Hamam Böceklerinden Korunmak

Hamam Böceklerinden Korunmak

Merhabalar!!!

Hemen herkesin korkulu rüyası, insanlara tiksindirici gelen, yaşam alanlarımızda bulunan Hamam Böcekleri hakkında ve onu yaşam alanlarımızdan doğal yollarla nasıl uzak tutabiliriz ile ilgili bazı bilgi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacagım.

Hamam böceği, hamam böceği özellikleri, Peter Salvatore, Sualtı DünyamÖncelikle kısaca hamam böceklerini biraz tanımak gerekiyor. Görünüş itibariyle soğuk bir canlı olsalarda, aslında muazzam bir evrimsel sürecin sonucu olarak o süreçtede geliştirmiş oldukları bir sürü savunma mekanızmaları olduğunu görmekteyiz. Antartika kıtası hariç dünyanın hemen hemen heryerinde bilinen 5000 e yakın türü bulunmaktadır. Modern hamam böcekleri 200 milyon yıl önce daha eski, primitif olanlar ise 300 milyon yıl önce karbonifer dönemde ortaya çıktığı bilinmektedir. Yani Dinazorlardan daha eskidirler ve halende yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu uzun yaşam başarılarının en önemli sırlarından biri ise çok yüksek radyasyonu tolere edebilerek günümüze kadar gelmişlerdir. Öyleki Hiroşima ve Nagazakiye atılan atom bombalarının radyasyonundan bile sağ çıkmışlardır. Bunun sebebinin hücrelerinin yavaş evrilmesinden, değişmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu canlılar evlerimizin içine her türlü çatlak, kırık yada dökük yerlerden gelebilirler ve o çatlaklar içinde inanılmaz bir üreme döngüsüne girebilirler. Her artığı herşeyi yerler. Bu yüzden evlerinizde atık yemek bırakmamalısınızHamam böcekleri, yemek artıkları, pizza, hamam böcekleri özellikleri, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam Küçücük yumurtalardan binlercesi ortaya çıkabilmektedir.

Hamam böceklerinin özelliklerine baktığımız zaman, kafaları olmadan yaklaşık bir hafta boyunca yaşayabilirler. Bunun sebebi vücütları segmentli olduğundan yani küçük delikler, gözenekler olduğundan oksijen ihtiyaçlarını o deliklerden karşılayabilirler. Bu yüzdende kafaları olmadanda yaşayabilirler. Agızlarıda olmayacağından susuzluk onları öldürecektir. Diğer husus bir hamam böceğini suya attığınızda 40 dakika kadar nefes tutabilir. Çünkü hamam böcekleri yemek yemeden bir ay yaşamlarını sürdürebilirler. Metabolizmalarını yavaşlatırlar. Fakat hamam böcekleri için su yaşamsal bir döngü olduğu için ve su kaybınıda önlemeleri açısından nefes tutmayı öğrenmişlerdir. Kendi vücütlarından daha dar yerlerde, çatlaklarda yaşayabilirler.

Renkleri, koyu olmasından hatta siyaha yakın olmalarından dolayı kara fatmalarla karıştırılmaktadırlar ki; karafatmalar başka bir canlıdır. Genelde gece ortaya el ayak çekildikten sonra çıkarlar. Çünkü, gündüz hem havanın ısısı ve hemde aydınlık onları ele vereceğinden gece kamufle olmaları onları daha gizli kılar. En ince titreşimi bile hisederler. Ayaklarının heryerinde ince tüycükler, algılayacılar bulunur. Buda bizim onları farketmemiz, yakalamamızı zorlaştırır. Karşı karşıya kaldığınızda, hamam böcekleri, her daim köşe bölgelerden hareket etmeyi tercih eder, yani yolun orta kısmına çıkmamaya özen gösterirler böyleliklede onlara bir cisimle vurmanız zorlaşır. Zikzak çizerek hareket ederler buda onları şaşırtıcı kılar. Ortalama 4km bir hızla hareket ederler ki, küçük bir canlı için oldukça süratlidirler.

Vücütlarındaki bakterilerle simbiyotik bir ilişki içindedirler. İki taraflı bir alısveriş gibidir. Bakteriler anne tarafından yavrularına aktarılır ve bakteri yağ ve konforlu dokunun içinde yaşarken, böcek ise yaşamsal önem taşıyan bakteriden aminoasit ve vitaminleri elde etmiş olur.

Peki bu minik canlıları öldürmeden yaşam alanlarımızdan nasıl uzak tutacağız ?

Defne yaprağını bu iş için kullanabiliriz. Bunun için bir tutam defne yaprağı ufalayıp kırın ve evinizde yada işyerinizde hamam böceklerinin olduğunu düşündüğünüz yerlere serpin. Hamam böcekleri defne yaprağı kokusundan nefret ederler ve oradan yok olurlar.

En etkili diğer bir yöntem ise Soğan ve borik asit kullanmaktır. Şöyleki, orta boy bir soğanı doğrayın, daha sonra yarım kap sade un, su veya bira ile, bir tutam şeker ve borik asit tozunu karıştırın. Daha sonra hamam böceklerinin olduğunu düşündüğünüz yerlere bırakın. Evinizde evcil hayvanınız varsa dikat etmelisiniz, çünkü bu karışım onlar için toksit etkisi yaratabilir.

Diğer husus ama ölümcül olan bir metod ise Karbonat ve şeker karışımı. Bir karbonat ve bir kap şekeri karıştırıp, hamam böceklerinin olduklara yerlere serpiştirin. Şeker hamamböceklerini çekecektir ve karışımı yediklerinde karbonat, hamam böceğinde baloncuklar yaratacağından kısa bir süre içinde ölecektir. Kedi nanesi serpiştirmekte defne yaprağı gibi etkisi vardır ve hamam böcekleri bu kokudan nefret eder ve gelmezler.

Ne olursa olsun bu canlılarında hayatımıza, doğaya sağladıkları bir sürü artılar vardır. İyi bir çöp temizliyicidir. Öldürmektense doğal yöntemlerle uzak tutmakta yarar olduğunu düşünüyorum.

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim.

Çalışmalarımı web sitemeden takip edebilirsiniz. Sitemden Yotube taki kanalımada bağlanabilir oradaki videolarımıda takip edip abone olabilirsiniz. Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Web: www.psalvatore.com

İnstagram: Peter_salvatore

Facebook: Peter Salvatore

Youtube: My Underwater World

Youtube 4K: Benim Sualtı Dünyam

Peter Salvatore.

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore