Kutu Denizanası

Kutu Denizanası

Merhabalar…

Bugün sizlerle, sualtında her zaman dikkatimi çeken ve beni büyüleyen denizanalarından biri ve en zehirli türü olan Kutu Denizanaları hakkında bilgi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım.

Kutu denizanası, Sualtı Dünyam, Peter Salvatore, box jelly fısh, kutu deniz anası zehirlimi

Kutu denizanası, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Sualtı Gazetesi, kutu denizanası zehirlimi

Kutu Denizanasının zehiri bir insanı 5 dakika gibi kısa bir süre içinde öldürebilir. Dokungaçlarının boyu 3 metreyi bulmaktadır. Genelde Hint Okyanusu bölgesinde yaşar. Yaklaşık 500 milyon yıldır deniz ve okyanuslarda hayatlarını sürdürmektedirler. Kutu denizanasının özelliklerine bakacak olursak, 24 göz yani her köşesinde 6 şar göz toplamda 24 gözü bulunmaktadır. 60’ tan fazla dokungaçları bulunmakla beraber, her birinde 5 milyardan fazla kapsül bulunmaktadır. Diğer denizanalarının beyni ve gözleri yoktur ve ışığa göre hareket ederler. Kutu Denizanasının gözleri olduğundan durum farklıdır. Boyutuna göre hızlı manevrelar yapabilmektedir. Avının bulunduğu derinliğe ya da yüzeye rahatlıkla çıkabilmektedir. Kutu denizanası normalde saldırgan bir canlı değildir. İnsanlara özellikle bir saldırısı olmaz, yalnız onların bölgesinde dalışlar yapıyorsanız çok yaklaşmamaya özen gösteriniz. Şeffaf yapılarından ötürü duyargalarını göremebilirsiniz ya da güneş ışığı onları görünmez hale getirebilir. Bu yüzden dalış yaparken suyun ısısına göre mutlaka üstünüzde bir dalış elbisesi olmasını tavsiye ederim. Bu canlı genelde Asya ve Avustralya tropik sularını sever. Duyargalarında yüksek miktarda nematosist üreten yakıcı hücrelerle doludur. Kurbanına saldırdığı zaman deriyi delerek kana zehri akıtır, kısa bir süre sonra kurbanın kan basıncı yükselir, bu durum ani kalp durmalarına ve genellikle ölümle sonuçlanır. Tedavi olarak ısırılan bölgeye 20 – 30 dakika arası sirkeli su bastırılmalıdır. Isırıldıktan sonra yara yeri ovuşturulmamalıdır, çünkü patlamayı bekleyen bir sürü zehir kapsülünüde patlatmış olursunuz. Açtığı yaralar çok sancılı olmakla beraber, kurtulanlar da ise dokunduğu yerdeki izler ömür boyu vücütlarından kaybolmamaktadır.

Bu inanılmaz canlılar aslında doğanında ne kadar mucizevi olduğunu evriminde nasıl işlediğini açıkca bizlere sunmaktadır. Bilim insanları bu canlının zehrinden bir çok ölümcül hastalıklara çareler aramaktadırlar. Son yıllara baktığımızda özellilkle kendi sularımızda deniz analarının giderek arttığını gözlemlemekteyim. Tabii bunların artışının en büyük sebeplerinden biri iklimlerin değişimi ve sularımızın ısısının da değişmesidir.Çünkü deniz suyu sıcaklığının artması, fosfor ve azot gibi besleyeci elementlerin artmasına sebep olduğu için deniz kirliliğindede artış gözlemlenmektedir. Bu da deniz analarının artmasına sebep olamaktadır. Deniz anaları planktonla beslenir. Ama burada başka bir sorun da çıkmaktadır, artan denizanaları planktonları tüketirken, planktonla beslenen diğer canlılar, yeteri kadar plankton bulamadığından, yok olmaktadır. Plankton bittiğinde bu sefer denizanaları balık larvaları ile beslenmeye başlayacaktır. Ayrıcada sularımıza gemilerin balans suları ile de gelen türler bulunmaktadır. Denizanaları için avantaj, ama ekosistem için olmayan diğer nokta ise, denizanaları oksijeni düşük kirli sularda rahatlıkla yaşayabilirler.

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim. Yotube kanalıma arzu ederseniz abone olup takip edebilirsiniz. Web sitemende sualtı ile ilgili yazılar bulabilir arzu edersenizde takip edebilrisiniz.Sualtına meraklıysanız kendi You Tube kanalımdada videolara ulaşabilirsiniz.

Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Web: www.psalvatore.com

İnstagram: Peter_salvatore

Facebook: Peter Salvatore

Youtube 4K: Benim Sualtı Dünyam

Peter Salvatore.

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore