PodCast Yayınları Ayşin Nalan Yetmen İkinci Bölüm

PodCast Yayınları Ayşin Nalan Yetmen

Sitemin bu bölümünde konuklarımın ve benim de PodCast yayınları olacaktır.

Ege Adaları, Ege adaları nerededir, Ege adaları podcast yayıını, Ege adalarına nasıl gidilir

Ayşin Yetmen- Ege ve Deniz Kızı Efsaneleri

Ege ve Deniz Kızı Efsaneleri

Deniz ve sualtı ile ilgili anlatılan pek çok yazıdan bir kısmı da efsanelerden oluşturmaktadır. Bu efsanelerden bazıları deniz canavarları ile ilgiliyken hatırı sayılır bir bölümü de denizkızlarını anlatmaktadır. Denizkızı hikâyeleri yüzyıllardır anlatıla gelmiş ve denizcilerle birlikte kıtadan kıtaya yayılarak efsaneleşmiştir.
BURADAN

Ege Adaları, Ege adaları nerededir, Ege adaları podcast yayıını, Ege adalarına nasıl gidilir

Ayşin Yetmen- Ege Adaları

Ege Adaları

Eski çağlarda Ege Adaları yoktu ve Ege Denizi kıtaydı, adalar da dağlarıydı. Bugün “Ege Denizi” olarak adlandırılan denizin yerinde, masal kıtası “Atlantis” vardı ve Tanrıların gazabına uğrayıp battı. Adaların hepsinde aynı olan flora ve faunaya baktığımızda bunu daha net görürüz. Su kaynağı olan adalarda ormanlık alanlar mevcutken, genel itibari ile makilik alanla kaplı adaların olduğu da görülmektedir. Mesela Santorini Adası, patlayıp da etrafı küle ve bugün suda batmayan, “santoron taşı” olarak adlandırılan, “sünger taşı”nı oluşturan yanardağın bulunduğu adadır.
BURADAN

Paros Adası, Paros adası nerededir, Paros adası Podcast yayını, Ayşin yetmen Podcast yayınları

Ayşin Yetmen- Paros Adası

Paros Adası

Yunanca: Πάρος Venedik: Paro

Paros, Ege Denizi'nin merkezinde bir Yunan adasıdır. Naxos'un batısında, yaklaşık 6 km. genişliğinde bir kanalla ayrılmakta olup, Pire'nin 156 km. güney doğusunda Kiklad adalarından biridir. Paros bir ada öbeğinin ortasında olup, çok sayıda yerleşimi olmayan adası da bulunmaktadır. En yakın komşusu, güneybatısında yer alan Antiparos Belediyesidir. Antik Yunanistan'da, Paros Şehir Devleti de adada kurulmuştur.

Ada değişik tarihlerde, Plateia (veya Pactia), Demetrias, Strongyle (adanın yuvarlak şekli nedeniyle yuvarlak anlamına gelir), Hyria, Hyleessa, Minoa ve Cabarnis isimleri ile bilinmektedir. BURADAN

Bozbaba adası, Bozbaba adası podcast yayını, Ayşin yetmen podcast yayınları, Bozbaba adası nerededir, Bozbaba adasında dalış yapmak

Ayşin Yetmen- Bozbaba Adası

Bozbaba Adası

Eski Yunanca: Άγιος Ευστράτιος

Yunanca : Agios Efstratios

Ege Denizi'nin kuzeyinde, Yunanistan'a bağlı küçük bir adadır. Yunanistan’ın yaklaşık 31 km. kuzeyinde, Limni'nin 30 km. güneybatısında ve Midilli Adası'nın 80 km. kuzeybatısında yer almaktadır. Limni ve yakınındaki adacıklarla birlikte, Kuzey Ege Yunan Takımadalarının bir parçasını ve Limni Bölgesel Birimini oluşturmaktadır. Agios Efstratios veya Saint Eustratius (Άγιος Ευστράτιος), halk dilinde ise Ai Stratis (Άη Στράτης), eski dönemlerde Halonnesus veya Halonnesos (Ἁλόννησος) olarak adlandırılmıştır. BURADAN

Samos adası, Samos adası PodCast yayını, Podcast yayınlarım, Samos adasında dalış yapmak

Ayşin Yetmen- Samos Adası

Samos Adası

Yunanca: Σάμος

Osmanlıca: سيسام Samos, Ege Denizi'nin kuzeyinde ve Sakız Adası'nın güneyinde bir Yunan adasıdır. Dilek Yarımadası'nın karşısında, Kuzey Ege Adaları grubuna aittir. Samos; adanın en büyük yerleşim merkezi olan şehrini, Samos adasını, Ahikerya adasını ve bölgedeki birkaç küçük adayı da kapsayan İdari Bölgenin adı olarak geçmektedir.

BURADAN

Gökçe ada podcast, Gökçe ada nerededir, Gökçe adaya nasıl gidilir, gökçe adada dalış yapmak

Ayşin Yetmen- Gökçe Ada

Gökçe Ada

Eski Yunanca: Ίμβρος

Yunanca: Imvros

Çanakkale'nin ilçesi ve Türkiye'nin en büyük adasıdır. Ege Denizi'nin kuzeyinde, Saros Körfezi’nin girişinde yer almakta olup, 91 kilometrelik kıyı şeridine sahiptir. Adanın batı yakasında yer alan İncirburnu Türkiye'nin de en batı noktasını belirlemektedir.

BURADAN

girit Adası nerededir, girit adası podcast, girit adası sesli anlatım, girit adasına nasıl gidilir

Ayşin Yetmen- Girit Adası

Girit Adası

M.Ö. 3000 - 1400 arası Girit Adası Avrupa'nın ilk uygarlıklarından biri olan Minos Uygarlığı’nı misafir etmiştir. Efsanelere göre Zeus’un oğlu olan Kral Minos’a Girit’in yönetimi verilmiştir. Sarayların etrafındaki kasabalarda yapılan kazılar, adadaki toplumun kendi ambarlarını kontrol eden geniş ve bağımsız ailelerin varlığını göstermiştir. Ayrıca, Knossos ile Kandiye arasında kalan, "Khaniale Tekke" adındaki bölgede Tunç Dönemine ait oldukça zengin saraylar bulunmuştur.

BURADAN

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore