PodCast Yayınları Ayşin Nalan Yetmen

PodCast Yayınları Ayşin Nalan Yetmen

Sitemin bu bölümünde konuklarımın ve benim de PodCast yayınları olacaktır.

Hypatia, Hypatia kimdir, İskenderiyeli Hypatia kimdir, Hypatia nerede yaşar, Hypatia neden ölmüştür

Ayşin Yetmen- Hypatia

Hypatia

Yunanca: Υπατία Bir matematikçi, astronom ve filozof olan Hypatia, 370 yılında Mısır’ın İskenderiye şehrinde doğmuş ve daha sonra hep güzel bir kadın olarak bilinmiştir. İskenderiye Üniversitesi'nde seçkin bir profesör olan Theon'un kızıdır. Hypatia'nın annesi hakkında hiçbir şey bilinmemektedir, lakin o zamanlarda bu oldukça sıradan bir konudur.

Theon, mükemmel bir insan yaratmaya niyetlidir ve kızı ile ilgili yüksek beklentileri vardır. Hypatia şanslı bir çocuktur, sanat, edebiyat, bilim ve felsefe alanlarında eğitim alırken babası da aynı zamanda öğretmeni olmuştur. Theon kızını fiziksel olarak formda tutmak için de kürek çekme, yüzme ve ata binme gibi fiziksel aktiviteler yaptırmıştır. Hyipatia, bilgisini başkalarına aktarma ve hatip olma yeteneğini artıran konuşma eğitimi de almıştır. BURADAN
Ege ve DEniz ticareti, ege ve deniz ticareti birinci bölüm, ege ve deniz ticaretinin önemi, Ege ve Deniz ticareti Podcast

Ayşin Yetmen- Ege ve Deniz Ticareti Bölüm 1

Ege ve Deniz Ticareti Bölüm 1

Deniz; şiirlerin, romanların, romantizmin konusu olduğu kadar uygarlıkların gelişimi için de önemli bir kapı olmuştur. Özellikle deniz ticaretinin gelişmesi ile birlikte kültürler arası aktarım ve gelişme hızı artmış, deniz aşırı ekonomik ve kültürel paylaşımlar sayesinde de kültürel geçişler ortaya çıkmıştır. Deniz ticaretinin gelişimine bakılarak, uygarlıklara kattığı değerler sebebiyle denizin önemi ve denize duyulması gereken saygı bir kez daha anlaşılmalıdır.

M.Ö. yaklaşık 3000'de Girit Adasında, Minos Uygarlığı’nın kurulması ile birlikte deniz ticareti yapıldığı görülmektedir. Tahta parçalarının birleştirilmesi ile bir direk, bir yelken ve ambarı olmayan, şimdiki Kırk Ambar gemilerinin ilk örneklerini temsil eden basit teknelerle deniz ticareti başlamıştır.

BURADAN
Andros Adası, Andros adası Podcast, Ayşin yetmen Podcastları, Andros adası nerededir, Andros adasında dalış yapmak

Ayşin Yetmen- Andros Adası

Andros Adası PodCast

Andros Adası ilgili Podcast yayınını aşağıda dinleyebilirsiniz. Aynı zamanda konu ile ilgili yazıyıda okumak isterseniz BURADAN okuyabilirsiniz. Yunanca: Άνδρος Yunanistan karasularında yer Andros Yunanistan'ın Santorini ve Mikonos gibi adalarıyla bilinen Kiklad Adaları'ndan biridir ki adada bulunan bir kasaba ve eski bir belediye’nin de adıdır. Andros adası, 2011 Yerel Yönetim Reformundan bu yana Andros, Korthio ve Ydrousa belediye birimlerinin yönetim merkezi olmuştur. Andros, adını Girit Kralı Radamanthys’ten aldığı söylenmekte olup, Yunan Adaları arasında Atina’ya en yakın olan adalardan biridir ve Naxos’tan sonra ikinci büyük adasıdır.
Podcast Yayınları, Peter Salvatore, Philedelphia Deneyi, Ayşin yetmen podcastları, Philedelphia deneyi nedir

Ayşin Yetmen- Philedelphia Deneyi

Philedelphia Deneyi PodCast

Philedelphia Deneyi ile ilgili Podcast yayınını aşağıda dinleyebilirsiniz. Aynı zamanda konu ile ilgili yazıyıda okumak isterseniz BURADAN okuyabilirsiniz.

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore