiştir. İspermeçet Balinalarının üremeleri en çok haziran ayında çiftleşmeleri sonrasında gözlemlenmiştir. Yaklaşık olarak 15 ay bir gebelik sürecinden sonra tek doğum yaparlar. 6 yılda bir doğum yaptıkları için de nadiren ikiz doğururlar. Bir İspermeçet Balinası’nın üreyebilmesi için balina 10 yaşında olmalıdır.

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim. Çalışmalarımı web sitemeden takip edebilirsiniz. Sitemden Yotube taki kanalımada bağlanabilir oradaki videolarımıda takip edip abone olabilirsiniz. Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Web: www.psalvatore.com

İnstagram: Peter_salvatore

Facebook: Peter Salvatore

Youtube 4K: Benim Sualtı Dünyam

Peter Salvatore.

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore