Yunus Katliamı

Yunus Katliamı

Merhabalar..Bugün sizlere pek hoş olmayacak bazı görüntüler paylaşmak istiyorum. Bu sabah Vatoz Dalış Merkezinden sevgili Ekrem Birol hoca karaya vurmuş ölü bir yunusun fotoğraflarını yayınladı ben de görüntüyü kendi sitemde okurlarla paylaşmak istedim.

Açıkçası fotoğraflara baktığımda bu sevimli yunusun doğal yollarla ölmediğini düşünüyorum. Kesikler yarıklar, sanki işkence yapılmış gibi duruyordu. Her ne olursa olsun bu ölümlerde insan potansiyeli yüksek olmaktadır.

Yunus katliamı, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Vatoz Dalış MerkeziBu güzel canlıdan ve ekosistem içinde önem taşıyan bu canlıyı neden öldürürler anlamış değilim. Kamikaze gibi her yeri yok eden canlılar olarak derdimiz nedir? diye sormadan edemiyorum. İster dinamit atılsın ya da ağlara takılsın böyle bir durum kabul edilemez. Bu canlılar ve yeryüzünde bilinen ya da keşfedilmeyi bekleyen her bir canlının yaşam geçmişi, evrimi bizden çok daha gerilere gitmektedir. Ama nasıl bir ego ise artık bizimki, herşey bizim için yaratılmış ya da bize itaat edecekler gibi düşünüyor olmamız aslında bizim zeki değil, ne kadar aciz olduğumuzun bir göstergesi. Bu denli her şeyin üstünde nefret duygusu ekerek yaşamak nasıl insanlık olabilir, ondan sonra hiç bir şey yokmuş gibi yaradana sığınmak ne saçma bir mantık ve ideolojidir. Vatoz Dalış Merkezi, Ekrem Birol, yunus katliamı
yunus katliamı, Peter Salvatore, Sualtı Dnyam, Vatoz dalış merkeziBu canlı eğer ağa takıldıysa ki muhtemeldir, bir şekilde onu çıkararır yaşam alanına geri bırakırsın. Kızmanın, celallenmenin ne manası var. Onların dünyasındayız, onlar gibi hareket etmek zorundasınız eğer verim almak istiyorsanız. Aslında bütün canlılar birbirlerine bağımlıdırlar ve birbirlerinden fayda görerek hareket ederler. Ama biz İnsanoğlu elimizden geldiğince her şeyi yok etmeye programlanmışız. Herşeyi biliyor edasında hareket etmekteyiz. Anlamaya, empati kurmaya çalışmıyoruz. Denizlerimizi hiçe sayıp onları kirletip sonra umut bağlıyor bize hayat vermesini doyurmasını bekliyoruz.

Bu nasıl olabilir ki ?Vatoz dalış merkezi, Peter Salvatore, Sualtı DünyamYunus katliamı, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Ekrem Birol

Onun da bir yaşam döngüsü vardı, ama bir sonraki nesillere yol olabilecekken yok edildi. Böyle bir çok canlının nesli tükendi tükenmektedir. Yunusları modern hapishane havuzlarında insanlara hizmet etsin diye ve şaklabanlık yapsınlar diye para verip insanların gidip izleyeceklerine, bu tarz olayların önüne nasıl geçilebilir diye düşünmeleri gerekir. Ama kimin umurundaki...

İnsan karnım doysunda gerisi hikaye demekte, Yunusta kimmiş, doğada neymiş....

Yunus ölüsü, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Ekrem birol, Vatoz dalış merkezi

Emin olun ki o da aynı amaç için bu dünyada. Yaşamak, beslenmek ve çoğalmak için. En azından onlar bizim gibi vahşi değiller. Umuyorum bu olayın perde arkası en kısa zamanda aydınlanır, yakınen yapacağım dalışlarda bu konu ile ilgili daha fazla video çekmeye çalışacağım. Doğaya ihtiyacımız olduğunu ne zaman anlayacağız acaba, merakla bunun sonucunu beklemekteyim..

Vatoz Dalış Merkezine, Ekrem Birol hocanın bu konuyu benle paylaştığı için tekrar teşekkür ederim.

Hepinize sağlıklı ve keyifli bir hafta dilerim.

Doğada ve mavide kalmanız dileğiyle. Çalışmalarımı web sitem üzerinden takip edebilir, web siteme abone olarak gelecek olan yeniliklerden de haberdar olmuş olursunuz.

Web: www.psalvatore.com

İnstagram: Peter_salvatore

Facebook: Peter Salvatore

Youtube: My Underwater World

Youtube 4K: Benim Sualtı Dünyam

Peter Salvatore.

Kalın sağlıcakla..

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore