Neden Bilimde İlerleyemiyoruz

Neden Bilimde İlerleyemiyoruz

Herkese merhabalar…

Bugün dalış dışında farklı bir konuda, hem kişisel duygu ve düşüncelerimi paylaşmak, hem de yaşadığım bu zengin coğrafyada neden bilim alanında ilerleyip, gelişemiyoruz ile, söz sahibi değiliz konuları hakkında naçizane duygu ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım.

Neden bilimde ilerleyemiyoruz, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Diving Love, Bilim ve Tğrkiye Bilim alanındaki geri kalmışlığın temel sebebi, eğitim olarak belirtilse de, konu içeriği hakkında çok fazla bilgi belirtilmemektedir.

Belirtilen eğitimin içeriği ne olmalı?

En başa dönersek, küçüklüğünüz de, anne ve babanız nasıl bir kültürel yapıya sahipse, ilk tohumlarda sizlerde o şekilde ekilecektir. Bu düşünce doğrultusunda akla ilk şu soru gelmekte; aileniz çok eğitimli ve bu tarz bir inovatif vizyon’a sahip insanlar değilse, bilim yapamayacak mıyız?

Elbette yaparız. Bizim yapamamamızın, bu alanda, Avrupa ve Amerika’nın ön planda olmasının bilinen tek sebebi olanak ve paramı sadece. Aynı maddi olanaklar bizde olsa yine yapabilecek miyiz onlar gibi? Sanmıyorum. Ebetteki bizde de, konusunda oldukça başarılı, alanında çığır açmış insanlar var ama sayıları bir elin parmakları kadar az.

En başta değindiğim eğitim mevzuatına dönecek olursak, kişisel görüşüm, eğitimin; hocanın sadece anlatmasından ziyade, öğrencinin konuştuğu, özgürce fikrini dile getirebildiği, hayal gücünün ön sıralarda rol oynadığı, düşünce, fikir fırtınasının gerçekleştiği ve bu fikirlerin bir havuzda toplanarak tekrar elemeden geçtiği sistemin olması. Daha sonrasında, nasıl ve nerden başlanmalı planının yapılarak, konuya başlanması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda bizde ki genel durum; biz ya bende para yok zaten yapamam diyerek, en kolay yoldan sıyrılma yönteminin tercih edilmesi. Ya da malesef, yabancı makaleleri toplayıp, bir iki satırda kendimiz ekleyerek, bak yaptım bilim oldu diyerek bilim yaptığımız iddiası. Hangi sektörde olduğu fark etmeksizin, akademisyenlerimizden bazılarının, çalışmaları için, biz bunu böyle yorumladık yaptık demesi, ama sundukları makaleler ve çalışmaların John Mike’ ın makaleleri olması. O zaman biz yaptık diyemeyiz dememeliyiz de.

Neden bir Elon Musk çıkmıyor bizden ?

Elon musk, Neden bilimde ilerleyemiyoruz, Peter Salvatore, Suatı Dünyam, Diving Love

Belki de çok ama, keşfedilmemişler: nedeni aslında çok açık.

Yazının başına dönersem, eğitim ve aile içi eğitimi dedim. Evet yetiştirilme tarzı bu noktada çok çok önemli. Maalesef bizim toplumumuzda hayal kurmak sanki günah işlemek gibi görülmekte. Toplumumuzdaki genel sorun, çocukların hayal kurması ve de kurdukları hayali, akıllarında ki düşünceleri söylemelerinden utanmaları(hem aileleri hem de sosyal çevrelerinde). İnsanların içerisinde bulundukları bu psikoloji elbette iş hayatlarına da yansımakta. Düşüncelerinin ifade edilmesi sonucunda toplumda aşağılanma, küçük düşme, eleştirilme ve yargılanma korkusu hâkim olmakta.

Sonuç olarak hakkınızda ne düşünüldüğü önemli olmamakta. Yapmak istediğinizden eminseniz, olumsuz dış etkenlerden bağımsızsanız, er ya da geç siz isteklerinizi gerçekleştirmede başarılı olursunuz, bu benim şahsi düşüncem. Tabi ki hayallerinizi gerçekleştirme yolunda düşüp kalkacaksınız, normal olan da bu. İzlediğiniz metodoloji, genel tavrınız, kazandığınız bilgi birikimi sonuçta, sizi bir adım daha ileri atacaktır.

Öncelikle inanmalıyız(kendimize ve başaracağımıza olan inancımız). İnanmadan, istemeden bir yola çıkıyorsanız hiç denemeyin derim. Sonrasında önemli olan bilgi toplamak, sonuca ulaşmak istediğimiz konu ile ilgili her türlü varyasyonu bir yere yazmak, konuya hâkim bilgisi kabul görmüş insanlarla tartışmak önemli. Uzun süreçli bu yolun hemen sonuçlanmasını beklemek hüsranla sonuçlanabilir. Başta da söylediğim gibi, maalesef eğitim sistemimiz, hayal gücüne dayalı olmayıp, tamamıyla test odaklı ve bilginin hiç bir verisini aslında doğru ölçemeyen bir sistemdir. Dünya’da da, bir çok ülkede bu test sistemi hakim olmuştur. Bu sistemde kişi çok iyi not aldığında konuyu çok iyi kavradığını düşünür. Oysa aynı soruyu siz ondan yazmasını isteseniz büyük ihtimalle cevap alamazsınız. Sebebi ise, sistemin ezbere dayalı ve sadece geçme odaklı olmasıdır. Bilinçaltı sadece, geçer not alayım ve geçeyim kaygısındadır çünkü. Eğitim hayatından sonra mesleği harici işlere yönlenir, hedefi daha çok dolgun maaşlı bir iş olur. Yıllarca temel bilimlere (matematik, fizik, kimya vs.) çalışıp gayret sarf etmesi sonuçda boşa gitmiş olacak, emeğinin karşılığını da alamamış olacaktır.

Oysa bilimde ilerleyebilmek için, biraz fütürist, içe kapanık, fazla soru soran, sorgulayan, inatçı, başarılı olmak için yolunda adım adım ilerleyebilen, sabırlı bir karakter yapısına sahip olunması, gerektiğini düşünüyorum. Konuyla ilgili olarak, işe başlamadan önce, sonuçla ilgili büyük beklentiler içinde olmanın (maddi vs.) baştan kayıp olduğu kanaatindeyim de.

Sorgulamak bilim adına oldukça önemli. Hata yapmak ama yılmamak da oldukça önemli. Bu bağlamda bilimin arkasından giden insanlar, ülkeler ve bilimi geliştirme adına katkı sağlamaya çalışan herkes başarıya ulaşacaktır, diye düşünüyorum.

Umuyorum 2019 bilim alanında ilerlediğiniz ve istek’lerinizi gerçekleştireceğiniz huzur dolu bir yıl olur.

Hepinize sağlık, mutluluk ve güvenli dalışlarınızın olacağı bir yeni yıl haftası dilerim.

Doğada ve mavide kalmanız dileğiyle.

Çalışmalarımı web sitem üzerinden takip edebilir, web siteme abone olarak gelecek olan yeniliklerden de haberdar olmuş olursunuz.

Hepinize iyi çalışmalar, mutlu haftalar diliyorum.

Web: www.psalvatore.com

İnstagram: Peter_salvatore

Facebook: Peter Salvatore

Youtube: My Underwater World

Peter Salvatore.

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore