Sualtı Videoları
Sinarit Sarpı Batı Bölgesi, Peter Salvatore, Sinarit sarpı nerededir, Sinarit Sarpı dipleri, Yeşilköy açıkları

Sinarit Sarpı Batı Bölgesi

Sinarit Sarpı Batı Bölgesi

Sinarit Sarpının batı kısmına doğru yaptığım dalışta dalış eşim Oktav Bosnalı ile keşif yapmaya devam etmekteyiz. Sarpın açığına baktığımız için daha düzlem ve kekemozluk alanlar dikatimi çekti. Görüş ilk 6-7 metrede daha bulanık iken daha aşağılar daha net hale geldi ve üst suyun anafpr aşağıda ise akıntı suyu hakimdi. Aşağıda videoyu izleyebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda daha detaylı bölgeler ile videolar paylaşacağım
Petrukla, Peter Salvatore, yeşilköy açıkları, yeşilköyün sualtı, yeşilköy ve Petrukla, Yeşilkçyde dalış yapmak, Petrukla batı bölgesi, Petruklada dalış yapmak

Petrukla Batı Bölgesi

Petrukla Batı Bölgesi

Bugün yine Petrukla bölgesinde dalış yaptık. Bu sefer Petruklanın batıya doğru olan kısmında dalış yaptık. Teknenin çapasından dibe inip batıya meyilli dalışımızı gerçekleştirdik. Çapadan inerken su anaforken 5 metredeb sonra su akıntıya döndü iki farklı suyun olması görüş ve canlılık içinde iyiidi. Dalışlara, keşf etmeye o bölgelerde devam edeceğiz. Aşağıda videoyu izleyebilir, web siteme abone olarakta çalışmalarımı arzu ederseniz takip edebilirsiniz.
Petrukla, Peter Salvatore, yeşilköy açıkları, yeşilköyün sualtı, yeşilköy ve Petrukla, Yeşilkçyde dalış yapmak

Petrukla

Petrukla

Bugünkü durağımız Petrukla olarak adlandırılımış bşr bölgeye dalış yapmak oldu. Petruklanın kelime anlamı küçük küçük taşçıklar demektir. Bu bölgeye ilk keşif dalışımız bölgeyi ve yüzey şekillerini görmek ve daha detaylı olarak bölgede ne var ne yok bu konu ile ilgili başka dalışlarda yapacağım. Bölge geniş olduğundan tek bir dalışla anlayabilmek zor. Konu ile ilgili videoyu aşağıda izleyebilir, sitemdeki çalışmalarımı da takip edebilrisiniz.
Sinarit Sarpı, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, sinaritler, yeşilköyün açıkları

Sinarit Sarpı

Sinarit Sarpı

Bügün Sinarit Sarpı ile ilgili bir keşif videosu sevgili dalış eşim Oktav Bosnalı ile beraber bir keşif dalışı yaptık. Namı değer bir dönem sinaritlerin cirit attığı bölge 40°57'06"N 028°49'23"E doğu boylamları arasında yer almaktadır. Kitabım için envanter bilgisi toplamaktayım. Marmara gerek yüzey şekilleri olsun, gerekse de canlılığı farklı bir denizdir ve her daim karşımıza da nelerin çıkacağını bilememekteyiz. Bu yüzden Marmara gerek coğrafi konumu açısından da benim için çok özel bir denizdir. Aşağıda ilk kısa keşif videomu bulabilirsiniz. Elbetteki daha yapacak çok şey var Marmara Denizi ile ilgili...
Neandros Bölüm 2, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, büyük ada, neadrosun derinlikleri, tunicat

Neandros Bölüm 2

Neandros Bölüm 2

Neandros bölgesinde yapmış olduğum bir diğer dalışta kamerama takılanlardan bazı görüntüleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Neandros ilginç bir bölge ve karşınıza neler çıkacağı da hiç belli olmamakta. Bu yüzden genel olarak Marmarayı ben çok severim. Keşfedilecek çok yeri olduğunu düşünüyorum. Akıntının da bir hayli yoğun olması dalışa ayrı bir güzellik katmıştı. Aşağıda videoyu izleyebilirsiniz.
Marmara Denizi, Neandros, Sualtı Dünyam, Tavşan Adası, Balıkçı Adası, Derin Dalış,

Neandros

Neandros

Tavşan Adası yada Balıkçı adası olarak geçen Neandros Adası canlı popülasyonu ve mercanları ile dikkati çekmektedir. Derini yakın olan adanın dip yapısıda engebelidir. Denizve rüzgarın durumuna göre başlangıç seviyesininde başlangıç seviyesş kurallarına ve derinliklerine uyarak dalış yapabileceği güzel noktaları bulunmaktadır. Mevsimsel ve suyun durumuna görede canlılık popülasyonu değişmektedir. Adalar mevkiinde gerek Sivri Ada olsun gerekse Neandros en çok ilgimi çeken noktalardır. Konu ile ilgili çekmiş olduğum videoyu aşağıda izleyebilir, web siteme abone olarakta güncel çalışmalarımı takip edebilirsiniz. Videoyu İzle...
Marmara Denizi, Neandros, Sualtı Dünyam, Tavşan Adası, Balıkçı Adası, Derin Dalış,

İzmit Körfezi

İzmit Körfezinden

Hafta sonu İzmit Körfezinde bulunan 40 derece 43' 09 N Kuzey ve 029 derece 46' 06 E doğu boylamında bulunan şirin bir dalış bölgesi olan Dessat'a dalmaya gittim. Marmaranın endemik yapısı beni herzaman büyükemiştir. Çoğu insan dalışı temiz parlak görüşü 30-40 m gibi olan sularda yapıldığını düşünür. Oysa herzaman söylediğim üzere, bir dalıcı her su koşulunu deneyimlemelidir. Marmara Denizi bu durum için çok değişken ve uygun bir denizdir. Yani bir gün çok temiz berrak, bir gün bakarsınız bulanık ve görüş kısıtlıdır. Ya da yüzey bulanıktır belli bir derinlikten sonra cam gibi açılır su ve o yeşil, gotik su tabakası yukarda kalara sizi kaplar. Elbetteki her dalıcı içinde uygun olduğunu düşünmüyorum. Bu yüzden Marmara her ne kadar insanlar tarafından dövülsede yaratmaya, üretmeye devam etmektedir. Konu ile ilgili kamerama takılan karelerden bazılarını sizlerle aşağıda paylaşmaktayım.
ibrice, Deniz Tavşanı, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Egeden bazı sualtı kareleri, Egeden kamwerama takılanlar

Egeden Kamerama Takılanlar

Egeden Kamerama Takılanlar

Hafta sonu Ege Bölgesinde yapmış olduğum dalışlardan kamerama takılan bazı görüntüleri sizlerle paylaşmaktayım. Herzaman söylediğim üzere Denizlerimiz yaşamlarımızın sürdürülebilirliği açısından çok önem taşımaktadır. Maalesef yaptığım hemen hemen her dalışta yoğun insan atığı gözlemlemekteyim. Lütfen denizleri kirletmeyin. Gelecek nesillere temiz bir Dünya bırakmak bizlerin en önemli görevi olduğunu düşünüyorum. Aksi takdirde çocuklarımıza en büyük kötülükleri yapmış olacağız. Bunu geröekleştirmek zor bir şey değil. Biraz bilinç, biraz farkındalık ve eğitimle çözülecek bir şeydir. İyi seyirler.
Sivri ada, Yassı ada, Sivri ada hayalet ağları, hayalet ağlar, gorgonyalar, sivri ada derinlikleri

SivriAda

SivriAda

Hafta sonu Sivriada civarında yapmış oldupum bazı dalışlardan kamerama takılan kareleri sizlerle paylaşmaktayım. Sivriada'nın gorgonyaları meşhurdur ve bir haylide fazladır. Derinlere inildikçe suyun berraklığı artmaktadır ama bu mevsimdede ısı hızlıca düşmektedir. Bu yüzden Marmaranın ısısını diğer denizlerle karıştırmamak lazım ve ona göre uygun dalış kıyafeti ile dalmakta yarar olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda okumayanlar içinde, maalesef adada herzaman olduğu gibi yine hayalet bir ağla karşılaktık bu konu hakkındaki de duygu ve düşüncelerimi buradan okuyabilir ve izleyebilirsiniz. Aşağıda Sivriada ile ilgili sualtı videomu izlyebilirsiniz.
Neandros, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Büyük Ada, Neandros Bölgesinde dalış

Neandros Bölgesinden

Neandros Bölgesinden

Hafta sonu Neandros bölgesinde yapmış olduğum dalışlardan bazı görüntüler. Neandros ilginç gizemlerle dolu olan bir bölge. Aslında Marmara Denizi öyle. Bu yüzden Marmaranın benim için yeri çok ayrıdır. Dipte akıntının olması genelde Neandrosta sık karşılaşılan bir durum. Dikkatli bakıldığında kaya aralarında bir çok kabukluya rastlamanıza olanak sağlayan bir makro cenneti. Dikkat etmeniz gereken yüzerliliğiniz çünkü çok miktarda deniz kestanesi bütün kayaların üzerini sarmış durumda. Konu ile ilgili videoyu aşağıda izleyebilir, web siteme abone olarak ta çalışmalarımı takip edebilirsiniz.

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore