Deniz Trollerinin Laneti

Deniz Trollerinin Laneti

Merhabalar…

Bugün sizlerle denizlerimiz için önemli bir konu olduğunu düşündüğüm, yanlış avlanma ve trolcülük hakkındaki duygu ve düşüncelerimi paylaşacağım.

Bu detaylı, uzun konuya girmeden önce gırgır tekneleri ve trol tekneleri arasındakı farkı bilmemiz gerekiyor. Öncelikle gırgır trol çekmez çünkü tasarımı itibariyle buna uygun değildir eğer sonradan bozma bir gırgır değilse, trolde gırgırın işini yapmaz. Resimde gördüğünüz

Gırgır tekneleri, trol tekneleri, trol ağı, trol çekmek, Peter Salvatore, Sualtı DünyamPlaceholder imageTekneler birer gırgırdır. Kıç tarafta, yedek olarak adlandırılan tekne hem atılan ağın pervaneye takılmamasını, hemde bir bakıma ağın gergin durmasını sağlamaktadırlar. Aynı zamanda fazla olan balığı kasalanarak varsa gırgırın yedeklerıne konularak balıkhaneye götürülmesinede yarararlar. Elbetteki gırgırın da, trolünde zararları vardır, ama gırgır bir trol kadar zarar vermez. Sebebi ise gırgır, taramalı radarında görmüş olduğu balığı, eğer değecekse ağını hızlıca bırakıp etrafını sararak bir çember haline getirerek yakalar. O andan sonra, çevirmiş olduğu bölgede hiç bir canlı kurtulamaz, çünkü ağın gözenekleri hem iri, hemde küçük balığa göre dikilmiştir. Boyu ise 150 kulaça ve daha fazlasına kadar bile de gidebilmektedir. Bu perdeden hiç bir şey kaçamaz. Ağın makara tarafından toplanmaya başlanmasıyla ise, ağın altındaki çelik halat büzülür ve ağı bir torba haline getirir. Torba şekline gelmiş bu ağ yukarı gırgıra geldiğinde ise, tayfa altını açar ve toplanmış olan bütün balıklar güverteye dökülür. Bu noktadan sonra tayfa balığı ya kasalara yada büyük gırgırsa buzhanesine kürekle koyar. Gırgırın ağla çevirdiği noktada artık yaşam bitmiştir. Çünkü dibi azda olsa çelik teller kazımıştır.

Gelelim trol ve trol teknesine. Öncelikle trol teknelerinin arkasında bir silindir bulunur. Eğer herhangi bir limanda gırgırdan bozma bir teknenin arkasında silindir görüyorsanız, bu bir trol teknesidir. Resimde de Placeholder imageGördüğünüz bir trol teknesidir. Böyle çelimsiz olduğuna bakmayın gırgır hatta gırgırdan bile daha güçlü motor, tork gücüne sahiptirler. İşte bu ve benzeri tekneler denizlerimizin katilleridir. Çünkü trol ağının çalışma prensibi gırgırın ki gibi değildir. Bir trol ağının sag ve sol olmak üzere iki Placeholder imagekapısı bulunur. Resimde gördüğüz çelik lefhalar trolün kapıları olarak adlandırılır. Bunlar ağın dipte açık ve gergin tutulmasını sağlar, adeta bir futbol kalesi gibi geniş ve çok uzun bir ağ torbası dibi kazıya kazıya gelir. Bu noktada geçtiği yerden, dipte ne varsa yavru, yetişkin, çar çöp her türlü şeyi toplayarak gelir. Kaptan tecrübeli olduğundan ağın dolduğunu makinalarının zorlandığından anlar ve o noktadan sonra ağı çekmeye başlar. İşte o silindir çekme işine yaramaktadır..

İnsanların televizyonlarda çıkıp hayıflanmalarını anlamamaktayım. Bir trolcünün kazancı gecelik en az 15 – 20 bin liradan başlar, çok iyi para dimi. Bir çok insanın iştahını kabartan bir rakkam. Ama sevinmemek gerekiyor, çünkü bilinen bir çok türün yok olmasının sebebi de malesef bunlar olmakta.

Kışın derin sular ısındığından bir çok canlı daha derin sulara üremeye, yumurta bırakmaya gider. Özellikle de algarnacılar buda bir trol çeşididir, bununla karides çekerler 80 – 100 metre ve daha derinden, çamurdan karides çekerler ve o noktada yavru ne varsa yok edilir. Bu yüzden her geçen yıl, balık popülasyonu azalmakta ve fiyatlarda yükselmektedir.

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde balığı bu denli pahalı yemek ne acı değil mi? Gelelim yediğimiz balıklara. Öncelikle toplumumuz balık yiyen bir toplum değil. Eski balıkçılara baktığınızda budan 60-70 sene evvel, bir gayrimüslüm geçecekte balık satacaklardı, çünkü toplum balık yemiyordu bilmiyordu, ki o zamanlar balığın en bol, çeşidin en çok olduğu yıllardı.

Daha geçen gün balıkçının tablasında işaret parmağım boyunda mezgit satıyorlardı. Öncelikle alacağınız balığı bilmiyorsanız sorarak yada bilene danışarak alın derim.

Birincisi o parmağım kadar olan mezgit aslında mezgit olmayan mazak balığıdır, yani patlak göz tatsız tutsuz bir balıktır, kemik yer durursunuz, ikincisi trol balığıdır. Yukarıda da bahsettiğim üzere, çamurdan trolle çekilen balıktır. Yazık günah onu satanada, alanada.

Şimdi diyebilirsiniz trol avcılığı yasak, nasıl oluyor?. Maalesef ülkemizde yasak denen bir kavram yok. Ben burada balıklara, canlılara üzülüyorum, insanlara kesinlikle değil. Çünkü bir birey bindiği dalı kesiyorsa o aptaldır. Deniz, herkese yetecek kadar gıda sağlar, ekosistem ona göre şekillenmiştir. Ancak siz bunu açgözlülük ve hunharca bozmadığınız sürece. Aksi takdirde sonuç bir çok gırgırın iflası, parmağım kadar çinakopların kilosunun 200 tl den satılması olur. Biraz bina yapımından taştan, betondan uzaklaşıp denizlere, doğaya önem versek diyorum ama...........

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim.

Çalışmalarımı web sitemeden takip edebilirsiniz. Sitemden Yotube taki kanalımada bağlanabilir oradaki videolarımıda takip edip abone olabilirsiniz. Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Web: www.psalvatore.com

İnstagram: Peter_salvatore

Facebook: Peter Salvatore

Youtube: My Underwater World

Youtube 4K: Benim Sualtı Dünyam

Peter Salvatore.

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore