Vibrio Vilnificus

Vibrio Vulnificus

Merhabalar…

Bugün sizlerle ilginç bir bakteri türü olan Vibrio Vulnificus ile ilgili edindiğim bilgileri paylaşmaya çalışacağım. Bu bakteriyi anlatmamın sebeplerinden biri biz dalıcıları da ilgilendiren özelliklerinin olduğunu düşündüğümdendir.

Peki o halde Vibrio Vulnificus’u diğer bakterilerden ayıran farklılığı nedir ? Ona bakalım.

Bu bakteri Pasific’te ve Mexica Körfezi’nin tatlı ve tuzlu sularının karıştığı bölgelerde yaşamaktadır. Enteresan olan yanı deriye kan yoluyla girdiğinde vücudu kemirmeye başlamasıdır. Ulaştığı doku ve organlara larvalarını bırakıp yoluna devam eder. Eğer tahrip olan bölgeler tedavi edilmezse bütün bedeni sarar ve girdiği canlıyı öldürür.

Vibrio Vilnificus, Vibrio vilnificus bakterisi, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, My Underwater WorldResimde etleri yenmiş ve deforme olmuş bir doku görmektesiniz. Vibrio Vilnificus hastalığı kramp kasılmaları, mide ağrıları ile başlar yüksek ateş ve havalelere kadar vücüttaki semptompları artabilir. Bakteri vücüdun beyaz kan hücrelerinde saklanabilmektedir. Ve bu nedenle zaman içinde bağışıklık kazanabilir.

Peki bu bakteri bedenimize nasıl girmektedir ?

Vibrio Vilnificus, Vibrio vilnificus bakterisi, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, My Underwater WorldÖncelikle çiğ tüketilen balık ürünlerinde bulunur. Özellikle iyi pişmemiş midye,istridye ya da yengeç kabuklarında saklanır. Enfekte olmuş canlıyı yediğinizde bakteri hızlıca bedeninize sinir hücrelerinize yerleşir,etlerinizi ufak ufak yemeğe başlayıp, çürütür. Diğer bir husus, vücüdunuzda bulunan açık ya da tam kapanmamış yaralardan bu bakterinin girmesidir. Özellikle sığ ve biraz bulanık sularda şnorkel yapıyorsanız, daha yeni kesilmiş bir yaranız var ise ve o anda suda da bu bakteri geziyorsa, büyük olasılıkla onun saldırısına uğrayabilirsiniz. Resimde bacağı enfekte olmuş bir hasta görüyorsunuz. Hastaya acil cerrahi müdahale yapılmaz ve çürümüş etler temizlenmezse bakteri bulunduğu bölgeyi yemeğe devam edecek ve bu durum kangrene kadar gidilebilecektir.

Tedavinin en önemli ve temel unsuru hızlı oluşacak dehidrasyonu düzeltmek olacaktır. Bu amaçlada kaybedilen su elektrolitlerinin de yerine konması gereklidir. Daha sonra da Antibiyotik tedavisi yapılarak bakterinin ekzo toksin yapması azaltılıp hızlı bir şekilde vücüttan elemine edilebilir. Hasta izole edilmeli ve dışkısı da dezenfekte edilmelidir.

Bu yüzden de taze yaralarınız, çürükleriniz varsa , bakterinin bol olacağı yerlerde denize girmemenin daha mantıklı olacağını düşünüyorum. Balık adamlar o tarz sularda dalış yapacaklarsa mutlaka ve mutlaka koruyucu bir dalış kıyafeti giymeleri gerekmektedir. Bu onları bakteriden, hem de oluşabilecek dipte ya da kayalara sürtünmeden dolayı deri kesiklerinden de korumuş olacaktır.

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim. Çalışmalarımı web sitemeden takip edebilirsiniz. Sitemden Yotube taki kanalımada bağlanabilir oradaki videolarımıda takip edip abone olabilirsiniz. Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Web: www.psalvatore.com

İnstagram: Peter_salvatore

Facebook: Peter Salvatore

Youtube: My Underwater World

Youtube 4K: Benim Sualtı Dünyam

Peter Salvatore.

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore