Ornitorenk Nedir

Ornitorenk Nedir

Herkese merhabalar…

Gerek kara canlıları olsun, gerekse deniz canlıları her daim ilgimi çekmektedir. Ama bazı türler vardır ki gerçekten gerek donanımsal olsun ve kendi geliştirmiş oldukları yaşam ve korunma tarzlarıyla hep ilgimi çekmiş ve yaşamımda çok şeyi sorgulamama sebep olmuşlarıdır.

Bugün, beni gerek tasarımı yada yaşam tarzı olsun ilgimi çeken bir tür hakkında bilgi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım. Bu sevimli canlının adı Ornitorenk. Bu ilginç canlı ördeğin gagasını, perdeli ayakları ve zehir salgılayabilmesiyle evrimin onu nasıl şekillendirdiğini bana göstermektedir.

Ornitorenk Nedir, Ornitorenk özellikleri, Ornitorenkler nerede yaşar, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Milliyet BlogMemeli bir canlı olmasına karşın ilginç olan yumurtlayabiliyor olmasıdır. Doğu Avustralya menşeyli bir canlıdır. Hem karada hemde suda yaşayabilmektedir. Bu canlı 1700 lerin başında, ilk keşfedildiğinde bir den fazla canlının sanki birbiri ile dikilmesiyle ortaya çıktığı düşünülmekteydi. Çünkü şekline baltığımız zaman Ördek gagası, perdeli ayakları ama karada bu perdeleri kullanmayan, kunduzun kuyruğunun birleşmesinden evrilmiş bir canlı olduğunu bize göstermektedir. Yurmurtlamasına rağmen bir kaç zehirli memeliden biridir. Zehri ayak kısmında bulunmaktadır ve bu zehir insanlarla temas ettiği noktadada ciddi sorunlar yaratmaktadır.

Ornitorenl nedir, Ornitorenk yaşam alanları, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Milliyet TatilBu yüzden de evrim biyolojisinde Ornitorenkler büyük ilgi ve merak uyandırmaktadırlar. Maalesef kürkleri için fazla avlandıklarından dolayı koruma altına alınan canlılardan biridir.

Ortlama bir Ornitorenk 45 cm uzunluğunda ve yaklaşık 20 cm genişliğinde bir canlıdır. Bulunan eski Ornitorenk fosillerinin şimdikilerden iki, ikibuçuk kat daha büyük oldukları saptanmıştır. Ornitorengin kürkü kalın ve sıktır, adeta kunduzun kine benzer, üst kısımları kahverengi alt kısımları daha açık renktedir. Ön ayaklarının arka ayaklarına göre bir kat daha fazla derisinin olması ona suda daha hızlı ve rahat hareket etmesini sağlamaktadır.

Ornitirenkin gagası ördek gagasına benzer. Süeti andıran bir dokuyla kaplı olmasına karşın gagası çok esnektir. Bu gagada bir çok reseptör algılaycıları bulunmaktadır. Bu reseptörler sayesinde Ornitorenkler sudaki titreşimleri saptayıp avlarını bulurlar.

Ornitorenkler endemik canlılardır. Yani belli bir bölgede yaşamaktadırlar. Tazmanya ve Güneydoğu Avustralya da tatlı su havzalarında yaşamaktadırlar. Sudan çıktıkları zaman Avustralyanın sık ormanlık alanlarında karşımızıza çıkarlar. Soğuk hava şartlarındada yaşayabilmektedirler. Bunu kuyruklarında depoladıkları ekstra yağla yaparlar. Gündüzleri daha çok dinlenerek geçiren Ornitorenkler, geceleri avlanmaktadırlar. Avlanmadıkları zamanda karada toprak üzerinde açtıkları deliklerinde, inlerinde dinlenirler.

Ornitirenkler, etobur canlılardır. Bulanık sularda, küçük kabuklulardan tutunda larvalara kadar bir çok şeyi yerler. Dişleri olmaması sebebiyle, avlarını suyun üstüne atarak sersemletip kaya kenarlarına doğru götürürerek ezerler ve bu şekilde yerler. Ornitorenkler vücüt ağırlıklarının %20 si kadar besin tüketmelidirler, buda günün 13 – 14 saat kadarını avlanmaya ayırmaktadırlar.

Ornitorenk nedir, Ornitorenk yaşam alanı, Sualtı Dünyam, Peter Salvatore, Dip Gezgini, Milliyet BlogMemeli bir canlı olmasına karşın yumurtlayarak üremesi onu sıradışı kılan noktalardan biridir. Yani monotreme adı verilen ilkel memeliler gibidirler. Dişi Ornitorenk yumurtlayacağı zaman, denizin yada bulunduğu su birikintisinin kıyısına çukur kazarak yumurtlar. Çok fazla yumurta yapmaz. Bir yada iki yumurta yapar ve bunu gövdesi ve kuyruğu ile sıcak tutmaya çalışır. Yaklaşık 10 gün sonrada yumurta çatladığında minik ornitorenkler ortaya çıkar. Minik bebekler anne tarafından üç beş ay boyunca korunurlar ve daha sonra kendi başlarına bırakılırlırlar.

Bu eşsiz minik canlı da, evrimin zaman içindeki yaşam alanına nasıl adapte olduğunu ve savunma mekanizmaları geliştirdiğinin bir göstergesidir. Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim.

Çalışmalarımı web sitemden takip edebilirsiniz. Sitemden Youtube taki kanalımada bağlanabilir oradaki videolarımıda takip edip abone olabilirsiniz.

Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Web: www.psalvatore.com

İnstagram: Peter_salvatore

Facebook: Peter Salvatore

Youtube: My Underwater World

Youtube 4K: Benim Sualtı Dünyam

Peter Salvatore.

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore