İlginç Yazılar
Managenez Taşları, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Manganez Taşları nedir, Sualtından manganez

Manganez Taşları

Manganez Taşları

Herkese merhabalar...

Bu gün sizlerle ilginç bir konu olan Manganez Taşları hakkında nereden geldikleri, ne oldukları ile ilgili bilgi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım. Manganez taşlarının yumruları çok ufaktır. İlk kez 1873 yılında Challanger gemisinin okyanus tabanında yaptığı araştırmalar sırasında keşfedilen oldukça değerli bir taştır. 1 milyon yılda ortalama 5mm kadar büyüyebilmektedir. Bu da bu taşların belli bir seviyeye gelebilmesi için milyonlarca yılın geçmesi demektir. Bu gün dünya ülkeleri denizlerin tabanında oldukça etkin çalışmalar yaparak ekonomik getirisinin yüksek olması nedeniyle petrol aramaktadır. Ancak; derin deniz tabanlarında keşfedilmeyi bekleyen manganez taşları insanlık adına petrolden daha değerlidir. Bu taşların üzeri çizik ve pütürlüdür. Oluşumunun %27 si manganez olan bu yumru taşlar %25 demir, nikel, bakır, kurşun gibi zengin maddeleri de içermektedir. Başta Atlantik, Hint Okyanusu ve Pasifik Okyanusunda oldukça fazla bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda yalnız Pasifik Okyanusunda yaklaşık 100 milyon tonluk bir rezervin olduğu tespit edilmiştir. Devamını Oku...
Hayvanlar Evcilleştirilmeli mi?, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Vahşi Hayvanlar, Evcil Hayvanlar

Hayvanlar Evcilleştirilmeli mi?

Hayvanlar Evcilleştirilmeli mi?

Herkese merhabalar...

Bu gün sizlerle dalış dışında bir konuda, çevremizde, sokaklarımızda hemen hemen her yerde yaşayan başı boş hayvancıkların evcilleştirilmesi hususunda bazı bilgi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım. Öncelikle hayvanlar evcilleştirilmeli mi ?

Kesinlikle hayır!

Evcilleştirmek demek, insanın kendi egosunu ön plana çıkartıp kendisi için o canlıyı bağlamak demektir. Ona itaat etmesi, istediğini yapması gibi. Doğada hiç bir canlı bizlere hizmet etmek için var olmamışlardır. Devamını Oku...
Hayvanlar Evcilleştirilmeli mi?, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Vahşi Hayvanlar, Evcil Hayvanlar

Karıncaların Gizemi

Karıncaların Gizemi

Herkese merhabalar...

Özellikle benim çok ilgimi çeken ilginç canlılardan ve bir o kadar da karmaşık bir yapısı olan karıncalar ve karıncaların gizemleri hakkındaki bilgi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım.

Hemen hemen her yerde gördüğümüz bazen de vahşice üzerlerine basarak öldürdüğümüz bu minik canlıların aslında yaşadığımız dünya için iyilikleri saymakla bitmez. Bunları istenmeyen misafirler olarak her yerden kovmaya, atmaya çalışırız sanki bu evrenin temelinde sadece bizler varmışız gibi. Oysa o kadar minik canlılarız ki karıncayı küçük görürken, evrende ondan bile daha ufak ve bir hiç olduğumuzu unutmamak gerekir. Kaçımız yürürken ya da dururken kafamızı yukarıya doğru kaldırıp gökyüzüne bakıyoruz? Mevcut samanyolu galaksimizin merkezinde bile ne olduğundan bihaberken bir ot parçasının üzerindeki tozlar gibiyiz.Bu nedenle biz insanlar evrenin merkezinde değiliz ve olmamız da mümkün değildir.

Yolda yürürken bir karınca kolonisini ezmek de neymiş?
Devamını Oku...
Hayat ve Yalancı Dostluklar, Peter Salvaore, Sualtı Dünyam,  Yapay dostluklar, gerçek arkadaşlık nedir

Hayat ve Yalancı Dostluklar

Hayat ve Yalancı Dostluklar

Herkese merhabalar...

Bu gün dalış dışında ve bana göre kaybettiğimiz belki de hiç yakalayamadığımız bir konu hakkında duygu ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Dostluklarımız, kurmuş olduğumuz ilişkiler çoğunlukla bir beklenti üzerine ve yalan, çıkar dünyası üzerine kurulmaktadır.
İnsan olarak bunu çoğumuzun kabullenmesi zor olsa da bu gün kime sorsanız benim dostum, benim arkadaşım diye nitelendirdiği insanların bir çoğu ile aslında ortak çıkar ve paydalar doğrultusunda arkadaşlık kurduğu yadsınamaz bir gerçektir Bu çıkar konusu çok küçük, basit bir şey de olabilir, çok büyük miktarda parasal ya da iş çıkarı da olabilir.
Peki böyle olmak zorunda mıdır ? Devamını Oku...
Narval balinası, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Deniz Gergedanı, Narval balinası nedir

Deniz Gergedanı (Narval Balinası)

Deniz Gergedanı (Narval Balinası)

Herkese merhabalar...

Bugün sizlere okyanusların hem görünüm açısından hem de yaşamlarından ötürü olan Deniz Gergedanları diğer adı Narval boynuzlu ballina olarakta bilinen canlı hakkında bilgi ve düşüncelerimi paylaşacağım.
Peki kimdir bu boynuzlu Deniz Gergedanları ?
Deniz Gergedanı ya da boynuzlu balina olarak bilinen Narval balinasını izlerken en dikkat çeken yönü mızrak şeklinde dışa doğru 2-3 metre uzunluğunda spiral şeklinde olan boynuzudur. Ağırlıkta erkeklerde bu dış çıkıntısı görülür. Nadir olarak dişi balinalarda da bu uzantı görülebilmektedir. Devamını Oku...
Aksolot, Aksolot kimdir, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Mexica semenderi

Aksolot Kimdir

Aksolotlar

Herkese merhabalar...

Herkese merhabalar, Bugün ilginç bir canlı olan ve bilim camiasının yakından ilgilendiği bir canlı hakkında Aksolotlar hakkında bilgi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım.

Kimdir bu sevimli minik Meksika semenderi?

Aksolotlar latincesi Ambystoma mexicanum olarak bilinen kaplan semenderleri grubundan olan Meksika semenderlerinin üyelerindendir. Aksolotlar var oldukları zamandan bu yana çok fazla değişim göstermemişlerdir. Bu yüzdendir ki, suda yaşamaya evrilmişlerdir, karada yaşayamazlar. Devamını Oku...

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore