Koaservatlar

Koaservatlar

Herkese merhabalar...

Bugün sizlere, dünya yaşamı üzerindeki olmuş olacak olan her canlının (aklınıza ne geliyorsa) atası olan Koaservatlar hakkında bilgi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım.

Nedir bu Koaservatlar ?

koaservat nedir, Koaservatlar, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Milliyet BlogKoaservatlar, bilinen gelmiş geçmiş bütün canlıların başlangıç atası olarak bilinir. Yani bunlar diğer adıyla ilkin hücrelerdir. Günümüz hücreleriyle karşılaştırıldıklarında çok ilkel hücrelerdir, zırh ile zırh içine hapsolmuş moleküllerden ibarettir. Koaservatların nasıl oluştuklarını anlayabilmemiz için günümüz hücrelerinin nasıl olduklarına bakmamız ve her canlıda bulunan olmazsa olmazlardan olan hücre zarından söz etmemiz gerekir.Çünkü hücre bulunduğu ortamdan izole yaşayan ve onunla iletişim, alışveriş içinde bulunan bir canlı yapıdır. İzolasyon ve ortam şartları hücrenin yaşayabilmesi için çok çok önemlidir.

Koaservatların oluşması mevcut formuna gelebilmesi yaklaşık 600 milyon yıl sürmüştür. Dünyamızın 4.5 milyarlık yaşı ve yaşamın başlaması yaklaşık 3.9 milyar yıl içinde gelişmiştir.

Dolayısıyla hücre zarı, zırhı hücrenin yaşaması ve korunması açısıdan çok çok önemliydi. Koaservat denen ilk hücre formları, evrimleştikleri zamanda Dünya şu anki görünümünde değildi. Ciddi bir kaos içindeydi.

Dünyanın ilk sıraları, Koaservatlar, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Milliyet BlogKoaservatların evrimleştikleri ortamlar, derin okyanus tabanlarının , yüksek sıkcaklığa sahip volkanik bacaların yanıydı.Koaservatlar, Sülfür bacaları, Derin deniz bacaları, Peter Salvatore, Sualtı Dünyamkoaservatlar, Sualtı Dünyam, Peter Salvatore, Milliyet blog, Derin deniz bacaları, Sülfür bacaları Dünya oluşumu sırasında ve oluştuktan sonra bu kaos devam etti. Yüksek radyasyon, ısı, fazla ışık ve bunun gibi daha bir çok şey dünyayı etkisi altına almıştı. Günümüz canlılarının oluşmasına olanak sağladıkları için korunaklı olmaları gerekirdi. Bü yüzden canlılık okyanus tabanlarında başlamıştır. Sebebi ise açıktır. Atmosferin zararlı bir çok faktörünü ulaşılamaz hale getirmiştir. Bu da o derinliklerdeki yaşama az da olsa yaşama ve çogalma şansı vermiştir. Fakat bu koşullar da sistemin mükemmel işlemesi için yeterli değildi. Bu yüzden mevcut kaos ortamında da bu moleküllerin bir düzen içinde yaşayabilmesi gerekirdi. Yani yaşayan canlıların, kendilerine bir zırh yapması ve o zırh içinde yaşamlarını sürdürebilmesi gerekirdi ve bu şekilde de olmuştur. Charles Darwin’in dediği gibi yaşam basit bir formasyondan, sonsuz bir çeşitliliğe evrilmiştir.

Cansız olarak nitelendirdiğimiz moleküler düzeyden karmaşık düzeye ve çeşitliliğe doğru değişimler başlayacaktır. Bu biyolojik tepkimenin ne olduğunu sorar isek, cevap zırh olacaktır.

Evrime tekrar dönecek olursak, bu zırh izolasyon durumu çift tabakalı bir yağ yapısına ve o yapının yuvarlak şekli almasıdır. Bu moleküler yapı oluşurken iç kısımlarını boş bırakırlar. Bulundukları ortam yani fiziksel durum, etraftaki atom moleküllerinin bu boşluğa dolması orda kalması ve az miktarda da olsa okyanus suyu ile izole olur. Bu izole durum aslında onu dış kaotik durumdan korumaya başlar. Artık dışarıda olan kaos yaratan durumlardan etkilenmez. Bunu tesadüf mü yoksa bilerek mi yapılıyor bilemiyorum. Tesadüf olduğunu düşünmüyorum.

Bu hapis olmuş atomlar ve az miktarda su, lipitler yani yağlarla tepkimeye girerler. Küçük bir alan olduğundan çok fazla moleküler yapı birbirini bularak tepkimeye girer ve hızlı bir şekilde çoğalırlar. Elbette ki bu tepkimeler buludukları fiziksel ortamı da göz önünde bulundurur isek belirli sonuçlar doğurmaktadır. Bugün günümüz molekülleri incelediğimiz zaman geçmişin izlerine rastlamaktayız.

Örneğin nefes almak yani solunum Oksijen moleküllerinin şeker ile tepkimeye girmesi oksijeninin görevinin bu olduğunu düşünürüz. Ama Oksijenin herhangi bir görevi yoktur. Ancak ve ancak Oksijen ortam şartları ve kimyasal şartlar sağlandığı sürece diğer mpleüler yapılalar tepkimeye girer. Burada fizik yasaları devreye girer. Günümüz canlıları, bizler de hücrelerimiz bu tepkimeler sayesinde işlevlerini gerçekleştirmektedir.

O zamandan farkı ise şimdiki mevcut hücrelerin o zamandan çok daha karmaşık olmasıdır ve bundan dolayı da etkileşimleri de kompleks olmaktadır. Başta da söylediğim gibi, ilk zamanlarda basit diyebileceğimiz bu tepkimeler bu yağ zırhlarının içinde gerçekleşiyordu.

Evrimin en güzel örneği basit yapıda bir koaservat

koaservatlar,Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Sualtı GazetesiVe daha sonra kendisinden 2 milyar yıl sonra gelen canlılar, bugünkü modern hayvanlar ve bizde görülen koaservat koaservatlar, Koaservat nedir, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Milliyet TatilBugün Miller Urey deneyi göstermektedir ki, cansız bir formdan canlı bir forma geçmek için gerek şey; şartların oluşması ve uzun bir zaman döngüsüdür. Bu şartlar oluştuğunda da fiziksel tepkimeler gerçekleşir. Kısacası okyanus tabanında başlayan basit bir formdan kompleks bir yapıya kadar evrimleşme süreci 3.8 milyar yıl almıştır.

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim.

Çalışmalarımı web sitemden takip edebilirsiniz. Sitemden, Youtube taki kanalıma da bağlanabilir oradaki videolarımı da takip edip abone olabilirsiniz.

Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Instagram: peter_salvatore

Web Site: www.psalvatore.com

Bir sonraki yazıma kadar şimdilik hoşçakalın.

Peter Salvatore.

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore