Olm Semenderi

Olm Semenderi

Herkese merhabalar…

Bugün sizlerle soyu tükenmekte olan ilginç bir canlı hakkında bilgi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım. Bu canlının adı Olm Semenderi Mağara semenderi olarak da geçmektedir. Bu canlı tek omurgalı bir hayvan türüdür. Derisi görünüş olarak bizim derimize benzemektedir, yanlızca hiç pigmenti yoktur. Solgun ve pembemsi bir yapısı vardır ve kördürler. İlginçtir ki gözleri derisinin altındadır, ama görmezler. Gözleri her ne kadar derilerinin altında olsada düşük ışığı azda olsa görebilmektedirler. Ama avlarını daha çok koku, ortam sesi ve avlarının elektrik sinyalleri ile tespit ederler. 20 milyon yıldan fazla zamandır yaşamlarını mağara, karstik alanlarda sürdürmektedirler.

Olm Semenderi, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Kör mağara semenderiPeter Salvatore, Olm semenderi, Sualtı Dünyam, Kör semenderler, Kör mağara semenderi 20 milyon yıldır değişmeyen bu canlıların son yüz yıl içinde ciddi bir değişim gösterdikleri görülmektedir. Bununda en büyük sebepleri herzaman olduğu gibi insan faktörü olmaktadır. Yaşadığı bölge mağaralarına bütün atıklarını bıraktıkları için su zehirlenmeye başladı ve bugün giderek sayıları azalımış ve nesli tükenen canlılar arasına girmişlerdir.

Ortalama 100 sene yaşamalarıda, bu canlıların aslında metobolik yapılarının serbest radikalleri vücütlarından ayırdıklarını göstermektedir.Ama zaman içinde kirliliğin çok hızlı artması bu semenderide hızlıca etkilemeye DNA molekül yapısını bozmaya başlamıştır.

İlginçtir ki bu semender 10 yıl yiyecek bulamadan yaşayabilmektedir. Buda inanılmaz bir durumdur. Yiyecekleri arasında larvalar, su sinekleri ve küçük kurtçuklar bulunur. Bu semenderin akciğerleri bulunmaktadır, ama yapısı itibari ile suyun altında bunu nefes almak için kullanmazlar. Kafalarının arkasında bulunan üç yüzgeç sayesinde nefes alıp verirler. Balıklar ve amfibiler bu semenderin düşmanlarıdır.

Erkek semender bütün bir yıl dişi kovalayabilir. Dişiler ortalama 5 ile 70 arası yumurta yapar ve bunları kayaların uygun yerlerine yapıştırırlar. Yumurtalar çatlayana kadarda ayrılmazlar. Genelde 10 ile 15 yaşlarına ulaştıklarında çiftleşme ve cinsellik içgüdüleri harekete geçer.

Bir gurup Fransız bilim insanı Olm semenderinin soyu tamamen yok olmasın diye 1952 yılında semenderi korumak için çalışmalar başlatmışlar. Mağara ortamı yaratmışlar ve bugun ortalama 400 civarında semenderin Fransa civarı mağaralarında olduğunu biliyoruz.

Evrim bir kez daha gücünü göstermektedir. Bu denli canlıların milyonlarca yıldır bozulmadan hayatta kalmış olmaları ve son 1 milyon yıldır, Dünya üzerinde ne yaptığı belli olmayan, amacının aslında kendi sonunu hazırladığından bir haber olan herşeyin üstünde kendini gören insan türünün bu küçük canlınında hayatını tehlikeye atmış olması beni hiç ama hiç şaşırtmamakta.

Ne diyeyim, üstünlük anlayışımız herhalde kodlarımız kodlanırken fazlasıyla buglı ( hatalı ) halde kodlandığını yada kodlar yazıldıktan sonra yeteri kadar test edilmediğini göstermekte.

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim.

Çalışmalarımı web sitemden takip edebilirsiniz. Sitemden Yotube taki kanalımada bağlanabilir oradaki videolarımıda takip edip abone olabilirsiniz.

Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Web: www.psalvatore.com

İnstagram: Peter_salvatore

Facebook: Peter Salvatore

Youtube: My Underwater World

Youtube 4K: Benim Sualtı Dünyam

Peter Salvatore.

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore