İnsanın İklimler Üzerinde Etkisi

İnsanın İklimler Üzerinde Etkisi

Merhabalar !!! Merhabalar !!!

Umuyorum hepiniz güzel ve istediğiniz doğrultuda bir hafta geçiriyorsunuzdur.

Bugün, doğa ve insan ilişkilerinin ayrılmaz bir parçası olarak gördüğüm insanın iklim üstünde etkisi hakkındaki düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım...

Kutup ayısı, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Insanın iklimler üzerinde etkisi, Doğanın yok oluşuİnsan denilen tür, kendini öyle yukarda görüyor ki, etrafına verdiği tahribatlardan bihaber olduğu gibi , bu faturanın ona nasıl kesileceğini de kestiremiyor. Çünkü gözünü para hırsı bürümüş, aslında ne yaptığını da bilmeyen garip bir türüz. İnsanlığın ilk evrelerine bakacak olursak , avlanan ve bulunduğu ortama ayak uydurmaya çalışan, temel ihtiyaçları yerine getirmeye ( yeme, barınma, uyku ve üreme ) çalışan bir tür olarak karşımıza çıkmaktadır. Eskiden, doğayı bozmadan kullanmaya çalışan ve tecrübe doğrultusunda, hatalar da yaparak neyin ne olduğunu ögrenen bir türdü. Zaman içinde, evrim süreci doğrultusunda mevcut zamanımıza kadar insanoğlu bir çok evrimsel ve çevresel değişikliklerden de geçerek, günümüz formasyonunu aldı. Bana göre bundan sonra da büyük bir kırılma noktası yaşanacaktır.

Neden derseniz ?

İnsaının iklimler üzerinde etkisi, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Milliyet Blog, Sualtı Gazetesi, Doğa ve yok oluşÇünkü insanoğlunun en büyük hatası doğanın , evrendeki her şeyin kendi hizmetinde olduğunu , kendi için yaratıldığını düşünmesidir. Sanki biz ona değil de, o bize itaat edecekmiş gibi… Bu büyük yanılgıdan bir an önce kurtulmamız gerektiğini düşünüyorum. Eğer bunu yapmazsak büyük felaketler ve sıkıntılarla karşı karşıya kalacağımızdan şüphemiz bile olmasın. O zaman, ne o yaptığımız gökdelen evlerimiz, villalarımız, garajlarımızdaki arabalar ne de bankadaki dolgun servetimiz bizi kurtarmaya yetecektir. Etrafınıza şöyle bir bakın. Büyük şehirlerde, mimariden yoksun, kutu kutu binaların mantar gibi yükseldiğini görmekteyim. Peki bunları yapmak için neyi feda ediyoruz, tabii ki ağaçları. Bu doğal oksijen kaynaklarını yok ettiğimizde ne olacak, atmosfere salınan fazla karbondioksit ve sera gazı, yağması gereken miktardaki buharlaşmış suyu çekemeyeceğinden, zaman içinde aşırı, zamansız ısınmalar ve soğumalar, kuraklıklar ve iklimlerdeki anomaliler olmaya ve büyük bir hızla artmaya devam edecektir. Mevsimsel döngülere baktığımız zaman bunların zamansız olduğunu görmekteyiz. Zamansız yağan yağışları, soğuk coğrafyaların ısındığı, sıcak coğrafyaların soğuduğunu görmekteyiz.

İyi de bu kendi kendine mi oluyor?

Kurak toprak, İnsanın iklimler üzerinde etkisi, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Milliyet TatilKutup ayısı, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Sualtı Gazetesi, İnsanın iklimler üzerinde etkileriTabii ki hayır, doğada hiç bir şey kendi kendine tetiklenmez, mutlaka bir etki -tepki olması gerekmektedir. Burada da en büyük negatif etken insanoğludur.

İkinci olarak büyük sebeplerden biri; aşırı hızlı üremek ve nüfus yoğunluğu. Bu da doğal kaynakların çabuk tüketilmesidir ki ve sonunda yine felaket demektir. Aslında doğayı öğrensek, onun bize her şeyi sağladığının farkına varmış olurduk. Ama biz insanoğlu egomuzdan ötürü, bunu hiç umursamayıp bu kirliliği büyütmeye devam etmekteyiz. Doğada hiç bir şey yok olmaz, dönüşür. Sistem bir tankın paleti gibi döner durur, bu dünya var olduğundan beri de bu şekilde devam etmiştir ve yok olana kadar da bu şekilde devam edecektir. Yani kısacası ağaçlar ve türleri olmasa atmosferimiz şekillenemezdi, çünkü onların da arasında bir rekabet mevcut olduğundan en iyi konumda olabilmek ve güneşi karşılayabilmek için mücadele etmişlerdir. Peki… çürüyüp öldükleri zaman ne olur ? işte o noktada sürüngenler devreye girer ve onları kontrol altına alır ya da alt katmanlarda kalıp fosil ve daha sonra da bugün kullandığımız, fosil yakıt ve buna benzer doğal kaynaklar elde ederiz. Bu döngü öyle mükemmel bir fizik, matematik üstünde dönmektedir ki, algımız bunu anlamakta güçlük çekebilir. Fazla uzağa gitmeyelim, daha dün İzmir’de 6.2 şiddetinde deprem oldu büyük korku ve panik yaşandı. Neden ?! Çünkü binalarımız doğa standartlarında değil, buna uygun olmadığı içinde diken üstündeyiz hep, ama nafile...

Oysa deprem güzel bir şeydir. Yerkabuğu kendini yeniler, yer altındaki zenginlikler yukarı çıkar, tank paleti gibi dinamik bir yapının üstünde hareket halinde olduğumuzu unutmamamız gerekir. Bir gün bu deprem gerçeğini mutlak bir süreç olarak yaşayacağız ve canımız çok yanacak. Doğayı böyle hunharca katledersek onun gazabı bir hayli yok edici olacaktır. İnsanlar savaş, para hırsı ya da benzer hırsları ile birbirlerini anlamsız bir şekilde yok etmektedir. Ama en büyük savaşımızı bu şekilde devam edersek doğa ile yapmış olacağız ve kaybedeceğiz. Doğa bize verdiklerini geri alacak ! Doğadan bir parça olduğumuzu ne zaman öğreniriz, işte o zaman belki her şey olması gerektiği döngüde devam eder. Aksi takdirde çok sıkıntılı zamanlar bizi bekler, biz görmez isek bile, bizden sonraki nesil mutlak sonla yüzleşecektir.

Çocuklarınıza doğayı sevdirin. Doğanın içinde büyüyen bireyler olarak dogayla entegreli eğitin. O zaman doğa da bizi kucaklayacaktır. Bu mavi küre hepimize yetecek kadar büyük ve zengin, yeter ki bunu suistimal etmeyelim. Doğaya ihtiyacımız var. Eğer sağlıklı, huzurlu, mutlu bireyler olmak istiyorsak doğa ile, canlılarla bütünleşmeliyiz. Onları takip etmeliyiz ve öğrenmeliyiz.

OKUMALIYIZ VE SORGULAMALIYIZ HER DAİM...

Yotube kanalıma arzu ederseniz abone olup takip edebilirsiniz. Sualtına meraklıysanız burada yapmış olduğum çekimler ve gelecek olan belgesel projeleri de yer alacaktır. Aşağıdaki linkten abone olup takip edebilirsiniz.

Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC6JbQlZ9tjIchIop-kGEUqw

İnstagram: peter_salvatore

Web Site: www.psalvatore.com

Bir sonraki yazıma kadar şimdilik hoşçakalın.

Peter Salvatore

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore