Muhteşem Eğitim Sistemimiz

Muhteşem Eğitim Sistemi

Merhabalar…

Bugün sizlerle yürürlükte olan eğitim sistemimizle ilgili düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım. Öncelikle eğitim sistemi nasıl olmalıdır ona bakalım. Sanırım kapitalist sistemin kıskacı altında olan eğitim modeli ile istenilen yöne sorgulamadan gidebilen insanlar yetiştirilmektedir. Üstelik bunun için devasa paralar harcanmaktadır. Para ile yönlendirilen güdümlü bilinçte yetişkinler istenileni daha çabuk yapma eğilimindedirler.

muhteşem eğitim sistemi, eğitim sistemimiz nasıl olmalı, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam

Eğitim, okuldan önce ailede başlayan ve ölünceye kadar da devam eden birbirine bağlantılı duygusal, fiziksel, ruhsal bir çok bağıntılardan oluşan silsiledir. Öğretim ise yine kısmen aile içinde ve çevresel faktörlerle başlayıp daha sonra yuva eğitiminde ilk arkadaşlığın, o temasın ne olduğunu keşfettiğiniz ve zaman içinde de bunu yukarıya taşıdığımız bir sistemdir.

Peki bunun zararı ya da yararı var mıdır ?

Tabii ki yararlı bir şeydir, ancak içini ne ile doldurduğunuz önemlidir. Eğer içini yararlı, yaratıcı, sorgulayıcı ve sorgulatmayı öğreten bir ağ gibi donatamıyorsanız, o zaman bence hiç bir yararı yoktur, zaman ve para kaybından başka bir şey olamamaktadır.

Ülkemizde eğitim ne durumda, neydi ne oldu ?

Tabii ki yararlı bir şeydir, ancak içini ne ile doldurduğunuz ile alakalıdır. Eğer içini yararlı, yaratıcı, sorgulayıcı ve sorgulatmayı öğreten bir ağ gibi donatamıyorsanız, o zaman bence hiç bir yararı yoktur, zaman ve para kaybından başka bir şey olamamaktadır.

Ülkemizde eğitim ne durumda ? neydi ne oldu ?

eğitim sistemi, Eğitim sistemimiz, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, eğitim sistemimiz nasıl olmalıAçık söylemek gerekirse, bu zamanda okuyan bütün nesil için üzülüyorum. İçi boş, sorgulamadan uzak bir fabrikasyonun seri üretim ürünüymüş gibi basma kalıp 30 sene evvel ne öğretildiyse, çocuk şiirleri de dahil aynıları devam etmektedir. Bir ülkenin, kalkınması kendi ana dilini ne kadar iyi anladığı ve kullandığı ölçüde başlar. Çocuklara bir not alma, sınav kaygısından başka bir şey öğretilmemekte. Notların hep yüksek olsun. Aynı soruyu şıklarla değil de yazmalarını isteseniz belki yüz kişiden bir kaçı cevabı analitik bir şekilde yazabilir. Çünkü anlamaktan çok ezbere dayalı bir sistemde eğitiliyoruz ve bu sistemle de başarı hedefliyoruz. Aslında bu gidişle bir yere varılmayacağını herkes biliyor. Sistem benim elimde olmuş olsaydı şöyle yapardım.

Örneğin kendi ülkemiz için konuşacaksak, Türkçeyi, Matematiği ve Biyolojiyi zorunlu ders kılıp geri kalan bütün dersleri seçmeli yapardım. Bu üç dersi zorunlu kılma sebebim, daha evvel de dediğim gibi kişi önce ne okuduğunu anlamalı, bunun için de dile çok iyi hakim olması gerekir. Matematiği anlamayan biri ise, doğanın hayatın nasıl döndüğünü anlaması çok zor olacağından bir yerde sıkışıp kalacaktır. Biyoloji ise canlılığın evrim ve daha bir çok şeyin nasıl döndüğünü, dinamikleri kavramasına sebep olacaktır. Bana göre başarı sınavdan yüz almak ya da takdir belgesi almak değildir.

Bu oranı, orantıyı çözdüğünüzde aslında içinde bulunduğunuz cenderenin de ne kadar boş olduğunu ve kendinize verdiğiniz stresin de anlamsız olduğunu göreceksiniz. Bireyin önce neye ilgisi olup olmadığı keşfedilmeli, bu yüzden bu üç ders dışındakilere seçmeli dedim. İlk keşif aslında ailede başlıyor. Aile çocuğunu keşfedebiliyorsa ona göre yönlendirir ve küçük yaşta farklı bir şekilde yoğrulur. Bu çocuk için avantajlı bir durum olsa da okula başladığında seviyenin üstünde olacağından, o zaman da çocuk derslerden uzak ilgisiz davranabilir. Bu durum aslında onları anlamadığından değil tam tersi o bilgileri çoktan edindiğinden onları tekrar tekrar ya da çok daha sığ bir versiyonunu dinlemek onun ilgisini çekmemiş olacaktır. Bu yüzden de okulda sorun haline gelecektir. Eğitim sistemimizin görsel ağırlıkta olması bilgileri bence daha kalıcı hale getirir.

Öğretmeninizin size “ Sayfa 10 dan 50 ye kadar oku, calış anlat!” demesi mi daha iyi olurdu yoksa o konu ile ilgili kısa film ya da belgesel izletip “ bana yorum yap düşünceni aktar” demesi mi daha kalıcı ve keyifli olurdu ?

Görsellik her zaman akılda daha iyi kalır, hem de öz ve net bilgiler edinirsiniz, öbür türlü sıkılmanız daha muhtemeldir. Benim okul yıllarımda tarih dersi ile sıkıntım olurdu, birinci sebebi yukarda bahsettiğim oku anlat tarzı, ikincisi de maalesef eğitmenin ruh, anlam katmadan anlatmasıydı. Eğer ben onu evde kendim okuyup anlatacaksam zaten sana ne ihtiyacım olsun, ders tartışılarak yapılmalı neden sonuç üstüne, o zaman geçireceğiniz 45- 50 dakikalık dersin nasıl bittiğini bile anlamazsınız.

Görselin ve görsel eğitimin önemini sizlere dalış hayatımdan bir örnekle paylaşayım. Ben yapay sualtı batıklarını sevmem yani tercih etmem, tabii ki dalış turizmi açısından güzel bir gelir kapısı olsa da beni heyecanlandıran bir durum değildir. Tarih dersinde sıkıntılar çekmiş olsam da, tarihi bir savaş batığına daldığım zaman inanılmaz keyif alırım, öncelikle ilk dalacağım bir batıksa, dalmadan evvel bilgi toplarım,

Nerde batmış, kimler batırmış, ne batığıymış, kaç kişi şehit olmuş eğer olduysa, nerden vurulmuş gibi ... ve oraya daldığınız an 80-90 sene geriye gidip o anı hayal etmeye çalışırım, o anki panik, kargaşa vurulma anı bir sürü şey kafada akar geçer ve düşünün o yıllardan beri orda yatmaktadır derin tarihiyle. Yukarıda aldığınız bilgiyi aşağıda birleştirdiğiniz zaman, asla aklınızdan gitmez. Öbür türlü, kısa bir süre sonra o bilgiyi kullanmıyorsanız bilgi uçup gidecektir. Kısacası görsel eğitim bana göre daha etkili olur düşüncesindeyim.

Çocuklarınızı dinleyin, onlara hayal kurmasını öğretin, hayal yoksa hiç bir şeyi gerçekleştiremezsiniz. Ancak ve ancak robotik mutsuz bireyler yetiştirir dururuz. Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim.

Youtube kanalıma arzu ederseniz abone olup takip edebilirsiniz. Sualtına meraklıysanız burada yapmış olduğum çekimler ve gelecek olan belgesel projeleri de yer alacaktır. Aşağıdaki linkten abone olup takip edebilirsiniz.

Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Youtube: My Underwater World

Instagram: peter_salvatore

Web Site: www.psalvatore.com

Bir sonraki yazıma kadar şimdilik hoşça kalın.

Peter Salvatore.

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore