Zıplayan Örümcek

Zıplayan Örümcek

Merhabalar!!!

Bugün benim için doğanın ilginç mühendislerinden biri olan ve ilginç stratejilerle avına yaklaşan, avlayan bir örümcek türü hakkında bilgi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım.

Bu örümcek türü zıplayan örümcek olarak tanımlanan Salticidae familyasının bilinen 500 türünden biridir.Zıplayan Örümcek, zıplayan örğmcek zehirlimi, Peter Salvatore, Sualtı DünyamBilinen örümcekler avını, örümcek ağı kurarak yakalasada zıplayan örümcekler farklı bir strateji uygulamaktadırlar. Avlarını zıplayarak yakalarlar, ama bunu yapmak için bir dizi strateji ve yola başvururlar.

Örümcek ağları, örümceğin özel bir protein enzimi ile yaptığını bildiğimiz ve iplikten bile daha sağlam yapıda olan bir ağdır. Örümcekler ağlarını genelde rüzgarın yönüne, konumuna kuş ve uçan küçük sinek ve böceklerinde olduğu yerlere örerler. Zıplayan Örümcek zehirlimi, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Zıplayan ÖrümcekÖrümcek ağları kusursuz bir mühendisliğe, matematiğe sahiptir. Dış bağlantı kısımlarının yapılacağı yere karar verildikten sonra, örümcek onları avının geçeceği yere göre sabitler.Zıplayan Örümcek, Peter Salvatore, Sualtı DünyamBuradaki ince nokta, ağı örerken örümceğin yürüdüğü kısım , birde ağın yapışkanlı bir madde ile olan kısmının ayrı olmasıdır. Bu yapışkanlı madde ile olan kısım işte avının çarptğı ve yakalandığı yerdir. Örümcek, asla ve asla o noktadan avına yaklaşmaz, eğer oradan avına yaklaşır ise kendide yapışacağından, yürüme yolunu seçer aksi takdirde örümcek ağa takılacağını bilir. Bu yüzden ağın dış tarafından avına yaklaşır. Örümceklerin, titreşimlere karşı çok hassas duyargaları vardır. Av ağa takıldığında ve çırpınmaya başladığında ağı hareketleriyle titretmeye başlar böylece örümcek uzaktada olsa, yani ağın dış tarafında da olsa, ağın bağlantı yerlerinin titrediğini farkederek ağa yapışmış kurbanını ısırmaya ve vücüdüna yüksek dozda bir nörotoksin (zehiri) enjekte ederek avını felç edip öldürür. Öldürdükten sonra hemen yemez, onu ağ sarmallarıyla paketlemeye başlar. Paketlenen kurban hem, bozulmayacaktır hemde bir bütün olarak korunacaktır, taki örümcek onu yemek isteyene kadar.

Ama zıplayan örümcek bunlardan çok farklı yollar izler. Adından da anlaşılacağı gibi avına zıplayarak yaklaşır. Ama bunu yaparkende bir dizi, stratejiler uygular. Bunların başında, zıplayan örümceğin görme yetisi inanılmazdır. Zıplayan Örümceğin gözleri, zıplayan örümcek üç boyutlu görüş, Peter Salvatore, Sualtı DünyamKafasının önündeki iki iri gözü, diğer yan gözlerine göre çok daha iridir ve vücüduna oranlada daha dışarıdadır. Örümcek bu iki ön gözünü dürbün gibi yukarı aşağı harket ettirebilmektedir. Yeşil renk ve ultraviyole dalgalarına duyarlıda dört katlı retina tabası olduğundan, örümceğe avını saptamakta inanılmaz bir netlik kazandırmaktadır. Kafasının yanındaki, diğer dört göz ise, öndeki gözler kadar netlik sağlayamasada yanlardan gelecek olan tehlike ve kıpırdıları görmesine yardımcı olur.

Diğer örümceklerin aksine, zıplayan örümcekler pürüzsüz yüzeylerdede yürüyebilmektedirler. Ayaklarının her ucunda yüzlerce küçük kıl bulunmaktadır. O kıllarında içinde daha küçük yüzlerce kıl bulunur ve bunların ucundada son ayak kısmı bulunmaktadır. Sıçrayan örümcekler çok meraklı canlılar olmakla beraber, onlara yaklaşmanız durumunda çoğu örümcek kaçmayı tercih ederken, sıçrayan örümcekler kaçmaz, hatta gereğinden fazla yaklaşırsanızda üstünüze çekinmeden atlayacaklardır. Bu üç boyut görme yeteneği ona avına saldırmadan önce bulunduğu bölgenin, zihninde üç boyutlu haritasını oluşturmasını sağlar ve avına yaklaşırkende uygulayacak stratejiyi belirler. Bu yüzden en iyi ve en uygun şekilde avına yaklaşmak zorundadır. Boyunun 50 katı uzağa sıçrayabilirler. Örümcek zihninde, bu üç boyutlu planı yaptıktan sonra ise, kendini ağı ile bir noktaya sabitleyip, (çünkü sabitlemez ve olası bir düşüş yaşar ise sıkıntı yaşayabilir), bu yüzden kendine bir başlangıç noktası seçer ve ağın ilk noktasını oraya yapar ve daha sonra kurbanın üstüne şimşek hızıyla zıplar. Güçlü bir zehir zerk ederek, avını felç edip öldürür. Hata yapma payı yoktur, bu yüzden mesafeyi, sıçrama anını kusursuz bir şekilde yapmak zorundadir. Bu denli inanılmaz bir canlının, bu karmaşık stratejileri uygulaması, planlaması onu örümcekler içinde farklı kılmaktadır.

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim.

Çalışmalarımı web sitemden takip edebilirsiniz. Sitemden Yotube taki kanalımada bağlanabilir oradaki videolarımıda takip edip abone olabilirsiniz.

Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Web: www.psalvatore.com

İnstagram: Peter_salvatore

Facebook: Peter Salvatore

Youtube: My Underwater World

Youtube 4K: Benim Sualtı Dünyam

Peter Salvatore.

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore