Mantis Karidesi

Mantis Karidesi

Herkese merhabalar…

Bugün sizlere, denizlerde görsel açıdan, muhteşem görüntüler sergileyen ve de görme konusunda doğa’nın muazzam canlılarından biri olan Mantis Karidesleri hakkında bilgi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım.

İnsanoğlu kendini bütün canlılardan üstün görme yanılgısı içindedir. Hoş ben buna hiç katılmamakla beraber, doğada ki canlıların bizlerden bir çok konuda üstünlükleri olduğunu görmekteyim.

Mantis Karidesleri kabukluların korkulu rüyasıdır. Boyları ortalama 30-40 cm civarında olmakla beraber, Peygamber Devesi karidesi veya Uzay Karidesi olarakta adlandırılırlar. Kabuklu yengeçler ve bir çok kabukluyu müthiş yumruğuyla oldukça kolay şekilde kırıp yiyebilirler. Bu canlılar yaklaşık 400 milyon yıldır yaşamlarını sürdürmektedirler.

Mantis Karidesi, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Mantis Karidesi Yumruğu, Mantis karidesi Özellikleri

Bu hayvanın yumruk atma şekli, doğadaki Peygamber devesi ile aynı mantıkla gerçekleşmektedir.Peygamber Devesi, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Mantis Karidesi

Mantis Karidesi avına, muazzam görme yetisi, karmaşık sinir sistemi yapısıyla yaklaşır ve doğru açıdan uzvunu yerçekiminin 10.000 katı bir hızla ivmelendirerek vurur. Bu 30-40 cm lik bir canlı için müthiş bir darbedir. Uyguladığı bu basınçla kolaylıkla bir fotoğrafçının makina’sının lensini kırabilir. Bu yüzden bu canlılara çekim esnasında yaklaşırken, ya da onlar size doğru hareket ederken, oldukça dikkatli olunması gerekmektedir diye düşünüyorum. Özellikle saldıracağı zaman kafa kısmını yukarıya kaldırarak hamlesini hızlıca, bazı zamanlarda zıplayarak yapar. Böyle bir poz alma durumunu görürseniz daha fazla yaklaşmaya çalışmayın, sualtında kullandığınız makina veya sisteminize çok yazık olacaktır. İnanılmaz hızlı manevra’lar yapabilen bu minik canlı, renk armonisi ile de insanı hayran bırakmaktadır. Bu yüzden sualtı severlere güzel kareler, pozlar vermektedirler. Bu canlıların yumrukları, yani, peygamber devesi şeklindeki kıskacını o kadar hızlı savurur ki, bu hız suyu kaynatır ve suyun içine anlık ışık saçabilirler. Kendi öz ağırliğı’nın 50 kat daha fazlasını yumruk olarak atar ve bu da onda orantısız bir gücün varlığını gösterir. Mantis karidesi saldırırken, düşmanını çok iyi tartar; bulunduğu mesafeden boyuna kadar bir çok şeyi ölçer. İnanılmaz bir reflekse sahiptir ve dünyanın en hızlı refleksi sıralaması da ondadır. Bazı durumlarda, akvaryum içinde beslenirler ve eğer akvaryum Mantis Karidesi’ne göre özel tasarlanmamış ise, kolaylıkla akvaryumun camını kırabilir.

Bu canlıları en muazzam kılan noktalardan biri ise görme yetenekleridir. Bu kadar iyi görme yetisi hiç bir canlıda bulunmamaktadır. Bizler le kıyasladığın da Mantis Karidesleri’nin gözleri bizimkilere oranla 20 kat daha fazla gelişmiştir. Bu durum Mantis Karidesi’ni 100 binden fazla renk algılama kapasitesine ulaştırmıştır.

Gözlerini, peygamber devesi gibi bağımsız bir şekilde (360 dereceye yakın) oynatıp etrafındaki en küçük hareketi bile algılayabilirler. İnsan gözünde normalde 4 adet ısığa hassas duyarlı hucre bulunmaktadır. Bunların bir tanesi çubuk hücre gurubu, geri kalan üç hücre gurubu da mavi ve yeşil renklere duyarlıdırlar. Fakat Mantis Karidesleri’nde yapılan son çalışmalar da , karideslerde 20 farklı foto reseptörü olduğu saptanmıştır. Bu yüzden Mantis Karidesleri ultraviolet ışınları, mor ve kızıl ötesi ışınlarını da kolaylıkla görebilir. Öyle hassas duyuları vardır ki, yapılan son çalışmalara göre, korkunun rengini ve insandaki kanser hücresini algılayabilecek seviyeye sahiptirler. Bu canlı sadece görme yeteneğinin yanı sıra gözünün içinde ki üç görsel bölgeyi de eş zamanlı olarak kullanabilmektedirler.

Mantis Karidesi, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Mantis Karidesi Özellikleri

Bu da bizde dahil olmak üzere bir çok canlı da olan dürbün görüş yani binoküler görüşü, üç merkezli hale getirerek (trinoküler) görüşe sahip olmasını sağlamaktadır. Bu gözler öyle özeldir ki, görebildikleri ışık aralıkları da bizlerden çok daha fazla geniştirler.

Mantis Karidesi Özellikleri, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Mantis Karidesi kimdir Kısacası Mantis Karidesleri 250-300 nanometre dalga boyundan başlayıp 900 nanometrelere kadar çıkabilen görme yetilerine sahiptirler. 250-300 nanometre dalga boyları ki bu renk aralığı bizim görebileceğimiz renk aralıklarıdir.Mor ötesi ışıkları görememekteyiz. Bunları kolaylıkla ayırt edebilirler.

İnsanın kendini üstün tür olarak görmesi, kendimizden başka hiç bir şeyin bizim gibi olağan üstü olmadığını düşünmesi ve belirtmesi, aslında bu tür minik canlıların yanında ne kadar aciz olduğumuzun bilinmemesidir.

Aslında bakış açımızı değiştirdiğimizde, doğadan öğreneceğimiz o kadar çok şey var ki. Halen kendimizi üstün bir ırk olarak görmemiz, doğanın öğretileri karşısında anlamsızlaşmaktadır. Bizler sırtımızı doğaya vermediğimiz sürece sıkıntılarımız da andan ana artacaktır.

Doğada ve mavide kalmanız dileğiyle.

Çalışmalarımı web sitem üzerinden takip edebilir, web siteme abone olarak gelecek olan yeniliklerden de haberdar olmuş olursunuz.

Hepinize iyi çalışmalar, mutlu haftalar diliyorum.

Web: www.psalvatore.com

İnstagram: Peter_salvatore

Facebook: Peter Salvatore

Youtube: My Underwater World

Peter Salvatore.

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore